Beko D1 3001 Yıkama Sorunu ve Gelen Ses

Beko3001

Üye
Arkadaşlar garantisi bitmiş Beko d1 3001 bulaşık makinem var.

Sorun tam olarak. İlk çalıştırdığında Suyu alıyor. Yıkamaya geçeceği sıra su püskürtmesi yapmıyor ve sürekli giderek yükselen sesle tak tak tak tak diye ses geliyor.. Daha da ileri gitmiyor.

Servis çağırmadan kendim yapabileceğim yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Sirikilasyon motorunu söküp pervanesine birşey takılmış mı diye bakabilirsin

Sirikilasyon motorunu söküp pervanesine birşey takılmış mı diye bakabilirsin
Merhaba Sirkilasyon motorunu ön kısmında pervane bölümüne pislikler takılmış pervane dönmüyordu parmağımla çevirdiğimde. Pislikleri aldım dönmeye başladı. başka hiç bir şeye dokunmadan Tekrar taktım ve makineyi çalıstırdığımda yanık kokusu geldi. Hemen kapattım. neden böyle oldu anlamadım bidaha çalıştırmadım.

Herhangi biryere su geldiyse koku gelmiş olabilir soketleri kurutup tekrar dene bence

makinede iki ayrı motor var, biri ana sirkülasyon motoru diğeri ise tahliye motoru,
sirkülasyon motoru büyük olur, önünde salyangozu belli olur. büyük olan sirkülasyon motorurna bakman lazım.
diğerini temizlediysen...

uzun süre akım verme motor dönmüyorsa; vınlama duyarsın 2-5 saniye vınlama, acayiplik var gibi gözüküyorsa hemen kapat elektriği.

makinede iki ayrı motor var, biri ana sirkülasyon motoru diğeri ise tahliye motoru,
sirkülasyon motoru büyük olur, önünde salyangozu belli olur. büyük olan sirkülasyon motorurna bakman lazım.
diğerini temizlediysen...

uzun süre akım verme motor dönmüyorsa; vınlama duyarsın 2-5 saniye vınlama, acayiplik var gibi gözüküyorsa hemen kapat elektriği.
Sirkülasyon motoru üzerinde 5 uF kondansator arizalidir Yenisi ile değiştir büyük bir ihtimal çalışır.

evet arkadaş güzel söylemiş, motorun dönmesine engel olacak pislik şu bu temizleyip, motor pervanesinin rahatça dönebildiğini elinle döndürerek gördüysen, elektriği vermesi ile birlikte vınlama var ama motor dönmüyor ise, arkadaşın bahsettiği 5 uf ilk kalkış kondansatörü arızalı (kapasitans değeri yetersiz) olması büyük ihtimal.

O kondansatörü ölçmek yanıltıyor. Ölçü aletinde üzerinde yazan değere yakın bir şeyler görünce sağlam sanmayın. 9v ile 220v çok değişir.
Elle rahat dönüyorsa ve vınlama varsa. Hele vınlarken elle ilk hareket verildiğinde dönüyorsa kesin değiştirin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri