Converter bobini hk

Grkn5434

Üye
Arkadaşlar elimde dc dc converter devresine ait sıkıştırılmış Demir toroid nüveli bobin var bu bobinin aynısından yapmak istiyorum tel çapı belli uzunluğu belli nüvenin ölçüleri belli ancak nüvenin aynı ölçülerde olanını bulamıyorum daha doğrusu aliexpresten yaklaşık 40 gün sonraya teslimat veriyor
Sonuç olarak 33x19x11 yerine 32x19x13 ölçülerindeki Nüveye aynı uzunlukta ve kalınlıkta teli sarsam oluşacak tur sayısı farkı işleyişi etkiler mi

çıkma hurda kartların üzerinde yok mu? bak varsa oradan sök tak. birebir aynı olmasına gerek yok, en yakın değerde olanı da kullanabilirsin.

çıkma hurda kartların üzerinde yok mu? bak varsa oradan sök tak. birebir aynı olmasına gerek yok, en yakın değerde olanı da kullanabilirsin.
Aslında ilk önce sizin söylediğinizi düşündüm öncelikle kartın birebir aynısını bulamadım bulduğum kartlar üzerinde de hep farklı bobinler var örneğin bendeki bobin 1.2 mm telden 25 tur ve 2 adet 33x19x11 ölçülerdeki nüveye sarılı bulduğum tüm bobinler tek tel daha az tur ve tek nüve üzerine sarılı

henry değerlerini bilmek lazım, birebir aynı olmasına gerek yok, sarımı ince tel kalıntel çok farketmez.

henry değerlerini bilmek lazım, birebir aynı olmasına gerek yok, sarımı ince tel kalıntel çok farketmez.
Anlıyorum benim şüpheli olduğum kısım bahsettiğim kart giriş ve çıkış akımları yüksek bir sistemde kullanılıyor giriş 12V 90 -100 A çıkış 34V 30-35A bu sebepten frekansın yanı sıra akım değerleride önemli olmalı başka bir problem oluşturmayayım

kaliteli bir ölçü aletiyle micro henry ve omaj değerlerini ölç, aynı ise sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

yüksek güçlü ise devrenin kendi gerilim ayar kontrol kısmı vardır muhtemelen, bir milimlik nüve farkı kendi içinde ayarlanır, ayrıca ölçüsü aynı bulsan bile nüvenin kimyasal yapısı farklı olabilir, tel direnci farklı olabilir vs ama kendi kontrol ayar elemanları sorunu halletmeli diye düşünüyorum..

yüksek güçlü ise devrenin kendi gerilim ayar kontrol kısmı vardır muhtemelen, bir milimlik nüve farkı kendi içinde ayarlanır, ayrıca ölçüsü aynı bulsan bile nüvenin kimyasal yapısı farklı olabilir, tel direnci farklı olabilir vs ama kendi kontrol ayar elemanları sorunu halletmeli diye düşünüyorum..
Hocam elimdeki ve bulduğum nüve sıkıştırılmış Demir tozundan ve epoxy kaplamalı yani ham maddeleri aynı telde zaten boyu ve kalınlığı aynı sadece eski bobin 25 tur oluyor yeni bobin 23 tur bu tur farkı problem oluştururmu bunu sormak
kaliteli bir ölçü aletiyle micro henry ve omaj değerlerini ölç, aynı ise sorun olmaz diye tahmin ediyorum.
Yarın ölçüm yapmaya çalışacağım teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba konu ile ilgili bir çözüm bulabildinmi hocam aynı sorun bendede var
Ayrıca UC3524 e çare bulabildinmi?

Merhaba konu ile ilgili bir çözüm bulabildinmi hocam aynı sorun bendede var
Ayrıca UC3524 e çare bulabildinmi?
Bobin ile ilgili Direnç ve endüktans ölçümlerini yaptım o değerlere yakın değerlerde hazırladığım bobin sıkıntısız çalışır durumda ama UC3524 ile ilgili ne kastetmek istedin onu anlayamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri