Bu iki Yükleme Cetvelindeki farklılıklar?

Sorgulayan

Üye
Selam abiler. Ekap'tan pratik olsun diye farklı 2 bina projesine bakıyordum. 2 farklı yükleme cetvelindeki bazı noktalardaki farklılıkların sebebini size sormak istedim.

1) 2. Yükleme cetvelindeki dairenin talep gücü 6000W, tahmini akımı 11 civarıdır, ve bu akım için giriş sigortası 3x32A seçilmiş.
3. yükleme cetvelindeki talep gücü 1800W, bununda giriş sigortası 3x32A seçilmiş. (Not: Seçilen kabloların akım taşıma kapasiteleri yeterli, bundan yana sıkıntı yok)
Sorum şu; Bu kadar talep güç farkı olmasına rağmen 2 projeninde aynı sigorta değeri seçmesi doğru mu? Çünkü cihazların çektiği akım 6 diyelim, 32 amper sigorta çektiğin zaman, eğer cihaz aşırı yüklenip 20Amper değerleri görürse ne olacak? 32A sigorta olduğu için bunu algılayamayacak. Ondan bu bir hata değil mi?

2) üstteki yükleme cetvelinde tüm prizler için B tipi sigorta kullanılmış, diğer yükleme cetvelinde ise tüm prizler için C tipi kullanılmış. ( C tipi sigortanın gecikmeli tip olduğunu, ilk kalkış anında fazla akım çekildiğini biliyorum). Hangisi doğru?
Ayriyetten Çamaşır makinesi için üstteki proje 16Amper seçmiş, alttaki proje 20Amper seçmiş. Bunun tam bir hesabı yok mu?

1664118718214.png

1664118741274.png

1664118945846.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam abiler. Ekap'tan pratik olsun diye farklı 2 bina projesine bakıyordum. 2 farklı yükleme cetvelindeki bazı noktalardaki farklılıkların sebebini size sormak istedim.

1) 2. Yükleme cetvelindeki dairenin talep gücü 6000W, tahmini akımı 11 civarıdır, ve bu akım için giriş sigortası 3x32A seçilmiş.
3. yükleme cetvelindeki talep gücü 1800W, bununda giriş sigortası 3x32A seçilmiş. (Not: Seçilen kabloların akım taşıma kapasiteleri yeterli, bundan yana sıkıntı yok)
Sorum şu; Bu kadar talep güç farkı olmasına rağmen 2 projeninde aynı sigorta değeri seçmesi doğru mu? Çünkü cihazların çektiği akım 6 diyelim, 32 amper sigorta çektiğin zaman, eğer cihaz aşırı yüklenip 20Amper değerleri görürse ne olacak? 32A sigorta olduğu için bunu algılayamayacak. Ondan bu bir hata değil mi?

2) üstteki yükleme cetvelinde tüm prizler için B tipi sigorta kullanılmış, diğer yükleme cetvelinde ise tüm prizler için C tipi kullanılmış. ( C tipi sigortanın gecikmeli tip olduğunu, ilk kalkış anında fazla akım çekildiğini biliyorum). Hangisi doğru?
Ayriyetten Çamaşır makinesi için üstteki proje 16Amper seçmiş, alttaki proje 20Amper seçmiş. Bunun tam bir hesabı yok mu?

Ekli dosyayı görüntüle 91153
Ekli dosyayı görüntüle 91154
Ekli dosyayı görüntüle 91156
Kablo akım taşıma kapasitesine göre sigortayı yerleştiririz. Kolon kabloları kesitinden kaynaklı olarak minimum 4mm2 bakırdan olmalıdır bu da iç tesisler yönetmeliğine göre böyledir. 3 kutup sigorta olmaz. Artık nötr kesmeli sigorta tipleri kullanılmaktadır. 3 faz için 4 kutup, 1 faz için ise 2 kutup olmalıdır. Bunun hesapları da akım kontrol ve gerilim düşüm hesapları doğrultusunda yapılmalıdır. Bazı kurumlar her 10 linyede 1 kaçak akım 30mA istemektedir fakat benim görüşüm her panoda mutlaka 30mA kaçak akım bulunmalıdır. Evlerde B tipi 16A 6kA'lik priz sigortası, aydınlatma için ise B tipi 6kA 10A aydınlatma sigortası kullanılmalıdır. Çamaşır makinası için 16A'lik sigorta yeter fakat özel linyeden beslenmelidir, bu da yönetmelik gereği böyledir. 1.8kW'lık aydınlatma ve priz yükü için 32A sigorta seçimi çok mantıksız. Şu şekilde inceleme yapman gerekmekte;
1- Sistemin talep(bağlantı) gücünü hesaplamalısın.
2- Gerilim düşüm ve akım kontrol hesabın sonucunda kablo kesitini belirlemelisin.
3- Bu hesaplara uygun sigorta seçmelisin.(Hesaplanan değerin 15.98A'dir gidip 16A değil de ilerde herhangi bir problem çıkmaması 25A alarak seçim yapman gerekmekte.)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri