Buhar Kazanlı ütü yardım

ayhan78

Üye
Merhabalar yeni üye oldum. Yardıma ihtiyacım var. Tefal buhar Kazanlı utumuz var, arızalandı. Servise götürdüm pompa arızalanmış dedi 360tl para istedi, araştırdım,pompa dediğin Max 100tl lik birşey. Neyse aynısı olmasa da benzer bir ürün bulup değiştirdim.(60tl ye aldım) Şimdi pompa çalışıyor kazana suyu pompalıyor. Bu sefer de başta güzel buhar veriyor bir sure sonra buhar vermemeye başlıyor. Sorun sizce ne olabilir? Kazandan buharı ütüye gönderen selonoid te arıza olabilir mi? Kazan ısınıyor el değmiyor. Başta sıcak olan ütüye gelen hortumlar bir süre sonra soğuyor. Bilgisi olup paylaşabilecek varsa yardım lütfen.

Belli bir süre suyu iyice ısırmasınj beklediniz mi. Seloniud arizasi suyun sıcaklığı ile alakalı değil bence. O tetiğe bastığınız zaman tepki veriyorsa o sağlamdir. Sizin sorun ya termostat yada rezistanslarda.

Tetiğe basınca tık tık ses geliyor selonoid açıyor sanırım, başlarda güzel buhar veriyor sonra kazanda ki su azalınca pompa tamamlıyor, bekliyoruz biraz daha buhar geliyor sonra buhar kesiliyor, hortum soğuyor ama kazan sıcak. Bide kapatıp bekleyip yarım saat sonra tekrar açtığımızda ve ısındığında yine güzel buhar veriyor.

Biz önceleri akü suyu koyuyorduk. Sonra çeşme suyuna döndük. Bir süre sonra kireçleme yapıyor ve bihar vermeyi durduruyor. Temizlemek gerekiyor.
Söktüğünüze göre kireç temizliği yapmışsınızdır. Eğer bir tıkanıklık olduğunu düşüntyorsanız kireç sökücü ile temizleyin.

Pompa soğuk suyu mu basıyor, yoksa arada olup buhar mi basıyor? Pompalar birebir aynı model mi?

Biz önceleri akü suyu koyuyorduk. Sonra çeşme suyuna döndük. Bir süre sonra kireçleme yapıyor ve bihar vermeyi durduruyor. Temizlemek gerekiyor.
Söktüğünüze göre kireç temizliği yapmışsınızdır. Eğer bir tıkanıklık olduğunu düşüntyorsanız kireç sökücü ile temizleyin.
Tıkanıklık yok her yerini temizledim ondan eminim.
Pompa soğuk suyu mu basıyor, yoksa arada olup buhar mi basıyor? Pompalar birebir aynı model mi?
Pompa yi birebir aynısını bulmak imkansız,italyan bir firma ist.da Türkiye distribütörü nu buldum konuştum, elimizde yok,tek ürün getirtme şansımız da yok dediler. Pompa basit 220V 20w elektromanyetik pompa.görevi, kazanda su bitince dış duvarda bulunan hazneden kazanın içine soğuk su pompalamak. 220V 25w lik bir pompa alıp ufak bir hortum modifikasyonu ile aynı yerine otruttum onda sıkıntı yok.
Kazandaki buhar , yanında bulunan selonoid ile ütüye iletiliyor. Başlangıçta güzel buhar geliyor tıkanıklık olmadığını ordan da anlayabiliyorum, motor devreye giriyor yandaki hazneden su azalıyor.ama bir süre sonra buhar gelmiyor. Sanırım kazan sıcak suyu yetistiremiyor, ama ütü yeni iken öle değildi.

Son düzenleme:

Pompa yi birebir aynısını bulmak imkansız,italyan bir firma ist.da Türkiye distribütörü nu buldum konuştum, elimizde yok,tek ürün getirtme şansımız da yok dediler. Pompa basit 220V 20w elektromanyetik pompa.görevi, kazanda su bitince dış duvarda bulunan hazneden kazanın içine soğuk su pompalamak. 220V 25w lik bir pompa alıp ufak bir hortum modifikasyonu ile aynı yerine otruttum onda sıkıntı yok.
Kazandaki buhar , yanında bulunan selonoid ile ütüye iletiliyor. Başlangıçta güzel buhar geliyor tıkanıklık olmadığını ordan da anlayabiliyorum, motor devreye giriyor yandaki hazneden su azalıyor.ama bir süre sonra buhar gelmiyor. Sanırım kazan sıcak suyu yetistiremiyor, ama ütü yeni iken öle değildi.
Kazan içindeki ısıtıcı rezistanslar zamanla kireçle kaplanıp ısıtıcı performansları azalır istenen basınca geç ulaşır ,buhar kullandıkça yeterli basınca ulaşamaz,
Kazanın montaj yerlerinde sızıntı varmı ,ısıya dayanıklı silikon yada conta kireçten ve kullanımdan zarar görmüş olabilir.
Pompa işini siz çözmüşünüz bir şekilde yeterli su geliyor sanırım ,sizin cihazın kazanın içindeki suyun yüksekliğini miktarını ölçen bir elektrod bir sistem olması gerekiyor elektrod var ise kireçlenmiş olup su miktarını yanlış ölçüyor yeterli su alamıyor olabilir.
Aklıma gelen arızalar bunlar , kolay gelsin.

Kazan içindeki ısıtıcı rezistanslar zamanla kireçle kaplanıp ısıtıcı performansları azalır istenen basınca geç ulaşır ,buhar kullandıkça yeterli basınca ulaşamaz,
Kazanın montaj yerlerinde sızıntı varmı ,ısıya dayanıklı silikon yada conta kireçten ve kullanımdan zarar görmüş olabilir.
Pompa işini siz çözmüşünüz bir şekilde yeterli su geliyor sanırım ,sizin cihazın kazanın içindeki suyun yüksekliğini miktarını ölçen bir elektrod bir sistem olması gerekiyor elektrod var ise kireçlenmiş olup su miktarını yanlış ölçüyor yeterli su alamıyor olabilir.
Aklıma gelen arızalar bunlar , kolay gelsin.
Kaza nin herhangi bir yerinde sızıntı ile karşılaşmadım,rezistans ve yükseklik ölçen elektrot dan bahsetmişsiniz bunları evde kendimiz söküp, temizleme şansımız olur mu?
Pompa da sıkıntı yok güzel uydu, kazan da ki su azaldığından devreye giriyor ( önceki pompa ile aynı işi yapıyor). 5-6 sn çalışıp devreden çıkıyor.
Cevaplar için teşekkürler.

Belki bilginiz vardır. Kazanda su bittiğini pompa motor nasıl anlıyor? Bendeki ütüde su seviye anahtarı göremedim kazanda. karta soğuk su haznesinden bir tane su seviye sensörü gidiyor ve motora da karttan 2 kablo gidiyor. Motor 220v ile çalışıyor fakat karta bağlayınca çalışmıyor. Karttan çıkan kablolara baktım voltaj yok. Sanırım bir role var ve su bitince devreye giriyor fakat bu rolenin kazanda nereden su ölçüsü aldığını göremedim. Yok resmen. Cihaz philips marka.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri