BGA makinesi ve Çipler hakkında ?

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım malum para bol olunca insan harcayacak yer bulamıyor :D

İşin espirisi bir yana değerli ustalarım geçen sene bir makine aldım bga sökme takma için resmi de şu :

WYgOFe.jpg

Sonra şimdi de çekik gözlü amcalardan stencil denen elek kalıpları getirteceğim onun linki de burada :

https://m.tr.aliexpress.com/item/40...9eZdhLv3c2DhZdjj7Oy22mGY5tl5fCiIqKXqysJMEvldQ

Ayrıca yine çekik gözlü amcalardan lehim topları sipariş edeceğim.

Fakat benim asıl öğrenmek istediğim bazı konular var onları aşağıda yazacağım bilginiz varsa bir el atarsanız çok memnun olurum.

Bu eleklerin üzerinde bir kod numarası var mı ? mesela ben x marka bir tv nin işlemcisini söktüm ama bu kalıplardan hangisini kullanacağımı ne anlayacağım yani işlemcinin kılıfına uygun kalıbı nasıl anlayacağım ?

Bir de hangi kalıp için kaç numara lehim topu kullanacağım ?

Ve aleyküm selam ilk öncelikle BGA makinaniz çok basit bir makina oyuncak gibi birşey keşke almışken paraya kıyıp iyi birşey alsaydiniz.gelelim elek konusuna eleklerin altında model ve top kalınlığı yazıyor bazen model farklı olsa bile elek uyuyor chip e burada elekteki desen ile chip deki desen ile karsilastiriliyor chip dizerken kalın aleminyum folyo ile eleği chip e kaplayıp dizerseniz elekte esnemeyi minimum a indirmiş olursunuz lehim toplarını kesinlikle kurşunlu lehim alın kussunsuz lehim sakin almayın

Top çapı gerçekten önemli mi, izlediğim videoda şablona krem lehim yediriyordu, başka videoda topları cımbızla diziyordu (çoğunu) ... hangisi amelelik, hangisi pratik?

Ve aleyküm selam ilk öncelikle BGA makinaniz çok basit bir makina oyuncak gibi birşey keşke almışken paraya kıyıp iyi birşey alsaydiniz.gelelim elek konusuna eleklerin altında model ve top kalınlığı yazıyor bazen model farklı olsa bile elek uyuyor chip e burada elekteki desen ile chip deki desen ile karsilastiriliyor chip dizerken kalın aleminyum folyo ile eleği chip e kaplayıp dizerseniz elekte esnemeyi minimum a indirmiş olursunuz lehim toplarını kesinlikle kurşunlu lehim alın kussunsuz lehim sakin almayın
Abi makine oyuncak gibi bişiy demişsiniz evet bizzat size sonuna kadar katılıyorum ama merak ettim acaba bu makine ile ben iş yapabilir miyim yoksa çok mu basit kalır ?

Eğer sen bununla sadece ancak ki kumda oynarsın derseniz bir kaç ay para biriktirip gerçek bir makine alabilirim ama yok bu ilk etapta iş yapar derseniz onu bir müddet sonraya bırakmak çok işime gelir :)

Bilgileriniz için teşekkür ederim.
Top çapı gerçekten önemli mi, izlediğim videoda şablona krem lehim yediriyordu, başka videoda topları cımbızla diziyordu (çoğunu) ... hangisi amelelik, hangisi pratik?
Abi aslında bu olay benim bildiğim kadarı ile şöyle oluyor : Çekik gözlü amcalardan baskı devre yaptırıp baskı devre ile birlikte gelen şablona krem lehim yedirip lehimleme işi yapıyorlar ama o sistem smd malzemelerin diziliminde oluyor.

Bu bga ayrı bir makine yani krem lehim ile yapılacağını pek düşünmüyorum bunda lehim topu kullanıyorlar sistem diğerine göre çok daha profesyonel bir mantık gerektiriyor ama bu işin pratiğini kapmış insanlara bakıyorum şip şak işi çözüyorlar...

Krem lehim kullanmak işi çok çabuk bitirmek anlamına geliyor ama ben 11 senelik notebook anakart onarım teknisyeniyim ben top kullanıyorum krem lehim kullanmayı birkaç kez denedim olmadı elegin altına sızdı ve toplar biri küçük biri büyük oldu top kullanmak 0.35mm ye kadar avantajlı 0,35 den küçük ise krem zorunlu gibi çünkü toplar çok çok küçük krem lehim ile 3dk top lehim ile 5-10 dk arası bir chip in dizilmesi

Bak işin kolay hızlı yöntemle anlatayım size
Chip BGA da sökülür chip yumuşak bir zemine koyulur( yanmiyacak bir zemin)chip geniş ağızlı havya ile lehim emme teli ile temizlenir burada işin sırrı lehimi temizlemeden önce kurşunlu lehim ile yüzey ilk önce lehim makinasını gezdirerek eski kursunsuz lehim kurşunlu lehim e çevrilir burada kati flux sürmek lehimin akıcı olmasını sağlar sonra lehim emme teli ile lehim temizlenir lehhim emme teline biraz flux sürmek işi kolaylaştırır lehim silindikten sonra tinerli selpak ile chip flux dan temizlenir lehim temizlenmiş mi diye önce parmak ucu ile kontrol edilir takılan lehim varmı diye yok ise chip yumuşak zemine tekrar koyulur chip in 4 köşesine nokta gibi flux sürülür (top kadar) bu flux un üstüne her köşeye 1 tane top koyulur ısıtılıp top yapıştırılır tiner ile temizlenip yeni flux sürülür bu flux ince bir tabaka halinde chip yüzeyine tamamen sürülür üstüne elek koyulur her delikte lehim kısmını görmeniz gerekiyor sonra kalın aleminyum folyo ile chip arkasından önüne eleği tutacak şekilde kaplanır elegin köşesinden 1 mm içeri kadar kıvırıp chip ile elegin birbirine sabitlenmesi sağlanır sonra bir karton bardak üstünde chip hafif çapraz tutularak lehim topu üstüne çok yavaşça dökülür deliklere lehim topu dolana kadar bu işlem yapılır dolduktan sonra chip yavaşça yumuşak zemine geri koyulur burada en ufak bir sert darbe topları delikten dışarı çıkartır yumuşak zemine koydunuzmu bir blok not kağıdı aracılığı ile elek üstündeki fazlalık toplar atılır eksik kalan toplar varsa 3-5 tane ise cımbız ile tektek koyulur sonra sıcak hava makinası ile ısıtılıp lehimler eritilir burada önemli olan fazla isitmamaktir chip in heryeri eşit isitilmaya çalışılmalı lehimler eridiği an deliğin içine çökecek tır o an bırakılmalı ısıtma işlemi sonra aleminyum folyo sökülür elek tiner ile ıslatılır flux yumuşaması için elek dikkatlice sökülür yamultmamak gerekiyor eleği tekrar kullanım için elek tiner ile temizlenip kenara kaldırılır chip üzerine sıvı flux sıkıp ısıtılır eleksiz olarak toplar nizami bir şekil alır toplar parladığı zaman daha isitmamak gerekir yoksa chip bozulur tiner ile chip flux dan temizlenir burada bir 2 cm genişlikte bir boya fırçasının kıllarını 1 santim uzunlukta kesip tiner fırçası yapıp kullanılabilir bunu yazmak 30dk okumak 10dk öğrendikten sonra yapmak 5 dk
BGA makinasına gelince sizin yapacağınız ise yapmak istediğiniz iş kalitesine yapmak istediğiniz başarı oranına bağlı bugün alacağınız profosyonel bir BGA makinesi nin 20bin TL üstü olması lazım benim için olan en az 70bin TL işyerinde kullandığım 70bin den fazla fiyatı var evde de tamir işi yapıyorum evde BGA makinam yok sıcak hava tabancası ile tamir yapıyorum oluyor ikisinin yaptığı iş aynı olsada kalite ayni değil sizelinizdeki makina ile işe başlayın öğrenin birşeyler Bozun birşeyler tamir edin kazandığınız parayı biriktirin bir profosyonel makina alın bu arada her iş için profosyonel makina kavramı değişir ben isyerinde 3bin TL ile 50bin TL arası kart tamir ediyorum kalite standardı yüksek olması gerekir siz de kendi yapacağınız işin önemine göre bir makina kullanmalısınız

@-taha- abi ben elek kalıp olarak şu çekik gözlü amcalardan sipariş vermek istiyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/3291...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Satın almak istediğim ürün bu acaba iş yapar mı ?
Dizmek istediğin chiplerin elekleri varsa işine yarar aman ha büyük kalıp alma 8*8cm 9*9 cm kalıplar var bunlardan alma krem lehim kullanmiyacaksan top lehim için attığın tipte kalıp alman çok iyi olur kullandığın chip in kalıbı içinde yoksa işine yaramayacaktir

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri