Buzdolabının Motoruna Bağlı Kondansatörü Enerji Tasarrufu İçin Değiştirmek

xarismas

Üye
Merhabalar,
10 yıllık Arcelik marka buzdolabım var. Arc elik servisten gelip, ücretsiz olarak kapasitör değişimi yapacaklarını söylediler. Sebebini sorduğumda "Enerji tasarrufu için" dediler. Garantisi dolmuş bir cihaz için bizim ülkemizde bu tür bir uygulamayla ilk defa karşılaştığımdan açıkçası şaşırdım. Kondansatörlerin içindeki yağ zamanla kuruduğundan kapasite değerlerinde değişme olduğunu biliyorum. Faydası olur diye hizmeti kabul ettim. Servis elemanları değişimi yaptıktan sonra dolabın iç ısı derecesi 7-8'in altına düşmedi. 4 santigrat dereceyi elde etmek için termostatı eski konumundan iki kademe daha ileriye almam gerekti. Önceden termostat 3 pozisyonundayken 4 derece elde ederken şimdi 5 pozisyonunda aynı verimi alıyorum. Farklı değerde kondansötör takmış olabilirler diye söküp baktığımda; orjinal üzerinden çıkan 7,5mF olmasına rağmen yerine 5mF taktıklarını gördüm. Bunun sebebi enerji tasarrufu mu sizce? Bir açıklama yapabilen olursa sevinirim. Teşekkürler...

IMG_0984.JPG

Merhaba

Firmanın müşteri hiz ile görüşün probleminizi anlatın . ( tam açıklamalı )
telefon ( ses kaydı olan ) ve email olursa daha iyi olur .
cevap isteyim ne amaç için değiştirildiği .
ileride sorun çıkarsa hiç olmassa dayanağınız olsun .
Servis yönlendirilmesini isteyin .

Firmanın servisten gelip, ücretsiz olarak kapasitör değişimi yapacaklarını söylediler. Sebebini sorduğumda "Enerji tasarrufu için" dediler

Değerlendirilmeler .
Servisin ve sizin beyanlarınız doğrultusunda .

( tam bilği firma tarafından açıklanmadığı sürece yalan yanlış oluşumlar olacaktır .)
firmanın kamu oyuna tam bilği verilmesi duyrulması . ( ben şahsen daha önce forumlardan duydum )
bende de eski firmanın buzdolabı var servis gelmedi , bu zamana kadar )

1 - ) Enerji tasarrufu için ( kapasitör değişimi ) firma gerçekten amacıma göre doğru açıklama yapması !!!
acaba ( saçma sapan düşüncelere yol açıyor )

a - ) malımızın takip ediyoruz imajı / yeni ürün alırsanız ( tüm ürünler için ) bizden alın imajı
b - ) ileride tam verimli çalışmamı durumu yeni ürün aldırma durumu durumu .
c - ) eski ürünü ( şimdiki değişim yapılan ) alıp fiyat politikası ile yeni ürünü liste fiyatıdan düşün fiyat ürün satışı ortamı yaratma (

2 - ) Firmanın ürününde o zaman fabrikasyon takılmış olan kapasitör tehlike arz ediyor durumu ,

a - ) bir durum olduğunda tazminatı sıfır
b - ) Enerji tasarrufu için servisin söylemi ( sizin beyanınız ) doğrulusunda ( ürün tehlikemi arz ediyor !!! ) firmanın prestijinin düşümesi önlemi ( ürün satışının azalması )

3 - diğer durumlar .

Sonuç kamu oyuna firmanın web sitesinden + diğer yollardan tam bilği verilmediği için bu gibi konumlar ve söyletiler bitmez .

Sağlıcakla Kalın .

Not : şeffaf olmadığın sürece hiç bir konuda söylemler bitmez .

https://forum.donanimhaber.com/arcelik-5273-bedava-bakim-kampanyasi--114738890

Merhaba .

Takılan ürünün resmini yayınlarmısınız .

servis yeni taktığı ürün kapasitörün ana firmanın stokğunun ürünü mü ( ana firma onaylı ) mı ? acaba !!!
eline geçen ürünü takıyor ( ana firma onaysız mı ? )

servis tarafından takılan kapasitör ürünün servis açıklamasında marka ne seri no yazıyor mu ? açıklayıcı bilğiler

Şimdi firmalar bazı ( genel konuşum ) ne yapılıp yapılmadığını elindeki cihaz ile fotolandırılıyor ve ileride bir sorun çıktığında kanıt olarak kullanılıyor . sizde böyle servis tarafından fotoğraflandırılma oldu mu ?

örneğin : elektrik dağıtım firması bildiğim kadarı ile . ( ne işi yapılıdığı ve sonuçu açıklamalı + fotosu vs gibi ) + iş güvenlik talimatları duyması gerektiğini uyarı + kabul ettiğini onayı .

ben zanletmiyorum , eğer ana firmanın servisleri öyle bir fotoğraflandırılma varsa tebrik ederim .

en önemli sağlık sağlıcakla kalın .

Enerji tasarrufundan ziyade yangın riskinden dolayı bu kararı almışlar. Dolabın performansı ve enerji tasarrufu ile ilgili olmadığını belirttiler. Yani enerji tasarrufu iyi bir yalan olmuş sonuçta ne diyecekti eski dolap kullanan bikaç müşterimizin evimi yandı diyecekti?

Son düzenleme:
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Sayın "arkaplan" ve sayın "vecivicivokke", son yazdığınız çok mantıklı. Çünkü adamlar hem buzdolabının etikenin resmini ve takım işlemini videoya çekti. En son haliyle tekrar resim çekti. Bana imzalattığı formun da resmini çekerek sisteme yükledi. Kısayolunu verdiğiniz donanımhaber'de yer alan yorumları okuyunca bu değişimin yüzde doksan yangın riskini en aza indirmek amaçlı yapıldığı kanaatına vardım. Sayın "Sami İnci", evet sökülen kaliteli, takılan da kaliteli sanırım. Haoye marka. Fakat benim anlamadığım 7,5 mF yerine niçin 5mF taktılar?

40 yıldır ilk defa duydum Haoye is-
mini.Umarım,iyi kalitedir.Epcos ye-
rine Electronicon olabilirdi mesela.Yan-
gına sebep olduğunu 10 yıl sonramı an-
lamış Arçelik !:(

onlara göre farkı yok ellerindeki şema ve notlarda 5-7,5µF olur o an ellerinde o vardı derler resmi düz koyun da!
20171020_174200.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri