DAC çıkışı ile çalışan dijital potansiyometre?

gkhnyprk

Üye
Arkadaşlar acil yetiştirmem gereken bitirme projem için bir konuda tıkandım. Öncelikle şunu belirteyim bir ölçüm kutusu var burdan gerilim okuyup devreye bağlayabilecegim dijital bir potansiyometre ile akımı istediğim seviyeye getirmek istiyorum. benim kullandığım modülde dac çıkışı 0-2V arası değişiyor. 0-2V arası bir gerilim vereceğim ve bu gerilime göre değişebilen bir digital potansiyometre mevcut mudur? yani diyelim 10K lık bir potansiyometre kullandım dac tan 0V gönderdiğimde 0ohm- 2V gönderdiğimde 10K lık bir direnç elde etmek istiyorum. yada daha değişik alternatif çözümlerde kabulümdür. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Entegre şeklinde hazır satılan gerilim kontrollü akım kaynağı devreleri var. Onlardan faydanalanabilirsiniz. Ya da aşağıdaki ektekine benzer birşey yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• vccs.pdf
    41.8 KB · Görüntüleme: 11
Hocam sağolasın bu üstte verdiğiniz pdf yi inceledim. şimdi sonucta bu devre belli bir akım çekecek ve bu akımı benim 0-2V çıkışlı dac tan mı alacak? yoksa ordaki + 16 ve -16 voltluk opamp gerilimlerimi çoğu işi üstlenecek.sizce herhangibir aşırı akım çekişi olup modüle zarar verirmi. pahalı bir bir modül kullanıyorum 25euro civarında. herhangibir aksaklık olsun istemiyorum.

Cem bey devreyi bir inceleyebilirmisiniz acaba çıkışta hassas bir akım değişimi alamadım sizce sorun nerede? 0-5v arası değerleri girdiğimde akım aralığı 0.02-0.01-0.00 amper oluyor.

sorunu çözdüm gibi fakat benim elde etmem gereken çıkış akımı aralığı 0-200mA olması lazım.
giriş gerilimimi dac tan alacagım için elimdeki modülde 0-2V arası dac çıkışı veriyor. sonuç olarak bana 0-2V ile kontrol edebileceğim ve çıkıştata 0-200mA civarı bir çıkış alabileceğim gerilim kontrollü bir akım kaynağı gerekiyor. bunu nasıl tasarlayabilirim bir bilginiz varmı. bu konuyu çözemezsem işin içinden çıkamıyorum. üstadların yardımlarını bekliyorum. teşekkür ederim şimdiden..

sorunu çözdüm gibi fakat benim elde etmem gereken çıkış akımı aralığı 0-200mA olması lazım.
giriş gerilimimi dac tan alacagım için elimdeki modülde 0-2V arası dac çıkışı veriyor. sonuç olarak bana 0-2V ile kontrol edebileceğim ve çıkıştata 0-200mA civarı bir çıkış alabileceğim gerilim kontrollü bir akım kaynağı gerekiyor. bunu nasıl tasarlayabilirim bir bilginiz varmı. bu konuyu çözemezsem işin içinden çıkamıyorum. üstadların yardımlarını bekliyorum. teşekkür ederim şimdiden..

S.A.
0-20 mA dersen tamamda 0-200 mA çok fazla değilmi. 0-20 ma dersen ok yardımcı olayım. Birde DAC demişsin 0-5 v için bunu dijital olarakmı süreceksin. 0-5 V dijital yapacaksan mcp4921 var. 0-5 voltu 12 bit sürersin. Yani 0-4095 değerlikli buda 5 V de her kadenmede 0,001221 V demek. Kolay gelsin.

yapmak istediğiniz devre 0-20mA, 4-20ma yada 0-10 volt çıkış veren bir devre ise size gerekli olan tek bir entegre var o ada AD420 entegresi.

bu entegre ile 0-20 yada 4-20 ma çıkışı şstediğiniz gibi alırsınız. ekstra bir şeylere bakıp zaman kaybetmenize gerek yok

Bence hazır entegreleri kullanınız. Elde ettiğiniz 0-20 ma akımı, 0-200 ma yapmak içinse bjt kullanabilirsiniz. Örneğin AD420 entegresinin çıkışına transistör koyup bunu aktif bölgede çalıştırabilirsiniz. Bilindiği gibi bjt akım kontröllü bir eleman. Akım kazancı 10 olan bir transitör seçimi bu iş için uygun olacaktır. Ya da direk 0-200 ma veren bir entegre kullanabilirsiniz.

arkadaşlar 0-20mA üreten bir cihazdan aldığım akım çıkışından arada bir yüksek akım geldiğini düşünüyorum bu da diger devreme. bunu basit bir çözümle nasıl engelleriz. bir kırpıcı devre ile 20mA i geçmemesini nasıl sağlarız? yada başka bir çözüm ile?

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri