CNC x ekseninde titreme

HakanKrs01

Üye
Merhabalar, ben amatör bir cnc kullanıcısıyım. yaklaşık 1 yıl önce devraldığım bir atölyede eski teknoloji fakat şimdiye kadar pek sorun yaşamadan kullandığım bir cnc var. son birkaç haftadır sağa sola hareketlerde titreme oluşuyor ve kesimlerde tırtıklar bırakıyor. cihaz boşta iken mach3 de klavyeden sağ sol yaptığımda bile bu titremeleri gözlemliyebiliyorum.
işlerimde genelde 6mm ve 3 mm mdf kullanıyorum her ikisindede sorun aynı. bakımını ve yağlamalarını düzenli olarak yapıyorum.
resimlerini de paylaştığım dişli ile bir problem var sanırım ama çözemedim.Tecrübeli üstadlardan fikir almak istedim
sorunu çözebilmem konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
c1.jpg
c2.jpg

Merhabalar,
Fotodan gördüğüm kadarıyla Y eksen motoru pleyti eğilmiş gibi görünüyor.Buda kramiyer dişliye tam oturmama yaparak atlama kaydırma yapabilirmi diye düşünüyorum sesli olarak

Merhaba ustam. Motor cift traftada mi var ?
motor tek tarafta var arkada , ön tarafta 2 kızakta çalışan 4 araba var
Merhabalar,
Fotodan gördüğüm kadarıyla Y eksen motoru pleyti eğilmiş gibi görünüyor.Buda kramiyer dişliye tam oturmama yaparak atlama kaydırma yapabilirmi diye düşünüyorum sesli olarak
teşekkürler ustam bende kramiyer dişli tarafında bir sorun var diye düşündüm ama her tarafından şaseye kaynaklı, motorda sabit olarak açılmış 4 deliğe oturuyor yani herhangibir yerinde ayar vs yapma şansımda pek görünmüyor. bir fırsat bulduğumda tekrar söküp dişli kısmını biraz daha inceleyeceğim

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri