Bir Küçük Yıldız Üçgen Meselesi

cinar3460

Üye
Değerli hocalarım,
ben yeni mezun olduğum için kafamın almadığı bazı şeyleri burada sizinle paylaşmak istiyorum.

1-) 3 fazlı motorun bağlantı kısmına sadece trafodan çıkan 3 faz giriliyor. Burada nötr nerede?
2-) 3 fazı birbirine değdirirsek ne olur?
3-) Modüler hücrelerde ' arabayı sür, arabayı ileri geri al' gibi terimler ne demek?
4-) İzole halının üzerindeyken faza dokunsak çarpılmıyoruz mu?
Ben inşaat elekrtiğine hakimim. İş nedeniyle artık 3 fazlı asenkron motorların bol olduğu bir yerde çalışıyorum.
2 - 3 katlı binaların elektrik tesisatını anahtar teslim şekilde yapabilecek kapasiteye sahibim ama burada hiçbir şey bilmiyorum.
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Değerli hocalarım,
ben yeni mezun olduğum için kafamın almadığı bazı şeyleri burada sizinle paylaşmak istiyorum.

1-) 3 fazlı motorun bağlantı kısmına sadece trafodan çıkan 3 faz giriliyor. Burada nötr nerede?
2-) 3 fazı birbirine değdirirsek ne olur?
3-) Modüler hücrelerde ' arabayı sür, arabayı ileri geri al' gibi terimler ne demek?
4-) İzole halının üzerindeyken faza dokunsak çarpılmıyoruz mu?
Ben inşaat elekrtiğine hakimim. İş nedeniyle artık 3 fazlı asenkron motorların bol olduğu bir yerde çalışıyorum.
2 - 3 katlı binaların elektrik tesisatını anahtar teslim şekilde yapabilecek kapasiteye sahibim ama burada hiçbir şey bilmiyorum.
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.
1) 3 faz motorlarda nötr olmaz, sadece 3 faz ve toprak olur.
2) Fazları bir birine dokundurursanız faz çakışması olur ve patlar, sigorta atar.
3) Burada ne demek istediğinizi anlamadım, belki çalıştığınız yer ile ilgili bir tabirdir.
4) İzole halının üstündeyken sadece bir faza dokunursanız çarpılmazsınız. Ama iki fazı aynı anda tutarsanız hayatta kalma şansınız çok az.

3-Modüler hücreler,sabit ve hareketli ( ara-
balı ) tip olabilir.Arabalı tiplerde,kesici,te-
kerlek üzerinde hareket edebilir.Bu tip hücreler,enerji kesintisine fazla süre ta-
hammülü olmayan yerlerde,kesicinin kısa
sürede yedeği ile değiştirilmesi gereken
yerlerde kullanılır.

Son düzenleme:
Merhaba. Cevaplar;
1- 3 fazlı asenkron motorların priz-fişlerinde de nötr hattı yoktur, yalnız 3 faz ve toprak hattı bulunur, çünkü nötr hattı bu motorları çalıştırırken ihtiyaç duyulmaz ve kullanılmaz.
2- Fazlar arasında 2 faz arasında) faz farkı 380-400 volttur, 3 faz birbirine ayni anda dokunup değerse 3 faz ayni anda kısa devreler edilmiş olur.
3- Modüler hücrelerin çalıştırılma şekliyle ilgili bu hücreler hareketli olanlarda hareketli arabaya benzetilip bu komutlar verilmiştir, kendi fikrime göre.
4- İzole halı kısmen topraklama sağlayan taş, beton,vb. yarı geçirgen bir zeminden izolasyon sağlayabilir, ancak ayağınızdaki ayakkabıların veya terliklerin de tam izoleli olmasıyla, elleriniz ve bedeninizin de tam boşta olmasıyla faz-toprak arası geçişlerden tam izolasyon sağlanabilir. Kolay gelsin.

1638024531174.png

Örnek arabalı hücre.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri