bugun ilginç bır tecrube yaşadım

tekin126

Profesyonel Üye
telsizli su depoları kumanda işi yapıyorum önceden test ettığım mesafe 8 km telsiz iş yapmadı yerıne daha güçlu telsiz taktım sorunu hallettım işin ilginç yanı önceden test ettığım telsiz borduyla el kumanda test cıhazı yapmıştım işimde test amaçlı kullanıyordum anten el unitesının içinde DTMF sinyalı gonderıp aç kapa yaptırıyorum sadece kısa mesafelerde test için 2 km gıtmıyordu sinyaller bugun 8 km den test cihazının sınyalıyla aç/kapa yaptırdım acaba yanlışlıkmı var dıye tekrar tekrar gunun değışık saatlerınde denedım hiç hata yapmadan sistemı 8 km den kontrol ettım boyle olay başıma bır sefer geçmıştı siyah beyaz tv tamır ederken eskişehirden rus kanalını ızlemıştım telsizle boyle ilk başima geldı telsiz 446 mhz pmr telsizdı marka vermıyeyım reklam olmasın:)

kontrol ettiginiz unıte ile telsizinizin sinyali arasında ornegin dag tepe bina vs engel yoksa algılayacagı mesafede artar

bazı elektronik cihazlar böyle çıkabiliyor.standartlarını aşa bildiği gibi standartlarının çok altındada kalabiliyor.

baz istasyonlarının yansıtıcılarına denk gelmıs olmasın :) sadece varsayım.

bugun yıne denedım bu seferkı test yerım 6 km ıdı su deposunun içinden gonderdım beton duvar var karşi telsiz yonunde banamısın demedı el unitesını her yone çevırdığım halde sinyaller sorunsuz gıttı yanlız el unitesınde bakır folyoyla antenı bord arasıyla yalıttım bunun etkısı olabılır kanaatındeyım çanak anten gıbı telsişz yayınını yonlewndırıyor olabılır dıye duşunuyorum

Telsiz tekrarlama rölesine denk gelmişsiniz hocam.Bu istasyonlar genelde amatör telsizciler tarafından uzak mesafe iletişimi sağlamak için kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri