Bir garip durum

02d4cb04f2bb534b815fa358f3e72e11.jpg

Selam arkadaşlar ekte resimde s1,s2,s3 eksiden almış, kontak kapanırsa arada dirençten geçtikten sonra m11 gelecek,m11 in Artı ucuna ama s1,s2,s3 eksi geliyor sigorta atmazmı.dirençten geçtikten sonra eksi Artımı oluyor.anlamadım şemaya göre yorum nasıl olur acaba

Sent from my iPhone using KontrolKalemi Forumu mobile app

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şekillerin hepsini bilmiyorum ama benim anladığım : s1 2 3 güvenlik anahtarları gibi duruyor ve m11 ile alakaları yok, kapanırsa gnd ye gidecek olan SHUTDOWN ucu, faz falan değil, adından galiba oda güvenlik amaçlı sistemi acil kapama bağlantısı, onu toprak seviyesine alıp sisteme kapama sinyali gönderiliyor. Ayrıca All R12 direnç ise eğer akım sınırlama amaçlı konulmuştur, geçtikten sonra eksi olmaz.

şekillerin hepsini bilmiyorum ama benim anladığım : s1 2 3 güvenlik anahtarları gibi duruyor ve m11 ile alakaları yok, kapanırsa GND ye gidecek olan SHUTDOWN ucu, faz falan değil, adından galiba oda güvenlik amaçlı sistemi acil kapama bağlantısı, onu toprak seviyesine alıp sisteme kapama sinyali gönderiliyor. Ayrıca All R12 direnç ise eğer akım sınırlama amaçlı konulmuştur, geçtikten sonra eksi olmaz.

Öncelikle mesajın için çok teşekkür ederim.anlamadığım nokta şemaya baktığımızda k1 stop selenoidi,bu bir Jenaratör starta bastığımızda k12 acık kontağını kapatıyor ve Artı k1 'in yani stop selenoidini enerjilendiriyor.jenaratörün stop etmesi için bu enerjiyi kesmemiz gerekiyor.şimdi s1 de low oil pressure yani yağ basıncı düştüğünde Jenaratör stop ettirecektir.GND BATTERY Eksiye bağlı - k15 kontağını kapattığında shutdown ucuna gidecek shutdown ucuda artıda gözüküyor.k1 de Artı var yani s1 den ordanda dirençten gecen eksi nasıl k1 rölesinin enerjisini kesiyor yada nasıl shutdowndaki artıyla çakışmıyor burayı anlamadım

bence s1 kapandığında K1 i çeken rölenin uçları All R12 direnci üzerinden kısa devre oluyor, yani k1 i çekili tutan enerjilendiren akım direnç üzerinden GND gidiyor ve K1 enerjisi kesiliyor kontakları eski konumuna geliyor olabilir, sen bu cevabı arıyorsun galiba. bide arada direnç olduğundan kısa devre falan olmaz, ama her ihtimale karşı 2amper sigorta koymuşlar.

şekilde s1 Normalde kapalı tip switch görünüyor, doğru mu ?

Son düzenleme:
bence s1 kapandığında K1 i çeken rölenin uçları All R12 direnci üzerinden kısa devre oluyor, yani k1 i çekili tutan enerjilendiren akım direnç üzerinden GND gidiyor ve K1 enerjisi kesiliyor kontakları eski konumuna geliyor olabilir, sen bu cevabı arıyorsun galiba. bide arada direnç olduğundan kısa devre falan olmaz, ama her ihtimale karşı 2amper sigorta koymuşlar

Aradığım cevap buydu abicim.o zaman Direnç Yük gibi oluyor k1 deki artıyı şaseye aktarıyor yani k1 de enerji kalmadığında röle bırakıyor,röle bıraktığında stop selenoidinin enerjisi kesiliyor ve Jenaratör stop ediyor.böylemi düşünmem Lazım.neden rölenin eksisini yada artısını switcten gecirmemişlerki öyle direncede gerek kalmazdı.yani kapalı kontak kullansalardı açtığında direk röle bırakırdı.
bence s1 kapandığında K1 i çeken rölenin uçları All R12 direnci üzerinden kısa devre oluyor, yani k1 i çekili tutan enerjilendiren akım direnç üzerinden GND gidiyor ve K1 enerjisi kesiliyor kontakları eski konumuna geliyor olabilir, sen bu cevabı arıyorsun galiba. bide arada direnç olduğundan kısa devre falan olmaz, ama her ihtimale karşı 2amper sigorta koymuşlar.

şekilde s1 Normalde kapalı tip switch görünüyor, doğru mu ?

Bu arada normalde kapalı ama Jenaratör çalıştığında kontağı acıyor,problem oluştuğunda kapatıyor

Jenaratör çalıştığında kontağı acıyor ise tamam, çalışma şekli seninde söylediğin gibi yük oluyor demektir. Switchten geçiremez çünkü çalışınca açılıyor ve bir tane değil bir çok güvenlik switci var sıkıntı olurdu hemde üstünden sürekli yüksek akım geçtiğinden arıza verirlerdi kullanışlı olmazdı. Neyse umarım sıkıntıların çözülmüştür.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri