Besleme arizasi yardim lutfen

Bu trimpot ile oynanmış ve aşırı tork için ayarlanmışsa o transistörlerden aşırı güç çekilebilir.
Ayrıca diğer ayarların da gözden geçirilmesi gerekmektedir.
ilk sayfada söyledim ama beni dinlemedi arkadaş. ve trimpot yok diye söyledi.

O trimpotlar voltaj ayarı için değil. Bunların kalibrasyonları özel ekipmanlarla yapılabilir.
peki sacma gelebilir ama sormak istiyorum
yeni takilan kapasitorlerin bozuk olma ihtimali varmidir?
voltaj / uf degerleri ayni hatta boyutlari orjine yakin olsun diye ebaydan aldim?
o dedigiz trimpot buyuk control dislinin yukari asagiya hizini control ediyor play>pause>stop>ff>rw
yani playde iken stopa bastim anki inis/kalkis hiz ayaari.
bu cihaz yaklasik olrak 12 yildir bende yagsiz sprey ile temizlik harcinde o trinpotlara el surmedim.
benden oncede radyo studyosunda idi calisir durumda.

peki sacma gelebilir ama sormak istiyorum
yeni takilan kapasitorlerin bozuk olma ihtimali varmidir?
voltaj / uf degerleri ayni hatta boyutlari orjine yakin olsun diye ebaydan aldim?
o dedigiz trimpot buyuk control dislinin yukari asagiya hizini control ediyor play>pause>stop>ff>rw
yani playde iken stopa bastim anki inis/kalkis hiz ayaari.
bu cihaz yaklasik olrak 12 yildir bende yagsiz sprey ile temizlik harcinde o trinpotlara el surmedim.
benden oncede radyo studyosunda idi calisir durumda.
Kondansatörlerin bozuk olma ihtimali çok düşük.
Değerleri yarıya düşse bile böyle bir aksaklık yaratmazlar. Ancak aşırı ripple oluşumu varsa araştırılabilir.
Ripple ölçümü için de osilaskop şarttır.
Devredeki tüm trimpotlar bu fonksiyonların yapılabilmesi için belli seviyeye göre ayarlanmalıdır. Aşırı açık olma durumunda bazı devreler ilgili motor veya selenoide fazla akım gönderebilir. Bu da ısınmaya neden olabilir.
Ancak belli ölçümler alınmadan bu konuda tavsiyede bulunamam.
Eğer elinde osilaskop varsa ve kullanmayı biliyorsan adım adım seni yönlendirebilirim sadece.

Kondansatörlerin bozuk olma ihtimali çok düşük.
Değerleri yarıya düşse bile böyle bir aksaklık yaratmazlar. Ancak aşırı ripple oluşumu varsa araştırılabilir.
Ripple ölçümü için de osilaskop şarttır.
Devredeki tüm trimpotlar bu fonksiyonların yapılabilmesi için belli seviyeye göre ayarlanmalıdır. Aşırı açık olma durumunda bazı devreler ilgili motor veya selenoide fazla akım gönderebilir. Bu da ısınmaya neden olabilir.
Ancak belli ölçümler alınmadan bu konuda tavsiyede bulunamam.
Eğer elinde osilaskop varsa ve kullanmayı biliyorsan adım adım seni yönlendirebilirim sadece.
dogru diyorsunuz osiloskopsuz asla dokunmam ztn.

oncelikle merhaba arkadaslar

bu sefer problem cozuldu gibi.
yeni degistirdigim regulatorleri soktugumden dolayi eski olanlari lehimsiz bosta monteli sekilde geri takmistim.
simdiii icim rahat durmadi ve yeni takmis oldugum kapasitorleri de soktum.
buradaki amacim x2 d11 ve d113,d114 diotlardan dogrutulmus -17v ve +17v u takip etmek.
cihazi regulelersiz ve kapasitorsuz olcmek icin calistirdim!
ve bingo o meshur p104 soketine gelen voltajlar peak to peak +15v ve -15v cikislar geldi.
regulatorlerin bacaklarini lehimledikten sonra ise +17.5v ve -17.5 cikis aldim?
muhtemelen yeni kapsitorler arizali? kapasitorler voltaji nasil yukseltir/etkiler orasida ayri.
merak ettigim sorum ise regulelere ugramayan +- 15v nasil oluyorda tekrar 17.5v yukseldi?

bu arada hepinize tesekkur ederim.

Sıfır kondansatör nasıl arızalı olur?
Hani trafo vınıldıyor du?
Hani regülatörler, transistörler çok ısınıyordu?
Sıfır kondansatörü eskisiyle değiştirince geçti mi?

Yanlış yönlendirmelerinizle ,yanlış yerlerde arıza aradık.
Amacımız size yardımcı olmak, yazık 10 sayfalık uğraş ve... zaman kaybı. ( gece 1 de uyumak için yatağa girdim tekrar sizden gelen soru üzerine yardımcı olmak için 2-3 lere kadar uykusuz kaldım sadece sorununuzu çözmek için yazık olmuş...)
+ ve - 22 V dc ler ne oldu da...
+-17 V dc lere düştü?

Sonra +- 15 V dc lere düştü...

Sıfır kondansatör nasıl arızalı çıkar ? Kondansatör değişince
nasıl bingo olur +-15 V dc ler geri gelir?

Masallar, masallar...

Son düzenleme:
Sıfır kondansatör nasıl arızalı olur?
Hani trafo vınıldıyor du?
Muhsin ustam trafo halen vinliyo ama trafo secondary soketini sokunce kesiliyor? yuke bindigi icimi acaba?
kapasitorlere gelince tam fiasko
sizin su gonderiniz yaziniz bana isik tuttu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15 V DC nin serüveni:
12 V AC doğrultulduğunda 17 V DC yakın voltaj çıkar. Köprüden çıktıktan sonra bağlantı soketine ulaşmadan D113 - D114 diyotlardan bir daha geçer. Bir kırılmada orada oluşur. Sokete 15-16 VDC civarı ulaşır.

+ ve -12 V regüle DC oluşumu:
12V AC köprüden geçer, 16-17 VDC regüle kattan geçtikten sonra + ve - 12V DC pürüzsüz net güç voltajı oluşur.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri