Cnc router yataklı rulman

kalkan123

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. 170*120 dış ölçülerinde bi CNC router topluyorum. Eksenlerdeki vidalı millerin her iki tarafına da yataklı rulman koymalımıyım,yoksa step motor-kaplin ile bağlantılı ucuna yataklı rulman koymama gerek yokmu. Kullanan ve deneyimi olan arkadaşlar abiler fikir verirseniz sevinirim.

Yataklama koymazsanız yük step motorun rulmanlarına biner ve ömrünü azaltır.

Yataklama koymazsanız yük step motorun rulmanlarına biner ve ömrünü azaltır.
malesef milleri sipariş geçtim ve tek taraflı yataklama olarak ölçü vermiştim. o zaman ya makinenin kenarlardan 10cm küçültecem yada tek yataklama ile kuracam. siz olsanız hangi seçeneği seçerdiniz peki

Ne işleyecek bu makine? Sürekli metal işleyecekseniz (yumuşak metaller de dahil) yataklamayı yapın yataklama hassasiyeti de arttırıyor.

malesef milleri sipariş geçtim ve tek taraflı yataklama olarak ölçü vermiştim. o zaman ya makinenin kenarlardan 10cm küçültecem yada tek yataklama ile kuracam. siz olsanız hangi seçeneği seçerdiniz peki
Elinizdeki imkanı bilmiyorum ama kısaltmak yerine Çift sıra eğik 7000 serisi rulman alıp bunu x ve y ekseninde gövdeye yuva açıp gömebilirsiniz.

Z ekseni için görmeden bir şey diyemeyeceğim.

Elinizdeki imkanı bilmiyorum ama kısaltmak yerine Çift sıra eğik 7000 serisi rulman alıp bunu x ve y ekseninde gövdeye yuva açıp gömebilirsiniz.

Z ekseni için görmeden bir şey diyemeyeceğim.
Yeniden lazerde sac kestirip Kfl serisi yataklı rulman ile yataklama yaptım milleri. Y ekseninde çift vidalı mil (sfur2505) kullandım. Fakat vidalı milin birisi diğerine göre biraz daha sert dönüyor. Sıkıntı olurmu acaba.
Ne işleyecek bu makine? Sürekli metal işleyecekseniz (yumuşak metaller de dahil) yataklamayı yapın yataklama hassasiyeti de arttırıyor.
Biraz araştırmalarım sonucu dediğinizi yaptım bende. Vidalı mili iki ucundanda yatakladım. Cevabınız için teşekürler

Yeniden lazerde sac kestirip Kfl serisi yataklı rulman ile yataklama yaptım milleri. Y ekseninde çift vidalı mil (sfur2505) kullandım. Fakat vidalı milin birisi diğerine göre biraz daha sert dönüyor. Sıkıntı olurmu acaba.

Biraz araştırmalarım sonucu dediğinizi yaptım bende. Vidalı mili iki ucundanda yatakladım. Cevabınız için teşekürler
KFL ve KP serisinde kullanılan rulmanlar çok kaliteli değildir aslında.Ayrıca malzemeleri dolayısı ile bir sağlamlık sorunları var.

Eğer ileride modifiye düşünürseniz yada ihtiyacınız olursa BK-BF-FK-FF serisini düşünün.Bu yatakların sadece rulmanlarını değiştirme şansınız da var.

Kullandiginiz rulman yatakları oynar gobekli yataklardir. Çift sıra eğik veya bute rulmanlı bi sistem olmazsa mil ileri geri biraz oynayabilir. Step motor mili tamamen sabit degildir. ileri geri biraz boslugu olur. Motor tarafinda dogru yataklama olmazsa boslugu kaplinle vidaya aktarmis olursunuz.

Kullandiginiz rulman yatakları oynar gobekli yataklardir. Çift sıra eğik veya bute rulmanlı bi sistem olmazsa mil ileri geri biraz oynayabilir. Step motor mili tamamen sabit degildir. ileri geri biraz boslugu olur. Motor tarafinda dogru yataklama olmazsa boslugu kaplinle vidaya aktarmis olursunuz.
Cevabiniz icin teşekkürler. Evet haklisiniz orada bi hata yaptım.ama makine bitmek üzere.o yüzden şuan rulmanı değiştirme imkanım yok. O yüzden bu şekilde çalıştırıp deneye cem.eger sıkıntı yapmazsa bi süre bu şekilde kullanıp ilerde modifiye etmeyi düşünüyorum. Makinenin mekanik kısmı bitti sayılır. Elektronik kısmı da haftaya biter büyük ihtimal. Elektronik olarak limit switch olayını anlamadım. Nasıl bağlantı yapacaz ve ayarlamasını nasıl yapacaz anlamadım. O konuda bilgi sahibiyseniz yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri