CNC UZMANI ARIYORUM

"abi artcamde çizim yapıyorum 3 eksen tamam ama 3 eksen ile ilintili çalışacak karşı eksenin bu üç eksene göre sabit hızla dönmesini istiyorum. bunu mach3 te nasıl yapabilirim."
ARKADAŞIMIZIN İSTEDİĞİ YUKARIDA YAZDIĞI GİBİ İSE ŞÖYLE AÇIKLAYACAĞIM.

ikinci nesil otomasyon (incon cx-12m ile kenar kesme) - YouTube

Yukarıdaki videoda 1 döner eksen var ve birde linear eksen döner eksene A eksen diyoruz. linear olanada Z eksen

A eksende 11 KW asenkron motor ve sürücüsü var motorun arkasındada 3600 pulse line driver encoder.
Z eksende 7,5 KW servo motor var

A eksen sürücüsüne +/- 0-10 ile hız komutu verirken encoderi kontrolcünün geri beslemesine bağladık. sistemimiz kapalı çevrim çalışabilir haline geldi..

Z eksen servo motoruda aynı şekilde kapalı çevrim bağlandı...

A eksen merkezinden oluşturduğumuz yazılım ile A ve Z ekseni birbirine bağlıyoruz.
A eksen hızı değiştiğinde z eksen hızıda değişiyor ve ölçü dik dörtgen olduğundan A eksen sabit dönse bile Z eksen gerektiğinde daha hızlı veya daha yavaş çalışıyor.

Aslında biz A ve Z eksenide kapalı çevrime sokmuş oluyoruz..

arkadaşımızın projesindede aynı şeyi aradığını düşünüyorum

tekerleği döndüren ekseni A eksen olarak kabul edelim.
Gördüğüm kadarıyla diğer eksenlerde kartezyen koordinat sisteminde çalışıyor onlarıda X,Y,Z olarak isimlendirelim.

A eksen hızı veya pozisyonu ne olursa olsun X,Y,Z eksene verilen interpolasyonda nerde olmaları gerekiyorlar ise tamda orda olacaklar.

Daha çesitli videolar eklemek isterdim ama müşterilerimin bir çoğu bu konularda gizlilik anlaşması yaptılar..

Umarım doğru anlamış ve doğru anlatmışımdır..

@thecursed açıklamanız için teşekkür ederim.
Yapmak istediğini anlamadım cümlesi @mustafatemel_5885 içindi.

Demiş ki :
...3 eksen ile ilintili çalışacak karşı eksenin bu üç eksene göre sabit hızla dönmesini istiyorum. bunu mach3 te nasıl yapabilirim..

Demiş ki :
.. döner eksen hızını düşürse bile X,Y,Z eksen ayak uyduracak..

Teker hızını değişince kodların değişmesi pek makul değil , olmayacak iş değil ama makul değil.
Anladığım , koordinatlara göre" değişen çapa" uygun çevresel hızın-uzunluğun sabit kalması isteniyor.
Bunun içinde teker hızı (bağlı olduğu eksenin devir sayısı) kodlardaki hızlara uygun olacak , böylece sarkma-gerilme olmayacak.
Aktüel çevre bilgileri gerek.
Dediğiniz gibi döner eksen encoder -pozisyon yanında mevcut tekerin o noktadaki çap bilgisi , "sucuk" hızı miktarı gibi.

Yapılan işin benzerlerini gördüm.
Tek sıkıntı gergi ise o başka türlüde çözülebilir.
Ama sistemini arkadaşımız biliyor ben bilmiyorum.
Ve sanırım atlamış bir kere yüzüyor mach3 de , duygusal konular.

@KAZIMUGUR Aynı şekilde açıklamalarınız için bende teşekkür ederim.

Benim tavsiyem kapalı çevrim çalışabilen kontrolcüler üzerine yoğunlaşman.
Ancak ben sistemi yanlış anlamışta olabilirim aslında en doğrusu makina üzerinde sorunu görmek daha iyi oluyor.

Yinede yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere...

arkadaşlar ilginiz için çok teşekür ederim. kazım abinin dediği gib durum duygusal ama olmasada manuel çalışıyor. :) mehmet köse arkadaşımız yardımcı olacak birlikte bir çalışma yaptıktan sonra sizlerle paylaşırız.

20042013092.jpgKopyası 20042013091.jpg20042013090.jpg20042013091.jpg
arkadaşlar makina resimlerde göründüğü gibi. lastik kaplama yaparken tekerin bağlı olduğu ekseni jog moduna m3 ile geçiriyorum ve sürekli sabit hızla dönüyor ve home konumundan lastiğin yanağına gidiyor ve m3 ile start veriyor. f hızını azalttığımda lastik kaplama dolgusu artıyor. resimlerde yok ama lastiğe diş açmak için de lastiğin bağlı olduğu ekseni kontrol modunda dir, step olarak istediğim gibi sürüyorum. kaplama yaparken kafayı tanjant kontrol ediyor. merak eden arkadaşlar için sakın böyle bir işe girmeyin :) çok zahmetli

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri