Bir odadakı toplam güç

JJFARADAY

Üye
Mutfakta çalışan 5 adet cihaz var.
Buzdolabı =960 W
Çamaşır Makinesi =800 W
Firin =1080 W
Termosifon= 2000 W
Bulaşık Makinesi =2400 W

Mutfak için toplam gücü hesaplayabilir mısınız?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Buzdolabı =960 W
Çamaşır Makinesi =800 W
Firin =1080 W
Termosifon= 2000 W
Bulaşık Makinesi =2400 W

Burada bakkal hesabı yapılmaz. Elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde eşzamanlılık katsayıları ve örnek hesabı var . Ona göre hesaplarsınız. Hesapta dairenin tamami icin yapılır .

7.240 watt
zaten bütün tüketimleri yazmıssınız bir toplama işlemi kalmış onu ben yapayım :)

Buzdolabı =960 W
Çamaşır Makinesi =800 W
Firin =1080 W
Termosifon= 2000 W
Bulaşık Makinesi =2400 W

Burada buzdolabı günlük tüketimi olsa gerek. 960/24 yapılacak. Diğerleri saatlik tüketimdir toplanıp bulunabilir.

Not: Arkadaşın yukarda dediği gibi katsayılar dikkate alınmalı tam hesap için.

Benim bildiğim kadarıyla toplam güç tüketimi öğrenmesinin sebebi kullanılacak sigorta için sormuş olmalı. ben öyle algıladım.
Saatlik yada günlük tüketimin bir önemi yoktur eğer kullanılacak sigorta için soruluyorsa eğer. 40 amper lik bir sigorta yeterli olur. Mutfak için.

Buzdolabı =960 W
Çamaşır Makinesi =800 W
Firin =1080 W
Termosifon= 2000 W
Bulaşık Makinesi =2400 W

Cihazların tam gücü baz alınarak hesaplanamaz hatalı sonuç çıkar fırın, termosifon, çamaşır Makinesi bunlar farklı kademeler de farklı güç tüketebilir.Bu nedenle verdiğiniz güç değerleri tam yük değeri dir.Mesela buzdolabı da sürekli enerjili olmasına rağmen belli aralıklarla durur.Bu nedenle gerçek tüketim değeri ölçülerek elde edilir.Diger türlü hesap kaba hesap olacaktir.

Son düzenleme:
Benim bildiğim kadarıyla toplam güç tüketimi öğrenmesinin sebebi kullanılacak sigorta için sormuş olmalı. ben öyle algıladım.
Saatlik yada günlük tüketimin bir önemi yoktur eğer kullanılacak sigorta için soruluyorsa eğer. 40 amper lik bir sigorta yeterli olur. Mutfak için.
Çok afakı bır hesap bence, mutfaga tek lınyemı cekıyorsunuz. 40 amper sıgorta koydugunda 6.. ıletken kullanman gerekır.
Bende en az ıkı veya uc lınye cekerek 16 amper sıgorlatalrla korumak daha uygun dıye düşünürüm.

Çok afakı bır hesap bence, mutfaga tek lınyemı cekıyorsunuz. 40 amper sıgorta koydugunda 6.. ıletken kullanman gerekır.
Bende en az ıkı veya uc lınye cekerek 16 amper sıgorlatalrla korumak daha uygun dıye düşünürüm.
Sayın hocam ben afaki bir toplama işlemi yaptım.
Zaten toplam güç sorusu sorulmuş.
Hangi maksat ile sorulduğunu bilmediğim için kaba taslak bir hesap benim ki.
Siz haklısınız bu konuda.

40 amper sıgorta konmalı tavsıyesi sizden gelmiş..

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri