Chiller Alçak Basınç ve Kompresör Arızası

istanbuli

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Kullanmakta olduğumuz hava soğutmalı chiller sisteminde bir süredir alçak basınç alarmı görüyorduk. Bunun üzerine sisteme soğutucu ilave ettik ve sorun kalmadı. Ancak 2 hafta kadar sonra tekrar aynı alarmı görmeye başladık ve gittikçe alarm sıklaştı. En sonunda ise aynı devredeki 2 tandem kompresörden birinden termik arızası almaya başladık.
Gözlemlerimiz şöyle :
- Soğutucu devresinde herhangi bir sızma bulamadık.
- Genleşme valfi çalışıyor ve akışkan içerisinde herhangi bir kabarcık görmedik.
Muhtemelen iki alarmın sebebi de aynı fakat kesin olarak tespit edemedik, benzer tecrübesi olanlar fikirlerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar,

Simdi yanlis anlamadiysam iki sorununuz var.

1- sogutucu eklediginize gore bir kacak durumu,
2- ayni devrenin farkli kompresorunde termik atma durumu.

Cihaz marka modeli, gaz tipi ve varsa etiketi, su anki cihaz calisirken okunan emis basma basinclari gibi degerleri iletirseniz vereceğiniz bilgilere gore durumu değerlendirebiliriz.

Kolay gelsin.

Merhabalar,

Simdi yanlis anlamadiysam iki sorununuz var.

1- sogutucu eklediginize gore bir kacak durumu,
2- ayni devrenin farkli kompresorunde termik atma durumu.

Cihaz marka modeli, gaz tipi ve varsa etiketi, su anki cihaz calisirken okunan emis basma basinclari gibi degerleri iletirseniz vereceğiniz bilgilere gore durumu değerlendirebiliriz.

Kolay gelsin.
Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
Cihaz Wesper VLC tipi çift devreli, R410A soğutucu kullanılıyor. Anlık basınç değerlerini bilmiyorum.
Şu ana kadar aynı devrede iki farklı alarm gördük, ancak muhtemelen ikisinin sebebi de aynı. Dikkat çeken bir husus alçak basınç hatasını gittikçe daha sık vermesiydi. Zaten sonrasında da kompresör alarmını vermeye başladı.
İlginiz için teşekkürler,
İyi çalışmalar.

Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
Cihaz Wesper VLC tipi çift devreli, R410A soğutucu kullanılıyor. Anlık basınç değerlerini bilmiyorum.
Şu ana kadar aynı devrede iki farklı alarm gördük, ancak muhtemelen ikisinin sebebi de aynı. Dikkat çeken bir husus alçak basınç hatasını gittikçe daha sık vermesiydi. Zaten sonrasında da kompresör alarmını vermeye başladı.
İlginiz için teşekkürler,
İyi çalışmalar.
Soğutucu gaz 410a ise durum sandığınızdan karışık. Birkaç farklı gazın karışımından elde edildiği için bu tip kaçak durumlarında gaz ekleme tavsiye edilmez. Karışım oranı mutlaka değişecektir. Sistem toplamda ne kadar gaz alıyor ve siz ne kadar ilave ettiniz? Daha önce sisteme gaz ilavesi yapıldı mı? Kaçak muhtemelen basınç hattında.

Anladım,

Muhtemelen sorununuz gaz kacagidir.

Alcak basıncdan kesme suresi git gide siklasmasi kacagin devam ettigine işarettir.

Motor termik arizasi ise muhtemelen cihaz kompresor donus gazi soguk gelmedigi icin eksik gaz nedeni ile kendini sogutamiyor ve bu nedenle sargi sicakliklari yukseliyor.

Yapilmasi gereken once kacak tesbiti giderimi sonrasinda azot testi vakumlama ve gerekli miktarda gaz sarji ile islem tamamlanmalidir.

Kolay gelsin.

Anladım,

Muhtemelen sorununuz gaz kacagidir.

Alcak basıncdan kesme suresi git gide siklasmasi kacagin devam ettigine işarettir.

Motor termik arizasi ise muhtemelen cihaz kompresor donus gazi soguk gelmedigi icin eksik gaz nedeni ile kendini sogutamiyor ve bu nedenle sargi sicakliklari yukseliyor.

Yapilmasi gereken once kacak tesbiti giderimi sonrasinda azot testi vakumlama ve gerekli miktarda gaz sarji ile islem tamamlanmalidir.

Kolay gelsin.
Tekrar merhabalar,
Tespit edemesek de ben de bir yerde gaz kaçağı olduğunu düşünüyorum açıkçası.
Kompresör arızası ile ilgili yorumunuz gayet makul geldi bana. Ancak aynı devrede 2 kompresör olmasına rağmen hatayı hep aynı kompresörden veriyor, bunun sebebi ne olabilir?
Bir diğer husus bu arızaların genleşme valfinden kaynaklanıyor olması mümkün müdür acaba?
İyi çalışmalar.
Soğutucu gaz 410a ise durum sandığınızdan karışık. Birkaç farklı gazın karışımından elde edildiği için bu tip kaçak durumlarında gaz ekleme tavsiye edilmez. Karışım oranı mutlaka değişecektir. Sistem toplamda ne kadar gaz alıyor ve siz ne kadar ilave ettiniz? Daha önce sisteme gaz ilavesi yapıldı mı? Kaçak muhtemelen basınç hattında.
Merhaba,
Şöyle söyleyeyim eklediğimiz gaz da R410A ydı direk dolayısıyla karışım oranı değişmedi diyebilirim. Gaz ilavesi sonrası 1-2 hafta hiç alarm vermedi.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Tekrar merhabalar,
Tespit edemesek de ben de bir yerde gaz kaçağı olduğunu düşünüyorum açıkçası.
Kompresör arızası ile ilgili yorumunuz gayet makul geldi bana. Ancak aynı devrede 2 kompresör olmasına rağmen hatayı hep aynı kompresörden veriyor, bunun sebebi ne olabilir?
Bir diğer husus bu arızaların genleşme valfinden kaynaklanıyor olması mümkün müdür acaba?
İyi çalışmalar.

Merhaba,
Şöyle söyleyeyim eklediğimiz gaz da R410A ydı direk dolayısıyla karışım oranı değişmedi diyebilirim. Gaz ilavesi sonrası 1-2 hafta hiç alarm vermedi.
Teşekkürler.
R410 soğutucu akışkanı r32 ve r125 soğutucu akışkanların kütlece %50-%50 oranlarında karışımından oluşur. Kaçak oluştuğunda, şartlara göre bu oran değişir ve sistemin çalışacağı iklim ve ısı yükü gibi değerlere bağlı olan verimli çalışma töleransı daralır. Sistemin çalışma şartları ağırlaştıkça daralan toleransın dışına çıkıp arızaların oluşması daha kolaydır. Şu mevsim şartlarında sistemin çalışması normal olabilir. Fakat hava sıcaklığı nem oranı vs yükselince sistemin sandığından daha kırılgan olduğunu göreceksin.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri