Beyan akımının yarısı kadar akım geçen led ne kadar dayanır?

Ölçümü nereden yapıyorsunuz 220 volt tarafından mı? Ölçü aletinizin marka modeli nedir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektronik ekipmanların ömürleri maruz kaldıkları sıcaklık ile ölçülür.
Temel referans 24'C oda sıcaklığı olup, max ömür için verilmiş sabit ısı değeridir.
Bu sabiteden sonra her sıcaklık değişimi o ekipmanın yapım kalitesi doğrultusunca ömürlerinden gidecektir.
ÖRNEK:
24'C de 10.000 saat çalışma ömrü olan bir LED 30'C de 6000 saat, 40'C de 2000 saat 50'C de ise 500 saat bile olabilir.
Bu ısıl değerler farklı komponentlerde farklı değerlerde olabilmektedir.
Bir MOS-FET ele alınırsa...
24'C de teorik ömür 100 yıl veya üzeri.
50-60'C de 100.000 saat
70-80'C de 10.000 saat
80-100'C de 2.000 saat
Gibi değerlerde olabilmektedir.
LED'ler en nazik komponentler oldukları için max sıcaklıktaki çalışma ömürleri de oldukça kısadır.
Bu sebeple bir LED i mümkün mertebe ısınmaya maaruz bırakmadan çalıştırmak en doğrusudur.
Sağolun hocam.

Led bozulmadı ama adaptör patladı :D. Kullandığım adaptör çin malı baya dandikti ama üzerinde kırmızı led vardı ufak ondan kullanmıştım. Şuan sony marka bir adaptör bağladım bakalım buda patlarsa birşeyleri yanlış yapıyoruz. Patlayan adaptörün bir kısmı şişti yumurta çıktı üzerinde bu patlayan şey kapasitör olabilir mi? Belki tamir edilebilir o kırmızı ışığı seviyordum...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri