Birden çok pic ile nasıl haberleşebilirim

duhan

Üye
Bir süredir araştırıyorum bu konu üzerine açılmış bir çok makale var ancak hala istedğim verilere ulaşamıyorum. Daha doğrusu neyi istediğimi bilmiyorum. Sorunumu şöyle açıklayayım.

Örenğin 20 adet olarak hazırlamış olduğum standart kayan yazı tarzı ledli panom var ve ben bu panoların hepsini bir haberleşme yöntemi ile pc ye bağlayıp kumanda etmek istiyorum. ( üzerindeki yazıyı güncellemek gibi ) Kullanmam gereken yöntem nedir ( RS485 mi? mesafe uzun olabilir ) PC den veriyi gönderdiğimde hangi kart yada pano bu bilgiyi kullancak ? Yardımcı olabilirmisiniz?

bunu ben yapsaydım diye anlatayım;
1- panolarda bir alıcı kısmı olacak ve burda iletişim rs232 olabilir.
2- her panonun kendisine ait 8 bitlik bir ön tanımlama bilgisi olur.
3- Bilgisayardan bir bilgi gönderilmeden önce bilgi hangi panoya aitse o panoyla ilişkilendirilen 8 bitlik tanımlama verisi gönderilir.
4- ilk sekiz bitlik bilgiyi alan panolardan hangisi gönderilen tanımlama verisi ile uyuşuyorsa o, bu tanımlama verisinden sonra gelecek olan bilgileri alır.
5- son olarakta bir bitiş verisi gönderirim olay biter. panolar bilgi alışını durdurur.

gecenin bu saatinde ancak bu kadar yazabildim... :(

rs 485 ile haberleştireceksin max232 entegresinin çıkışında alınan rx ve tx sinyalini animasyon kartının haberleşme girişine veya kullandığın pik 84mü,628mi?neyse ona bağlayacaksın hyber terminal ile de pcden izleyeceksin sana uyrmı bilmiyorum bende led tabela panomun haberleşme sistemini böyle yapıyorum aklına yatmazsa bu sistem daha değişik bir şey daha var ozelden p.m at görüşürüz.

bunu ben yapsaydım diye anlatayım;
1- panolarda bir alıcı kısmı olacak ve burda iletişim rs232 olabilir.
2- her panonun kendisine ait 8 bitlik bir ön tanımlama bilgisi olur.
3- Bilgisayardan bir bilgi gönderilmeden önce bilgi hangi panoya aitse o panoyla ilişkilendirilen 8 bitlik tanımlama verisi gönderilir.
4- ilk sekiz bitlik bilgiyi alan panolardan hangisi gönderilen tanımlama verisi ile uyuşuyorsa o, bu tanımlama verisinden sonra gelecek olan bilgileri alır.
5- son olarakta bir bitiş verisi gönderirim olay biter. panolar bilgi alışını durdurur.

gecenin bu saatinde ancak bu kadar yazabildim... :(

evet haklısınız galiba bu şekilde bir şey düşünülebilir biraz üstüne yoğunlaşayım zamanım olunca teşekkürler. eğer daha farklı ve net çözümler aklınıza gelirse yada bulabilirseniz paylaşabilirmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,951
Son üye
N4POLYOON

Yeni konular

Geri