CPU 315-2DP'yi S7-400 CPU'a Slave olarak Bağlamak

Titus

Üye
ET200M modülü ile dağıtılmış I/O modüllerini PROFİBUS üzerinden rahatlıkla kullanabiliriz, peki ya sistemde birden fazla CPU olursa ne olacak? Bu yazıyla aşağıdaki ağ yapısı verilen sistemin nasıl yapılandırılıp kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.

Bu işlem işin yapılacak adımlar sırası ile şöyledir:
1) DP Slave ve bileşenleri yapılandırılır.
2) DP Master ve bileşenleri yapılandırılır.

DP Slave Yapılandırması:
1. Simatic Manager'da yeni bir proje açıp S7-300 istasyonu ekleyin.
2. Hardware Configuration sekmesini açın.
3. Rack, güç kaynağı ve CPU315-2DP ekleyin. Burada CPU'yu bir bus'a eklemeniz istenecektir, bir Profibus hattına eklemeyi unutmayın.

4. CPU315-2DP'nin Object Properties menüsünü kullanarak profibus'ın işletim tipini DP SLave olarak belirleyin.
5. "Configuration" sekmesini kullanarak I/O adreslerinizi belirleyin.

6. Projenizi kaydedip ardından derleyin.
7. Derleme sorunsuz tamamlanmışsa yapıalndırmayı CPU315 - 2DP içerisine yükleyin.

DP Master Yapılandırması:
1. Projenize S7-400 istasyonu ekleyin.
2. Hardware Configuration sekmesini açın ve rack, güç kaynağı ve CPU ekelyerek, CPU'yu bir profibus hattına bağlayın.
3. Sağ trafataki Hardware Catalog içierisindeki Profibus DP >> Cnfigured Stations yolunu kullanarak CPU 31x istasyonunun bu profibus hattına ekleyin.

4. CPU315 - 2DP istasyonunu CPU 31x istasyonuna bağlayın.

5. DP Slave üzerinde "Object Properties > Configuration" yolunu kullanarak I/O adreslerini belirleyiniz.

6. DP Slave'den alınana adreslerin DP Master içerisindeki karşılıklarını belirleyin.

7. Yapılandırma bittiğinde aşağıdaki gibi Local / Partner Adress kısmı belirmiş olacaktır.

8. Projenizi kaydedip derleyin.

9. Derleme işlemi sorunsuapılmış ise yapılandırmayı S7-400 CPU'ya yükleyin.

Haberleşmeyi denemek için de DP Master'dan bir veri göndererek yönlendirilmiş DP Slave'in çıkışları incelenebilir.

Önemli:
Veri transferi yapılırken, transfer edilen verinin boyutu 3 byte ya da daha fazla ise OB1 bloğu içerisinde SFC14 ve SFC15 fonksiyon blokları kullanılmalıdır.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
teşekkür ederim güzel anlatmışsın fakat aşağıdaki kısmı tam anlayamadım IO adreslerini neye göre belirledik?
"DP Slave üzerinde "Object Properties > Configuration" yolunu kullanarak I/O adreslerini belirleyiniz."

merhaba bendeki makinada siemens 3 adet CPU 315-2DP seri bağlı plc var plc ye bağlandığımda ilk bağlandığım plc görüyorum fakat diğer ikisine ulaşamıyorum onlara nasıl bağlanabilirim? içeriğini nasıl alabilirim? hangi proğramları kullanmam gerekir?

merhaba bendeki makinada siemens 3 adet CPU 315-2DP seri bağlı plc var plc ye bağlandığımda ilk bağlandığım plc görüyorum fakat diğer ikisine ulaşamıyorum onlara nasıl bağlanabilirim? içeriğini nasıl alabilirim? hangi proğramları kullanmam gerekir?

plc lere bağlanman için simatic manager programı yeterli. yapman gereken her bir plc nin adresini öğrenmen ve programı çekmek istediğin plc nin adrsini doğru girersmelisin. böylece istediğin plcden programı çekebilirsin. kolay gelsin.

yardımın için teşekkür ederim fakat siemensler konusunda zayıfım diğer plc adresi derken adreslerini nasıl bulacam ve nasıl çağıracam ve proğramı nasıl temin edebilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri