Boost converter hakkinda

WattMan

Üye
herkese hayırlı günler dilerim.

Boost converter in çalışmasını anlamak amaclı evde denemeler yapıyorum!
enerjimi 12 v aküden alıyorum.
anahtar olarak bd139 kullanıyorum ve kare dalgayı ne555 den alıyorum dediğim gibi sadece örnek bir devre olması için ne555 kullanıyorum.

ne555 entegresi 50kh sinyal göndererek bd139 transistörü açıp kapattiriyorum fakat transistör çok geçmeden bozuluyor?
ölçümler yapıyorum voltajı yükseltiyor ama transistör yanıyor.

transistörün emiter bacağına 100ohm direnç bagliyorum bu sefer yükseltme işlemi çok az oluyor ?

ne555 sinyal bacağından direnç ile transistörün base sine bagliyorum fakat yükseltme çok az oluyor 1 volt filan.

elimde gerekli dirençler kapasitörler olmadığı için sinyali büyütemiyorum fakat 50khz ile youtube zamanında denk geldiğim bir videoda 6 voltu 24 volt yapan insanlar vardı onlarda ne555 kullanıyorlardı

bobin bilgisayardan kasasından çıkma büyük bobinlerden

diyot 14004
kondansatör 60v 100uf
transistör bd139

devreyi internet üzerinden en temel boost converter bakarak hazırladım

problem Sizce nedir

Uyguladiginiz şemayida buraya ekleyin yorum yapmamiz daha kolay olsun.

boost-converter-circuit-using-IC-555.png

1n serisi standart silisyum diyot burada yavaş kalır, uf4007 olmalı (benzer hızlı diyot, şotki) bence hata burada baskı hatası veya dikkatsizlik sonucu oluşmuş. Elinizin altında olan smps devrenin sec - düşük gerilim kısmından alacağınız diyotu kullanmayı deneyin.

Transistör yüksek voltajdan bozuluyor olabilir. ya çıkışa bir yük bağlayın yada mc34063 kullanın.
MC34063A-circuits.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri