Cnc ve programı

Arkadaşlar cnc tam olarak nedir ve hangi programlar kullanılıyor bu alanda ve mach3 falan deniyor bu nedir?

cnc nin açılımı bilsayar tabanlı numerik kontrol demek cnc i ya bizim gibi amatörler gibi mach3, usbcnc gibi yazılmış programlar ile bilgisayar üzerinden kontrol edersin ya da profesyoneller için yapılmış plc sistemler (fanuc, siemens gibi) ile kontrol edersin
mach3 tarzı programlar bilgisayarı plcsistemi gibi kullanmamıza yarayan yazılımlardır

Cevbın için teşekkürler yusuf seylan bende plc lerle ilgileniyorum ama bana cncler plc lerle yapılamaz denmişti.

lineer interpolasyon(yanlış yazmadım inşallah) desteği olan her plc cpu cnc çalıştırır.

@Yusuf SEYLAN söylemiş olduğu fanuc.siemens ve mitsubishi bu işin üst seviye kontrol üniteleridir tabi bunların yanında artık daha ucuz ve kalitesiz çin malı CNC kontrol üniteleri ile servo sistemler mevcuttur.

Ama bu iş plc ile daha çok maliyetli olur diye düşünüyorum sizler ne dersiniz?

Sıfırdan kendin programlayabilirsen daha ucuz olur ilk mesajımda da dediğim gibi bu sistemler prof o yüzden bizim gibiler mach3 tercih ediyor 175 yada 200 dolardı mach3 ün fiyatı

Ama bu iş plc ile daha çok maliyetli olur diye düşünüyorum sizler ne dersiniz?
Profesyonel bir iş ise plc tercih edilmelidir. Yoksa mach3 olur. Mach3 de profesyonel iş yapar ama Windowsa bağımlı olması virüs falan gibi birçok eksi yönü olunca profesyonel işlerde sıkıntı olur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri