Bir Lambayı Hem sensörle hem normal fazla Beslemek?

cemdogu

Üye
Amacım daha önceki konumda da belirttiğim gibi iyi bir garaj aydınlatması sağlamak.

Garaj kapısında, dışarıyı aydınlatacak, içeride anahtarı olan faz ve nötr mevcut.

Garajın içinde, şu anda sensörlü lamba takılı, içeride anahtarı olan faz ve nötr mevcut.

Sensörlü lambayı, garaj kapısına takıp anahtarı açacağım ve dış ortamı sensörlü lamba aydınlatacak.Bu lambanın ampul çıkışından içeriye kablo alacağım, böylece dışardan araç yaklaştığında içerideki ışık ta garaj kapısı açılana kadar yanmış olacak.

Ancak, ben içerideki ışığı yönetmek istiyorum.Zira aracımla ilgilenirlen ışık çok lazım oluyor.

Garaj içindeki fazı da içerideki ışıklara vermek istiyorum.Böylece anahtarla iç ışıkları açıp kapatabilirim.ancak sensör devreye girdiğinde iki faz aynı anda ışık vermeye başlayacak.Sensöre de çıkış yerinden giriş yapmış olacağım bi yandan da.

Ne tavsiye edersiniz? 12Voltlul sistemde böyle bir sorunu diyot koyarak çözebilirdim ancak AC akımının yabancısıyım :) Teşekkür ederim.

anahtardan beslenen bir lamba daha koyarsın olur biter.

anahtardan beslenen bir lamba daha koyarsın olur biter.

Böyle kullanmak istemiyorum işte.Tüm ışıkları kontrol etmeliyim zira alan 3 arabalık ve tavan yüksek.Hal böyle olunca birden fazla ışık koymam gerekecek, ben bunu tercih etmiyorum.

Sensörün çalışmasını etkilemese o anahtarın kablosuna direk aynı ışıkları girerim ama, sensör ne olur bilmiyorum :/

Rahat algılanması için bir şema çiziyorum.Bu şemayı soracağım, benimle tartışacak kimse yok çevremde.Bu yüzden yarımınız gerekli.

Şema photoshopta çizildi.12V kültüründen geldiğimiz için + faz - nötr :)))

Xkgr8O.jpg

Anahtara paralel bağla, anahtarla açınca zaten lama yanık sensör tetiklense ne olacak, anahtar kapanınca sensör vazife yapar. Dc devreyle aynı mantık yani ;).

Evet Ama ince teknikleri varmış.Bilgi olsun diye yazayım.

Eğer alanın elektrik sayacı, trifaze ise ve her kablo ayrı şalterden gruplandıysa verdiğim şemadaki bağlantı kısadevre ya da uzun vadede sıkıntı yaratırmış.

Eğer alanın elektrik sayacı monofaze ise hiçbir sıkıntı yok, farklı fazlar kullanabilirim.

Eğer alanın elektrik sayacı yine trifaze ise, ve kablo gruplaması tek şalterden yapıldıysa verdiğim şemada da sorun yok.Aynı sigortaya giden fazları tek kaynakta kuıllanabilirim.

Böylece bilgileri almış bulunuyorum.Teşekkür ederim.

Merhaba, garajınızdaki aydınlatma için muhtemelen tek bir faz kullanılmıştır. Bence bunu bir kontrol etmenizde fayda var. Gerisi zaten çözülmüş durumda. Ben garajımın içinde bir sensör, kapı girişinde bir sensör kullanarak bunu çözdüm. Böylece anahtarı açık konumda unutup gitme derdim de kalmadı. Saygılarımla

Merhaba, garajınızdaki aydınlatma için muhtemelen tek bir faz kullanılmıştır. Bence bunu bir kontrol etmenizde fayda var. Gerisi zaten çözülmüş durumda. Ben garajımın içinde bir sensör, kapı girişinde bir sensör kullanarak bunu çözdüm. Böylece anahtarı açık konumda unutup gitme derdim de kalmadı. Saygılarımla

Evet ben de böyle düşünüyorum.Kontrol ettiğim zaman hazır tesisatla hazır anahtarlarım ve minimum kablolamam olacağı için bu ısrarım yoksa buattan sabit akım alıp yönlendirebilirdim.Sizin çözümünüz de gayet yeterli, ben sadece aracımla uğraşırken ışık problemi çekmek istemediğim için kaşınıyorum :)

Evet ben de böyle düşünüyorum.Kontrol ettiğim zaman hazır tesisatla hazır anahtarlarım ve minimum kablolamam olacağı için bu ısrarım yoksa buattan sabit akım alıp yönlendirebilirdim.Sizin çözümünüz de gayet yeterli, ben sadece aracımla uğraşırken ışık problemi çekmek istemediğim için kaşınıyorum :)

Ben kendime güvenmediğim için anahtar koymadım. Biliyorum ışıkları açık unutup gideceğim. Garajda kısa süreli işlerim uzayıp da ışıklar sönünce gidip sensörün önünde hoplayıp zıplıyorum ışıklar yanıyor. Eğer işim uzunsa ikide bi gidip sensöre kendimi göstermektense garajın aydınlatma hattının başlangıcına koydurduğum bir pako şalter ile sensör yada daimi modundan daimiye getirip ışıkları sürekli yakıyorum. Ancak pako şalteri unutup çıktığım da çok oldu. :)

Arabanızla uğraşırken sizi görecek bir sensör olursa benim gibi dans etmeniz gerekmez :)
Kolay gelsin. Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri