Cnc öğrenmek

Ensar0211

Üye
Merhaba arkadaşlar 5 yıldır makine bölüm mezunuyum ama hiç işimi yapmadım şuanda işimi yapmak cnc öğrenmek istiyorum nasıl başlayabilirim

Mahmut'un dediğini yap. En kısa yöntem bu.

Bu arada urada üniversite öğrencilerine duyuralım. Makina okuyorsanız, siz de her makine mühendisi gibi makine pazarlamacısı olmak istemiyorsanız bu işlere ilgiliniz en az üniversite başında olsun. Yapacağınız hobi çalışmalar dahi size çok şey öğretecek. İşe girerken referans olacak...

Ülkede mühendis bolluğu var ama nedense piyasada satılan maktaptan testereye hepsi yabancı mal.. Şu an bunları üretebilecek kapasite bu ülkede var. (istisnalar var)

Örneğin şarjlı matkabın her markası var. Çin var, dewaltu var makitası var. Ve pahalı olmalarına rağmen bu markalar alınabiliyorsa satılabiliyor demektir. Sadece marka diye satmıyorlar demek. Dolayısıyla aynı kalite bir şarjlı vidalama aleti pek ala satılabilir. 5 -6 mühendis öğrenci bir araya gelip bunun için girişimcilik desteği alabilir. Sonuçta vidalama dediğiniz. Hazır Pil+esc+motor+dişli+ plastik... 5 -6 mühendis bir araya gelip bunu yaparmıyorsa zaten mühendis değildir. Pazarlamacı olmalıdır.

Cnc makinası kullanmadım nasıl iş bulacam

Kariyer.net yenibiriş diye siteler var. Oralarda düzgün bir CV oluştur. Yalnız düzgün CV'derken bomboş okulun olduğu bir CV olmasın. Atıyorum Word excel kullanmayı bilip CV'sine "PAKET PROGRAMLARI KULLANMAYI BİLİYORUM" yazanlar var. Böyle yazma. Bildiğin programların isimlerini, ilgi alanları, tez konunu vs hepsini yaz..

Ve en önemlisi ön yazı. Düzgün bir ön yazı yaz. Ve o ön yazın başvuracağın yere uygun olsun. Mesela sen şimdi mühendissin ama illaki yetiştirilmek üzeresin. Mümkünse bunu ön yazıda bahset. Yakın bölgelerde bir yerele başvur. Mesala ön yazın;
-----
Merhaba,

XXX operatörüğü ilanınız ililiniyorum. xxx mühendisiyim. Bölgenize xxx yakınım. CNC öğrenebileceğim, kendimi geliştirebileceğim bir iş arayışındayım. Size uygun olduğumu düşünüyorum.
------
gibi olsun. Ve bu önyazı ve CV'in ile başvur. Oradan geri dönüş almazsan. Google'dan sana yakın CNC'cileri arat maillerinde topla. Ayrı ayrı mail adreslerine bu önyazın ve ekte CV'ni PDF ve Word olarak gönder.

Gerisi ya nasip..

Tabi bu sırada sektörde kullanlan programları bir yandan aç öğren. Youtube'da dolu kaynak var. İnan Solidwords'u youtube'dan öğrenmek maksimum 3 tam gece sürer. Gerisi tecrübe ve pratik. Ama maalesef ülkemizin mühendis genç beyinleri üniversiteden sonra 1 sene vaktini bunların kursunda sürünerek para vererek harcıyor.

Mühendislerin öğrenmeyi öğrenmesi gerekiyor. Çünkü sürekli öğrenmesi gerekecek.

Verdiğiniz bildiler için teşekkür ederim İstanbul’da değilim ama araştıracam

Küçük metal işleyebilen bir CNC router veya frezeye sahip olabilirseniz önemli bir deneyim kazanabilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer bir yakınınızda varsa ona yardımcı olurken de siz çok şey öğrenebilirsiniz. İçerisinde olacağınız CAD-CAM, üretim deneyimi önemli bir bilgi birikimi sağlayabilir. Makine Mach3 bile olsa profesyonel kontrol panelleri ile arasında iş yapabilme açısından büyük bir fark yok.

Youtube'da çok zengin içerikli öğretici videyolar var, ihmal edilmemesi gereken önemli bir kaynak.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri