bu sensör nasıl çalışıyor

eemabal

Üye
arkadaşlar elimde fotokopi makinasından söktüğüm sensörler var.. markası omron EE-SX403-P12..
http://i04.c.aliimg.com/img/offer/35/08/78/66/5/350878665 linkte resimleri var..ben bu sensörü doğrudan pic e bağlamak istiyorum..ama beslemesini nasıl yapacağım bilemedim..5 volt ile çalışır diye düşündüm ama bir türlü çıkış alamadım..datasheet bulamadım kaç voltla çalıştığına dair..yardımcı olabilecekler varsa cevabınızı bekliyorum:confused:

BU TÜR SENSÖRLER 5 V dc gerilim ile çalışır.orta ucu dönüş ucudur.kenardakilere artı ve eksi bağlayın.

çok sağolun datasheet için gerçekten çok faydası oldu.ancak 7 V power suply yazıyor ben 7 V da denedim ama hiç çıkış alamıyorum..fakat 5V da denediğimde çıkışı 1.5 V civarında alıyorum yani pic i uyaracak kadar çıkış alamıyorum..pic in bacağı 1 durumuna geçmiyor yada geçerse 0 olmuyor bnde mi bir hata var acaba

Bu durumda sensör çıkışına bir transistör bağlayabilirseniz sorun kalmaz.

işimi görecek nasıl bir transistör olabilir bu elimde bc338 ve bc328 lerden var işe yararmı acaba

Sensörünüz açık kollektör çıkışlı olduğundan pic girişine ve aynı zamanda 10k dirençle vdd'ye bağlamalısınız, bu sorunu çözebilir.
Çıkışa bc328 de bağlayabilirsiniz, sensör çıkışı base'e, emitteri vdd, kollektörü de pic'e. Ayrıca kollektörü yine 10k dirençle gnd'a pull-down bağlayın.

dediğiniz gibi hocam collector pini boşta kalıyor.ben buraya 10k pull up direnci bağlıyorum ve pic e bağlıyorum aynı zamanda ama şu emiter bacağına Vdd bağlama işini anlamadım onu biraz daha açarsanız çok sevinirim...çok sağolun değerli yardımlarınız için

pic'in dahili pull-up dirençlerini aktif ederseniz r4 kullanılmayabilir

bu devre normalde 1 çıkışı veriyor sanırsam..aynısını kurdum defalarca ama tık yok elimde benzer 5 tane sensör var..anlamadım neden olmuyor.hiç gerilim değişimi yok dirençler üzerinde..H21A1 kullanacağm ama kütahya da bulamadım..hocam bu sensörün normalde nasıl çalışması gerektiği hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?? collector ucundan benm nasıl bir bilgi almam gerekiyor voltaj yada akım olarak? yada collectore bağladığım 1k gibi bir direnç üzerinde nasıl bir gerilim değişimi olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri