Bilgisayarım aniden donuyor

harungundogdu

Usta Üye
Merhaba sevgili ustalarım, dostlarım
Bilgisayarım biraz eski ama günlük işlerimi halledebildiğim bir bilgisayar.
Son 3 aydır aniden donmalar meydana geliyor. Zorlandığı zaman değil rastgele bir an donuyor. Tüm donanımların sıcaklıkları normal seviyede bios dan ve temassız ölçüm cihazı ile kontrol ettim.
Amd phenom 9500 quar core işlemci, 4 gb ddr2 ram, gt630 ekran kartı, 5 fanli kaliteli bir kasa 150+80 gb 7200 rpm hard disk, 450w 80+ psu
Ram, hard disk, ekran kartı ve kasanin hava akışına dair herhangi bir sorun yok güvenilir alternatiflerini denedim hepsi sapasağlam.
Isınma problemi kesinlikle yok macunlarını bizzat ben yeniledim. Kasada 5 adet kaliteli fan var. Anakartın kondansatörleri vs çoğunluğu sağlam hepsini ölçmedim tabi ama çoğu sağlam.
Psu nun yetmeyeceğini sanmıyorum fanlari ve ekran kartını söktüm yani yükünü azalttım ama sorun yine oldu.
Az çok bu işleri biliyorum test etmemi önerdiğiniz birşey varsa yapabilirim.
Eski bir bilgisayar da olsa bakımlarını düzenli olarak yaparım ve yaklaşık 1,5 yıldır ayni donanımları kullanıyorum hiçbir sorun yoktu.

Anakart chipset sürücülerini doğru olarak yüklememişsin.
Hocam bu tarz kurulumları eski teknoloji diye hiç bakmadım ama stabil çalışan bilgisayarın bu tarz sorunlarının donanım kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz konuyu araştıracağım ama teşekkürler.

Hocam bu tarz kurulumları eski teknoloji diye hiç bakmadım ama stabil çalışan bilgisayarın bu tarz sorunlarının donanım kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz konuyu araştıracağım ama teşekkürler.
Daha önce normal çalışan bir PC donuyorsa iki sebebi vardır.
1) Bazı donanımların soketlerinde temassızlık olabilir. Tespiti çok zordur. Bilgili ve tecrübeli bir kişi bakımını yapıp düzeltebilir.
2) Chipset sürücüleri özellikle ucuz anakartlarda ve AMD tabanlı sistemlerde çok çabuk bozulabilmektedir.
Gelişen zararlı yazılımlar olsun, yanlış yükleme olsun, bu sürücüleri çabucak deforme edebilmektedir.
Bir ihtimal daha var. Az çok tecrübeli olduğunu söylediğin için değinmedim.
Harddiskinde BAD SECTOR oluşmuş olabilir. Zaten bunu test etmiş ve bad sector taraması yapmış olabileceğin için bahsetmedim.

Daha önce normal çalışan bir PC donuyorsa iki sebebi vardır.
1) Bazı donanımların soketlerinde temassızlık olabilir. Tespiti çok zordur. Bilgili ve tecrübeli bir kişi bakımını yapıp düzeltebilir.
2) Chipset sürücüleri özellikle ucuz anakartlarda ve AMD tabanlı sistemlerde çok çabuk bozulabilmektedir.
Gelişen zararlı yazılımlar olsun, yanlış yükleme olsun, bu sürücüleri çabucak deforme edebilmektedir.
Bir ihtimal daha var. Az çok tecrübeli olduğunu söylediğin için değinmedim.
Harddiskinde BAD SECTOR oluşmuş olabilir. Zaten bunu test etmiş ve bad sector taraması yapmış olabileceğin için bahsetmedim.
Evet hocam tarama yaptım ve yeni bir hard disk bile aldım. Anakartım kalitesiz birşey chipset olayını araştırıyorum. Psu da sorunlu olabilir detaylı inceleyemedim.

Evet hocam tarama yaptım ve yeni bir hard disk bile aldım. Anakartım kalitesiz birşey chipset olayını araştırıyorum. Psu da sorunlu olabilir detaylı inceleyemedim.
PSU da sorun olsaydı oyun çevirirken veya CPU fazla yüklendiğinde donma yapardı. Ancak çok az ihtimal ile aşırı parazit üretmeye başlamışsa da yapabilir.
Chipset sürücüleri AMD sistemlerde çok önemlidir.
10 sene kadar önce benzer bir PC yi kullanan arkadaşımız da aynı dertten muzdaripti. Bir forumda beni bulmuş ve rica minnet benim yapmamı istemişti.
Tek yaptığım anakartın orijinal CD'sinden chipset sürücülerini kurmam ve o yılların işletim sistemi olan Windows7 için güncellemem olmuştu.
Tüm işlerimiz bittikten sonra arkadaşın son sözü şu olmuştu.
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU BEEAA'' :D
Senin anakrartta muhtemelen XP ya da Vista desteklidir.
Eğer yeni işletim sistemi mesela Win10 kullanıyorsan kesin anakart chipset sürücülerin uyumsuzdur.

1-win 7 kur
2- windowsun hastalığıdır en fazla 2 senede bir format at
3- benim dinazor laptop 2GB ram ve win 7 o bile arada sırada donuyor

4 gb ddr2 yani bayağı eski nesil,Ben bu tür donmaların ramlerden kaynaklandığını düşünüyorum ,ramlerin üzerindeki bir chip ya da chip grubu arızalı olabiliyor işletim sistemi açılışta bunu görmüyor ,ya ram testi yapın ya da bir kaç grup ram varsa çıkarıp deneyin, kolay gelsin.

Ben daha kötü bir PC yi yıllardır kullanıyorum :D
SYS.png
Çift çekirdekli bir işlemci ve 4GB RAM ile hala barut gibi :)
Tabii ki linux işletim sistemi kullanıyorum ve oyun amaçlı kullanmıyorum.
Arada bir gıcıklığına video render ve benzeri işlerde kullanıyorum.
Barut gibi...
Yıllardır format atmayı unuttum. Önceden ayda bir format atıyordum.
Şimdilerde sadece canım sıkılır da formatım gelirse, hiç sorun olmasa bile Harddiski değiştirip format atıyorum gıcıklığına :D
1-win 7 kur
2- windowsun hastalığıdır en fazla 2 senede bir format at
3- benim dinazor laptop 2GB ram ve win 7 o bile arada sırada donuyor
Eğer internet amaçlı kullanıyorsan sen de linux kur bence.
Format atmayı unutur keyfedersin :D

Son düzenleme:
yamyam usta linux kullanan usta baştacım, bizler geri zekalı kasan win kullanıcıları bunu pek anlamaz, zamanında program yazıyordum, ekmek parası hepsinden vazgeçirdi, artık o kadar eskidim ki gözlüksüz mesaj bile yazamıyorum. eskiden bunlar çerezdi. gücüm olsa yeni hdd ve linux

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri