Codesys SoftPLC Profibus Bağlantısı

mhsnsrl

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Codesys ile Harici bir PLC kullanmadan elimdeki Profibus adaptörüne bağlantı yapmak istiyorum.
Kullandığım Ekipmanlar aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir.
Codesys'de yeniyim detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim,
Teşekkür ederim.

I/O'ları bilgisayara bağlamak için kullandığım Kart: SST-PB3-PCU Network Interface Card
I/O'ları bağladığım Profibus Adaptor: 1794-APB | Allen Bradley PROFIBUS Adapter Module
I/O Modullerim: Allen Bradley 1794-IB16 ve 1794-OB16

İşletim Sistemim: Win10 64 bit
Codesys Sürüm: CODESYS V3.5 SP18 Patch 3
1794-APB.jpg1794-IB16_1000x1000.jpgMolex-SST-PB3-PCU-LG.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlk aşama olarak ürünün GSD dosyasını Codesys'e yüklemeniz lazım.
Codesys'te projeyi oluşturduktan sonra SoftPLC'nin üzerine sağ tık yapıp add device dedikten sonra açılan pencereden fieldbuses kısmından profibus sekmesinden Codesys'in DP Master modülünü eklemeniz lazım. Daha sonrasında eklediğiniz DP Master modülüne sağ tık yapıp yine add device'a tıklayarak ürününüzü seçip eklemeniz lazım. Eklediğiniz modüllere çift tıklama yaparak haberleşme için gerekli ayarları yapmanız lazım.

Ben profinet için bu aşamaların profinete uygun modülleri seçerek yapmıştım, çalışmıştı. Profibus için de çalışacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederim.
Deneyip geri dönüş yapacağım.

İlk aşama olarak ürünün GSD dosyasını Codesys'e yüklemeniz lazım.
Codesys'te projeyi oluşturduktan sonra SoftPLC'nin üzerine sağ tık yapıp add device dedikten sonra açılan pencereden fieldbuses kısmından profibus sekmesinden Codesys'in DP Master modülünü eklemeniz lazım. Daha sonrasında eklediğiniz DP Master modülüne sağ tık yapıp yine add device'a tıklayarak ürününüzü seçip eklemeniz lazım. Eklediğiniz modüllere çift tıklama yaparak haberleşme için gerekli ayarları yapmanız lazım.

Ben profinet için bu aşamaların profinete uygun modülleri seçerek yapmıştım, çalışmıştı. Profibus için de çalışacağını düşünüyorum.
Merhaba denedim fakat "No driver found hatası alıyorum". Müsait olursanız uzak bağlantıyla deneyebilir miyiz.

Benim atladığım nokta sanırım network adaptörüydü. Codesys'de baktığımda profibus master dp cihazları için Hilscher modellerini destekliyor. Farklı model bir network kartı eklenebiliyor mu bilmiyorum. Codesys'e mail atarsanız geri dönüş sağlayabilirler belki.

Codesys ile görüştüm sadece Hilscher markasını destekliyormuş. Yardımınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri