Bilgisayar fanı ile ampul yakmak

hocam yukarıda projenin resmini paylaştım. Orada soru işareti yerine gelecek makine*(artık ne deniyorsa) elle yapacağım hareketi yapması lazım ama onu nasıl yapacağım buladım. Yukarıda paylaştığım bir videoda olduğu gibi ileri geri vb. şekilde hareket edecek.
Ileri geri degil de donen bir hateket gerekmez mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
burada fanın kanadına bır magnet ve bunu algılayacak reed role ile bir selonoid kontrol edilebilir. Dongu sağlanabilir.

ancak bu sistem dışarıdan enerji almaktadır. Ledi bu şekilde yakmak yerıne direkt gunes paneline bağlamak daha mantıklı.

Eğer bu yazıysa pardon hocam görmemiştim.

daha önce de soylediğim gibi bence başka bir proje dusunun.

Eğer bu yazıysa ben olsada olmasada denemek istiyorum bu projeyi. Vazgeçmeyide düşünmüyorum.:)

bahsettiğim mesaj ilk mesajdaki yontemdir.

ancak ikinci mesajım hala gecerlidir

Hocam bunu nasıl yapacağımı biraz daha anlatır mısınız?
Serkanın örneğine katılmıyorum bahsettiği devre pilli, beslemeli kaynaklarda çalışır, kardeşim senin anlaman için de ilkel hall motor devresi var, araştır gör.

Gelişme=
Arkadaşlar elime 2 tane fan geçti, fanlarla ampülü(ledi) yakmaya çalıştım ama olmadı araştırdım fanın içinde elektriğini engelleyen bişey varmış. Dc motor ile yapmaya karar verdim. Bir videoda buldum.
Adamın verdiği elektrik enerjisini güneş enerjisi ile yapıcam. Batarya filan eklemeyi düsünüyorum. Dönem CD bataryası şarj etcek. O ledi yakcak. Şuan aklımdan yazıyorum. Kesin birşey değil. Önerilerinize açıktır...

Gelişme=
Arkadaşlar elime 2 tane fan geçti, fanlarla ampülü(ledi) yakmaya çalıştım ama olmadı araştırdım fanın içinde elektriğini engelleyen bişey varmış. Dc motor ile yapmaya karar verdim. Bir videoda buldum.
Adamın verdiği elektrik enerjisini güneş enerjisi ile yapıcam. Batarya filan eklemeyi düsünüyorum. Dönem CD bataryası şarj etcek. O ledi yakcak. Şuan aklımdan yazıyorum. Kesin birşey değil. Önerilerinize açıktır...
Yakınen takip benden de :), pc fanları ile ledi hemen bağlayıp yakamıyorsun, kimisi 2 kimis 4 sargı sonra hall sensörü vb var, onu dağıtıp sargı uçlarını direk dış bağlantıya vermelisin, 3 sargı olursa ideal olur, küçük gerilim vereceğinden köprü diyod da istemez, ledi bağla elinle hızlı hızlı çevirt ledin yanar, ama hareketi mıknatısla nasıl sürekli hale getirirsin bilemem ... Aşama aşama resimle sabırsızlıkla bekliyoruz :). Hdd motoru kullanırsan bunda direk 3 sargı mevcut ve direk uçları dışarıda ;), @abuzerefendi gibi lakaplı üye vardı ona tarif etmiştik, arama yap.
Hangi tarihte demişim ... ya okumuyorsun ya da okuduğunu anlamıyorsun ...

Olmaz dostum kaç mesajdır olmayacağını söylüyorum. Bence başka bir proje bul vakit kaybetme bu işler sonu olmayan belirsiz işler. Eğer ödevini çalışır bir şekilde teslim etmek istiyorsan başka bir proje bul derim.

Sonra hüsrana uğrama.

Forum istatistikleri

Konular
128,344
Kullanıcılar
450,185
Son üye
NL4CK

Yeni konular

Geri