Buzdolabı içindeki soğutucu gaz sıcaklıkları

frezmb

Üye
Merhabalar arkadaşlar.
Ben öğretmenim ve öğrencilerimin küçük bir projesi için bazı bilgilere ihtiyacım var ama malesef internette araştırmama rağmen yeterli bilgi bulamadım.

Malum Covid sebebi ile beyaz eşya servislerine veya herhangi bir mühendise ziyaret yapamadık. :(

Buzdolabı soğutmasında soğutucu gaz kullanılıyor. Bu gaz dolap içindeki ısıyı emiyor sonra dolabın arkasındaki (yenilerde görünmüyor ama) kılcal boru ve motor ile tekrar soğutuluyor.

Peki bu gaz dolabın arkasına, motora giderken standart hava şartlarında ve standart kullanımda kaç derecelere çıkar.
Yani soğutucu gaz dolap dışına çıktığında kılcal borulara giderken yaklaşık +45 dereceye (rakamı kafadan attım) çıkar gibi bir cümle kurulabilir mi? En yüksek kaç dereceye çıkabilir mevcut buzdolabı kullanımlarında?

Birde bu bilgileri proje raporunda kaynak ile belirtmek gerekiyor, bu bilgiler için link var mıdır?

Konuya ve teknik terimlere aşina değiliz. Soru içindeki hatalı kavram kullandı isem kusura bakmayınız.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba Hocam,
Öncelikle sorduğunuz soru değişkendir. Kesin şu sıcaklıkta çıkar diye bir sıcaklık kullanamayız. Etkileyen birçok parametre vardır.
Size "coolpack" adlı simülasyon programını önerebilirim. Bu programda dinamik simülasyon var. Onu kullanabilirsiniz. Programın bilimsel geçerliliği vardır.
https://www.ipu.dk/products/coolpack/
İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Merhaba Hocam,
Öncelikle sorduğunuz soru değişkendir. Kesin şu sıcaklıkta çıkar diye bir sıcaklık kullanamayız. Etkileyen birçok parametre vardır.
Size "coolpack" adlı simülasyon programını önerebilirim. Bu programda dinamik simülasyon var. Onu kullanabilirsiniz. Programın bilimsel geçerliliği vardır.
https://www.ipu.dk/products/coolpack/
İyi çalışmalar.

Öncelikle çok teşekkür ederim.
Önerdiğiniz programı inceleyince çok detaylı olduğunu gördükçe boyumuzu aştığımızı düşündüm :)

Proje fikri pratikte pek kullanılabilirliği olmayacak belki ama dolabın arkasındaki kılcal borularda oluşan ısının kullanılabilmesini amaçlıyordu.
Fakat ne kadar sıcaklık ve ısı oluştuğu bilgisini edinmek, karlılığını hesaplamak kolay olmayacak galiba :(

Program ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Merhabalar hocam,

Tam net bir değer söyleyemesekte az çok olması gereken değer bellidir. Mesela bir soğutma sisteminin olması gereken basma sıcaklığı maksimum dış hava sıcaklığının en az 10 - 20 C derece üzerinde olmalıdır ki o kondenser ısıyı dışarı atabilsin. Dış hava sıcaklığını 38 - 40 C derece alırsak kondenzasyon ortalama 50 C derece civarlarındadır.

Atık ısının miktarı ise dolabın büyüklüğü ile belirlenebilir. Kompresör etiketindende ilerlenerek bu kondenserden atılan maksimum ısıyı bulabiliriz. Amacınız buradaki ( kılcal değilde kondenserden) atılan ısıdan fayda sağlamak olduğunu anlıyorum. Kılcalımız bizim basınç düşümünü sağlıyor. Eğer biz buzdolabında kompresör çıkışında bir ısı eşanjörü kullanırsak ve sonrasında ana kondensere bağlantısını sağlarsak bu ısı eşanjöründe kompresör kapasitesine yakın bir enerji sağlayabiliriz. Atılan ısıyı bu eşanjörle su ısıtmakta kullanabiliriz. Mesela orada uygun bir dizaynla 1 litre kadar bir kabta 40 - 50 C derece sıcak su üretilebilir düşüncesindeyim.

Detaylı hesap için kompresörün kalorik değeri üzerinden ilerleyip 1 litre suyu ne kadar sürede ısıtabileceğini bulabiliriz.

Bu durum kompresörün termostat sayesinde durup kalkmalarınıda hesaplamak gerekir.

Örnek Embraco EMT6160 model kompresörü inceleyelim.

embraco_emt_6144_6160_6170_6187_6152_6165_2121_2125_2130_2172_z_gk.jpg

Bu kompresöre ait bilgi dökümanı aşağıda ektedir. Kompresör 1/4 beygirlik 736 watt soğutma kapasitesine sahip bir kompresördür. Bu kompresör konsenserden üzerine artı olarak sargı sıcaklığıda dahil ısı atar. Yani 736 watt + kompresör ısısı. Tabi bu değer kompresör tam kapasite çalışırken. Biz bu ısıdan faydalanabiliriz.

Saygılar.

Ekli dosyalar

• Embraco_EMT6160Z-51330623099Y_Teknik_Dokuman.pdf
    624.7 KB · Görüntüleme: 5
Merhabalar hocam,

Tam net bir değer söyleyemesekte az çok olması gereken değer bellidir. Mesela bir soğutma sisteminin olması gereken basma sıcaklığı maksimum dış hava sıcaklığının en az 10 - 20 C derece üzerinde olmalıdır ki o kondenser ısıyı dışarı atabilsin. Dış hava sıcaklığını 38 - 40 C derece alırsak kondenzasyon ortalama 50 C derece civarlarındadır.

Atık ısının miktarı ise dolabın büyüklüğü ile belirlenebilir. Kompresör etiketindende ilerlenerek bu kondenserden atılan maksimum ısıyı bulabiliriz. Amacınız buradaki ( kılcal değilde kondenserden) atılan ısıdan fayda sağlamak olduğunu anlıyorum. Kılcalımız bizim basınç düşümünü sağlıyor. Eğer biz buzdolabında kompresör çıkışında bir ısı eşanjörü kullanırsak ve sonrasında ana kondensere bağlantısını sağlarsak bu ısı eşanjöründe kompresör kapasitesine yakın bir enerji sağlayabiliriz. Atılan ısıyı bu eşanjörle su ısıtmakta kullanabiliriz. Mesela orada uygun bir dizaynla 1 litre kadar bir kabta 40 - 50 C derece sıcak su üretilebilir düşüncesindeyim.

Detaylı hesap için kompresörün kalorik değeri üzerinden ilerleyip 1 litre suyu ne kadar sürede ısıtabileceğini bulabiliriz.

Bu durum kompresörün termostat sayesinde durup kalkmalarınıda hesaplamak gerekir.

Örnek Embraco EMT6160 model kompresörü inceleyelim.

Ekli dosyayı görüntüle 64745

Bu kompresöre ait bilgi dökümanı aşağıda ektedir. Kompresör 1/4 beygirlik 736 watt soğutma kapasitesine sahip bir kompresördür. Bu kompresör konsenserden üzerine artı olarak sargı sıcaklığıda dahil ısı atar. Yani 736 watt + kompresör ısısı. Tabi bu değer kompresör tam kapasite çalışırken. Biz bu ısıdan faydalanabiliriz.

Saygılar.

Hemen inceliyorum.
Foruma yeni katıldım ve bu kadar hızlı yardım beklemiyordum.
Cevaplarınız sayesinde inşallah tutarlı bir rapor yazabiliriz.

Çok teşekkür ederim.

Merhaba Hocam,
Tam ne yapmaya çalıştığınızı açıklarsanız , daha faydalı olur. Tübitak projesi mi yazıyorsunuz? Yoksa biten bir projenize sonuç raporu mu yazıyorsunuz? Birde öğrencilerinizin seviyesi (lise,ortaokul) nedir?
İyi çalışmalar.

Merhaba Hocam,
Tam ne yapmaya çalıştığınızı açıklarsanız , daha faydalı olur. Tübitak projesi mi yazıyorsunuz? Yoksa biten bir projenize sonuç raporu mu yazıyorsunuz? Birde öğrencilerinizin seviyesi (lise,ortaokul) nedir?
İyi çalışmalar.

Merhabalar. Meslek lisesindeki öğrencilerime danışmanlık yapmaya çalışıyorum :) :(
Branşım bilişim teknolojileri olduğu için bu konulara çok aşina değilim ama onlara yardımcı olabilmek için internetteyim sürekli.

Buzdolabı çalışırken arkada bulunan kılcal borularda ve motorda ciddi sıcaklık oluşuyor. (En azından eski buzdolabında bende şahit olmuştum).
Motordaki (motoru su içerisinde tutmak akıllıca olmayabilir) sıcaklığı olmasa bile kılcal borulardaki sıcaklık ile bir miktar suyun ısısını artırabilir miyiz? Bu soru ile başladı proje fikri.
Şimdi malum okullar kapalı, öğrenciler ile sadece whatsup üzerinden haberleşiyoruz,
okulumuzda tesisat alanı ve elektrik elektronik - beyaz eşya alanları var ama bu süreçte yardım alamıyoruz deneme yapabilmek için.

Ay sonuna kadar projenin teorik raporunu sunmamız gerekiyor ve kabul görür ise maddi destek kazanacağız.

Bizde temel olarak şöyle bir cümle kurabilmek istiyoruz mümkün ise

"Kılcal borular spiral şeklinde düzenlenip 20 lt lik bir su deposu içerisine yerleştirildiğinde suyun sıcaklığını 25 dereceden 35 dereceye çıkarmayı hedefliyoruz"

Birde yine burada öğrendiğim ısı eşanjörü kullanmak üstteki su deposunda kılcal boru gezdirmekten daha verimli mi olur onu merak ediyorum.

Yukarıdaki ifadedeki rakamlar örnek olsun diye yazdığım değerler.

Detay raporu için bu veya benzeri iddialarda bulunmamız, kabul görür ise küçük bir prototip yapmamız gerekecek.
Prototip için süre sorunumuz yok gibi ama rapor için acele etmemiz gerekiyor.

Proje günlük hayatta geçerli olsun olmasın öğrenciler için değişik ve eğlenceli oluyor, okul için ise bu dönemde güzel bir etkinlik oluyor.

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın.

Fikirleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@frezmb, sayın hocam amaç kayıp ısıyı geri kazanmaksa onun yerine kullanım sırasına göre bulaşık makinesinin, çamaşır makinesinin ve fırının kaybettiği ısı enerjisini geri kazanmak çok daha verimli olacaktır. Malum buzdolaplarında gerektiğinde buz eritmek için içteki rezistans çalışarak buzu eritir. Eriyen buz arka tarafta motor kısmında bir çanakta toplanır ve bu çanak da ya motorun üzerindedir ya da bahsettiğiniz ısınan gaz boruları içersinden geçerek biriken suyu buharlaştırarak suyu tahliye etmiş olur.

@frezmb, sayın hocam amaç kayıp ısıyı geri kazanmaksa onun yerine kullanım sırasına göre bulaşık makinesinin, çamaşır makinesinin ve fırının kaybettiği ısı enerjisini geri kazanmak çok daha verimli olacaktır. Malum buzdolaplarında gerektiğinde buz eritmek için içteki rezistans çalışarak buzu eritir. Eriyen buz arka tarafta motor kısmında bir çanakta toplanır ve bu çanak da ya motorun üzerindedir ya da bahsettiğiniz ısınan gaz boruları içersinden geçerek biriken suyu buharlaştırarak suyu tahliye etmiş olur.
Teşekkür ederim cevabınız için.

Evet diğer aletler daha gerçekçi olabilir ve gerçekten hiç düşünmemiştik diğer ev aletlerini.
Fakat ön tasarım raporunu buzdolabına göre yazmıştık.
Artık köklü değişiklik yapma şansımız yok malesef.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri