Benzin pompası, benzin samandırasi

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Merhaba. Aracımin benzin göstergesi 3 4 yıldır arızalı idi. Benzin olsada olmasa da ışık yanıyordu. Çok ustaya sordum. Benzin pompası komple değişecek dendi. Benim aklım almadı. Araştırdım kurcaladim arizayi bulduk. Siz ne düşünüyorsunuz

Benzin samandirasi o. Soket temassizligi veya dediginiz yerden de olabiliyor. Bizim de basimiza geldi. Sadece samandıra degiserek de düzeliyor ayni sekilde.

Ustalar riske girmek istemiyor benzin pompasinda. O yuzden komple değiştirmeyi teklif ediyorlar.

Ben farklı model bir aracın samandırasini buna uydursam nasıl olur acaba sizce. Bu ilerde tekrar arıza verirse

Benzin samandirasi o. Soket temassizligi veya dediginiz yerden de olabiliyor. Bizim de basimiza geldi. Sadece samandıra degiserek de düzeliyor ayni sekilde.

Ustalar riske girmek istemiyor benzin pompasinda. O yuzden komple değiştirmeyi teklif ediyorlar.
Yok kardeşim, arabası arıza yapanlar olarak salağız, bu usta bozuntuları çok akıllı. İstisnalar haricinde çoğu çakal! Başka tarifi yok bunun. Arkadaş pompa çalışmasa motor çalışmaz, bunu ilkokula giden çocuk dahi bilir. Ama ya bunlar parçacılardan komisyon alıyorlar ya da işi büyük gösterip, öyle ya bin tl lik parça değiştirdik 300-400 tl işçilik yazarız hesabındalar. Ya bir arizada değil hemen her bir şeyde aynılar. Geçen bir arkadaşa başka bir şey oldu, üstelik emin olmak için başka bir ustaya daha gösterdi. Tanıdığı diye tekrar öncekine geldi ve falanca bu arıza şuradadır dediler diye söyledi ona. O usta bozuntusu yok şuradadır arıza dedi ve epeyce parasını aldı yolladı. İki gün sonra arkadaş ses kesilmedi diye döndü geldi. Eee o zaman şuna da bakalım. Dedim ne diye önceki parçayı iade edip verdiğin masrafı almadın, dedi zaten o parçanın da değişme zamanı yakındı, üstelemedim. Ama zaten üstelemeyince böyle yapıyorlar dedim. O yüzden bu gibilere benim hiç güvenim yok.:(

Maalesef ustalık dediğin sök takçılık olmuş.

Yok kardeşim, arabası arıza yapanlar olarak salağız, bu usta bozuntuları çok akıllı. İstisnalar haricinde çoğu çakal! Başka tarifi yok bunun. Arkadaş pompa çalışmasa motor çalışmaz, bunu ilkokula giden çocuk dahi bilir. Ama ya bunlar parçacılardan komisyon alıyorlar ya da işi büyük gösterip, öyle ya bin tl lik parça değiştirdik 300-400 tl işçilik yazarız hesabındalar. Ya bir arizada değil hemen her bir şeyde aynılar. Geçen bir arkadaşa başka bir şey oldu, üstelik emin olmak için başka bir ustaya daha gösterdi. Tanıdığı diye tekrar öncekine geldi ve falanca bu arıza şuradadır dediler diye söyledi ona. O usta bozuntusu yok şuradadır arıza dedi ve epeyce parasını aldı yolladı. İki gün sonra arkadaş ses kesilmedi diye döndü geldi. Eee o zaman şuna da bakalım. Dedim ne diye önceki parçayı iade edip verdiğin masrafı almadın, dedi zaten o parçanın da değişme zamanı yakındı, üstelemedim. Ama zaten üstelemeyince böyle yapıyorlar dedim. O yüzden bu gibilere benim hiç güvenim yok.:(

Maalesef ustalık dediğin sök takçılık olmuş.

Ben direkt yaftalamamak için oyle söyledim. Yoksa benim de çok agzim yandi boyle usta geçinenlerden. Gerci ustalik meselesi degil karakter meselesi. Maalesef bizim insanimizin bazisinda bu zafiyet var.

Bu tip arızaların ilk sırasında (motor çalışıyorsa) şamandıranın içine benzin sızması neticesinde Şamandıranın benzinde yüzme kabiliyetinin kaybolması gelir.Yani şamandıranın içi dolunca kalkmıyor şamandıra.

ikinci olarak soket çıkması ,gevşemesi ve kablo kopukluğu.

Benim arıza samandıra veriyi göndermek için temas etmesi gereken yüzeye temas etmemesi idi. Minicik bir temassizlik yani. Cok ustaya sordum söyle yapsak böyle yapsak diye. En son kafam atti kendim kurcaladim iste. Artık bakima da sanayiye gitmeyi düşünmüyorum. Ustalar kendini geliştirmiyor kusura bakmasınlar. Bizde tekniseyeniz. Teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz. 3 yil sonra o benzin göstergesinjn hareket etmesi benj çok mutlu etti açıkçası. Aynı arızadan muzdarip olanlara yardımcı olur dedim belki. Çünkü pompa ile ilgili çok video var. Ama samandıra arızası pek yoktu.

İşin aslı kimse uğraşmak istememiştir. Depo üzerindeki motora ulaşmak genel itibarı ile bayağı bir yerin sökülmesini gerektirir.Yoksa motorun çalışıp göstergenin çalışmadığını söylediğinizde her oto elektrikçi yada usta size ilk olarak kablo kopuk diyecektir ki o kablajla uğraşmayı alacağı ücreti göz önüne alarak kimse istememiştir.

Söküp baksa kabloların sağlamlığını görse zaten ilk bakacağı yer şamandıra şamandırada sağlamsa sizinde baktığınız yer olan sensör görevini gören direnç kısmını kontrol eder zaten de dediğim gibi uğraşır mı işte o Allah kerim.

Yenisini alıp takmak daha kolay.Neticede 3-4 civata ve bir contaya bakıyor söküp takmak buda ustanın işine geliyor.

Evet haklısınız. Daha sokelim bakalım diyen çıkmadı. Hepsi değişecek abi dedi

Bir de ister gerçekten arızalı olsun, ister şüpheli kesinlikle çıkan parçaları tamircide bırakmayın, çöpe atılacaksa bile kendiniz yanınıza alıp atın. Çünkü basit tamirle kullanılabilecek parçaları onarıp bir sonraki müşteriye, hatta size bile tekrar satabiliyorlar! Çifte çakallık.
Üç sene önce İstanbul-İznik yolculuğumda tam gemiye binecekken motor teklemeye, çekişten düşme durumuna geldi. Bir kaç yerde sormamıza rağmen ite-kalka İzmit sanayiye geldik. Usta ateşleme bobini dedi. Biraz bekleyince, ne bekliyoruz diye sordum. Kendisi servis ateşlemeyi kablolarla beraber değiltirmeyi öneriyor dedi ve gelen buji kablolarıyla bobini değişti. Fiyatı sorunca o zamanki fiyata göre 475 TL. dedi. Bir anda şok olsam, zoruma gitse de ödemeyi yaptım ve çıkan bobin ve kabloları bir poşete koyup yanıma aldım. Eve dönüşte bir kaç gün sonra acaba nesi vardı diye incelerken bobinin bir girişinde ve oraya giren kablo ucunda oksitlenme olduğunu gördüm. Sonra her iki tarafı da sirke, alkol ve tornavida ucuyla temizleyip yerine taktığımda marşa bastım ve o gün bugündür sorunsuz çalışıyor. Şimdi buradan çıkan sonuç; usta 3 dakikada temizlenecek işten 20-30 TL almayla yetinmedi. Bana böyle bir seçenek de var, istersen şu kadar ücret mukabilinde değiştirelim ya da temizleyelim demedi. Ama olayın sonucu kendisine helal etmediğimi telefonla söyledim, adamsa tabi!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri