Bilinmeyen bir programlama hakkında bilgi edinme

Obyilmaz

Üye
İş yerinde kullanılan eski bir muhasebe programı var. 20 yıl önce bilinmeyen bir şahıs yazmış. basit bir program. ms dos ta yazılmış. bunu başka bir bilgisayarda çalıştırmak istiyoruz ama çalışmıyor. sorularım şu şekilde
1)program klasöründe .exe .IDX .DTA .DLE gibi uzantıları olan dosyalar var. bunların ne olduğunu bilen var mı (delphi?)
2)bir program çalışırken bilgisayarda hangi değişikler yapılmış geriye doğru takip edebilir miyiz? yani program klasörü dışında atılmış bir program var mı bilmiyoruz. belkide bu yüzden çalışmıyor
3) virtual machine kurdum program klasörünü attım exe ye bastım çalışmıyor yani bir hatada vermiyor herhangi bir yorumu olan varmı?

Dos'u bilen biri yapabilir. Sadece exe yi almak yetmez, başka hangi dizinlere ne dosya saçmiş paket bilinmez. Masraf yapmalısınız yenisine kısmet.

Sadece o bilgisayarda çalışıyorsa HD seri numarasını, işlemci anakart vs numaralarini alıp biryere yazmıştır. Ben böyle yapıyordum başka bilgisayarda calismiyordu

Çalıştırmak istediğiniz bilgisayara DOSBox kurup öyle deneyin. Çalışmıyor derken herhangi bir uyarı mesajı veriyor mu?

Eski muhasebe programı illaki veritabanı kullanıyordur,bunun ne olduğunu bulun önce extra bir program olmalı ,kurulu programların isimlerini araştırın(ücretsiz eskilerden firebird,free MySQL gibi).
Eski bilgisayarda çalışıyor , işletim sistemi ne kadar eski ,Windows 98,Xp,MS dos .
İmajını alıp wm ware benzeri sanallaştırıcıda çalıştırma ihtimalini düşünün.
Yada imajını alıp başka bilgisayarda çalıştırmayı deneyin(uygun konfigürasyonda bir makine)
Son olarak çok zeki programcının yaptığı iş kopyalamaya karşı korumaya almış olmasın(donanımsal veya yazılımsal olarak)
Kolay gelsin.

veri tabanını veya dosyayı sağ tıklayıp yönetici haklarına sahip olup olmadığınızı kontrol ediniz

*.dta uzantılı dosyalar Turbo Pascal tarafından kullanılan günlük dosyaları olabilir. Ya da içerisinde ikili Pascal kayıtları tutuyor olabilir.

*.idx uzantılı dosyaların Paradox ve dBase veritabanı kütükleri olması muhtemeldir.

*.exe programın çalıştırılabilir sürümü.

Dos dediğinize göre, 16 bitlik bir sistemde muhtemelen de komut satırından çalışıyor olabilir.

Turbo Pascal ile yazılmış olabilir.

Exe haline geldikten sonra programın neyle yazıldığının bi önemi kalmaz. Pascal olsa nolur c olsa nolur.

DOS için yazılan programlar, Windows 10'da çalışmıyor. Yukarıda yazdığım DOSBox programı ile çalıştırılabilir. Ben o şekilde clipper ile yazılan 16 bit programı çalıştırmıştım.

Dos'u bilen biri yapabilir. Sadece exe yi almak yetmez, başka hangi dizinlere ne dosya saçmiş paket bilinmez. Masraf yapmalısınız yenisine kısmet.
başka yerlere birşey açıp açmadığını bilmiyoruz. belkide çok basit birşeydir diye yazdım. yani kesin olarak başka pc de çalıştıramaz mıyız?
Sadece o bilgisayarda çalışıyorsa HD seri numarasını, işlemci anakart vs numaralarini alıp biryere yazmıştır. Ben böyle yapıyordum başka bilgisayarda calismiyordu
bunu anlayabilmenin bir yolu varmı?
Eski muhasebe programı illaki veritabanı kullanıyordur,bunun ne olduğunu bulun önce extra bir program olmalı ,kurulu programların isimlerini araştırın(ücretsiz eskilerden firebird,free MySQL gibi).
Eski bilgisayarda çalışıyor , işletim sistemi ne kadar eski ,Windows 98,Xp,MS dos .
İmajını alıp wm ware benzeri sanallaştırıcıda çalıştırma ihtimalini düşünün.
Yada imajını alıp başka bilgisayarda çalıştırmayı deneyin(uygun konfigürasyonda bir makine)
Son olarak çok zeki programcının yaptığı iş kopyalamaya karşı korumaya almış olmasın(donanımsal veya yazılımsal olarak)
Kolay gelsin.
çok zekice bir önlem aldığını sanmıyorum. zamanında işe yarayan birşey yapmış ve gitmiş. masaüstünde bir exe var, o bir klasördeki exe yi çalıştırıyor. klasör içinde exeli dta lı 20 kadar dosya var. o klasörü alıp başka pc de denediğimde çalışmadı. win 98 sanal makinesinde de çalışmadı.
*.dta uzantılı dosyalar Turbo Pascal tarafından kullanılan günlük dosyaları olabilir. Ya da içerisinde ikili Pascal kayıtları tutuyor olabilir.

*.idx uzantılı dosyaların Paradox ve dBase veritabanı kütükleri olması muhtemeldir.

*.exe programın çalıştırılabilir sürümü.

Dos dediğinize göre, 16 bitlik bir sistemde muhtemelen de komut satırından çalışıyor olabilir.

Turbo Pascal ile yazılmış olabilir.
tam aradığım bilgiler. peki adam ne yazmış kodları vs görebilmemin yöntemi varmı?
Çalıştırmak istediğiniz bilgisayara DOSBox kurup öyle deneyin. Çalışmıyor derken herhangi bir uyarı mesajı veriyor mu?
program baya iyiymiş. denedşm ama yine çalışmıyor. yani hata da vermiyor. erkcmu.exe diyorum ama bir tepki vermiyor. illagal de demiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri