Data Blok Kıyaslama

burakatl

Üye
Merhaba arkadaşlar,

TIA portal da veya simatic manager da programlama yaparken;

mevcut data blok ile referans aldığımız herhangi bir data blok arasında kıyaslama yapıp, buna göre çıkış vermek istiyorum. Konu ile ilgili daha önce uğraşan arkadaşlarım var mıdır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
data blok içerisindeki herhangi bir değeri kıyaslamak istiyorsan karşılaştırma komutları ile yapabilirsin arkadaş..

data blok içerisindeki herhangi bir değeri kıyaslamak istiyorsan karşılaştırma komutları ile yapabilirsin arkadaş..

Yok arkadaşım onu zaten yapıyorum. ben komple data blokların içeriği aynı mı değil mi, bunu karşılaştırmak istiyorum. Support da zaten STL ile yazılmış bir program buldum ancak alternatif LAD'a uyumlu herhangi bir çözüm yöntemi var mı diye açtım konuyu.
Denedikten sonra STL porgramını buraya da koyacağım.

valla ben merak ettim bu stl ile yazılan programı bizimlede paylaşırmısın

valla ben merak ettim bu stl ile yazılan programı bizimlede paylaşırmısın

https://support.industry.siemens.co...are-two-data-blocks/54866/?page=0&pageSize=10

http://www.plctalk.net/qanda/showthread.php?t=44289

Buradan bakabilirsiniz, bahsettiğim STL ler burada!

Ben olaya şöyle bir çözüm getirdim, blokmove komutu kullanara, referans bir datablok oluşturdum,

Bu bloğu OB100 içerisine koyup 1 defaya mahsus koşturdum, sonuca ulaştım.

paylaşım için teşekkürler fakat yazının başında biz yanlış anladık galiba komple data blok içerisindeki verileri karşılaştırmak istiyorsun gibime geldi fakat sen değerleri teke tek karşılaştırmak istiyorsun dorumu hangi marka cpu kullanıyorsun onuda yazarsan daha basit yöntem bulunabilir ama illede lader dersen bence hiç uraşma derim blk move senin işini hayli hayli görür

CPU1512- kullanıyorum. Daha makul bir alternatif bulamadım, gönderdiğim STL den başka. En kolay blockMove oldu.

Teşekkür ederim herkese.

field read fieal vrite komutu daha elverişlidir bide onu dene

Arkadaşlar merhaba data blok ile ilgili bir bilgi isteyecektim , data blok içerisinde oluşturduğumuz dizilerde dizi elemanını direk bir adrese tanımlamak mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

mesela db10.dbw8;db10dbd12;db10dbx20.1;db10dbx20.2; gibimi..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri