Bu devrenin daha gelişmişini yapabilirmiyiz?

Raunchy

Üye
( Bu devre kaç Volt ve Ampere dayanıyor bilmiyorum içerik sahibi de belirtmemiş yardımcı olun.)
Bu videodaki kısa devre koruma devresini geliştirmek istiyorum eğer siz de yardımcı olursanız tabii. Ürün linklerini de verirseniz sevinirim çünkü yanlış birşey almak istemiyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
( Bu devre kaç Volt ve Ampere dayanıyor bilmiyorum içerik sahibi de belirtmemiş yardımcı olun.)
Bu videodaki kısa devre koruma devresini geliştirmek istiyorum eğer siz de yardımcı olursanız tabii. Ürün linklerini de verirseniz sevinirim çünkü yanlış birşey almak istemiyorum

Elektronik işinden anlamam

Konu video sahibine yorum yazıp sormanız .

Videonun tamamını izlemeniz .

KISA DEVRE ( AŞIRI AKIM ) KORUMA DEVRESİ - AKIM AYARLI KISA DEVRE KORUMASI - 2 DEVRE Bİ VİDYODA

Böyle kısa devre koruması olmaz. Mühürleme devresi yapıp kısa devre anında kaynak gerilimi çöktüğü için röle bırakacak mantığı kurulmuş. Peki ya kontak aşırı akımdan dolayı yapışıp kalırsa ne olacak?
Alternatif birşey yapabilirmiyiz

Alternatif birşey yapabilirmiyiz
Tabi, alternatif bir sürü devre yapılabilir, yalnız akım ve voltaj belirtirseniz daha doğru olur
Çekilen akımı sabitlemek (Constant Current) veya sizin belirlediğiniz bir akımı geçince geriye döğru akımı sınırlıyan Foldback devreleri kullanılabilir.
Aşağıdaki devreler düşük akımlar içindir, yüksek akımlar için tabi yapılabilir v oldukça güvnilir sonuçlar alınır.

foldback_2.jpg

Akım Limitleme:

current_limiter.gif

Ben yine de röleli devre yapayım derseniz:
(Yalnız şunu unutmayın, yukarıdaki devreler bir "akım" değeri üzerinden "çalışıyor" ancak aşağıdaki devre ve benzerleri sadece kısa devre olunca çalışır, yani biraz fazla akım çekseniz anlamaz, ta ki kısa devre akımına ulaşana kadar...) Bundan dolayı teknik olarak güvenemezsiniz.

Short_Circuit_Protection_Relay.jpg

Son düzenleme:
Böyle kısa devre koruması olmaz. Mühürleme devresi yapıp kısa devre anında kaynak gerilimi çöktüğü için röle bırakacak mantığı kurulmuş. Peki ya kontak aşırı akımdan dolayı yapışıp kalırsa ne olacak?
Ben kısa devre yaptıracağım , sigorta atacak mantığı ile çalışan koruma sistemi var . Ona ne dersin üstad.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri