Beko D1 3001 S Bulaşık Makinesi Su Isıtma sorunu

servisten kondansatör istese servis elemanı biz satamayız diye cevap vermez. devre elemanları gelmiyor elektronik kart komple temin ediliyor der. belli ki kart istendi. gıcıklığına parça vermek istemiyorlar.

Arkadaşlar merhaba, foruma az önce üye oldum, herkese selamlar...

Beko D1 3001S bulaşık makinam ısıtmadan yıkıyordu. Makina 9 yıllıktı daha önce önce hiç sorun çıkartmamıştı ve hiç sökmemiştim. Bugün önden alt tarafını açıp rezistansı ölçtüm, 42 ohm civarı olduğunu görünce açık devre olmadığını anladım ve karttan şüphelendim. Paneli açmadan önce internetten araştırdım ve bu siteyi gördüm.

Konuda kart arızası olma ihtimali ağır bastığından kartı söktüm. Gözle ön inceleme esnasında mor kablonun hattındaki rölenin lehiminin kararmış ve azalmış olduğunu farkedip açık devre olup olmadığını kontrol ettim, tamamen açık devre idi. 2000W ısıtıcıyı beslediğinden üzerinden geçen akım zamanla lehimi çürütmüştü, sonra da geçen yüksek akım temas yüzeyini ısıtıp sonunda da açmıştı. temizleyip lehimi tazeledim. Şu an ısıtma başladı. Bu işin çözümü ile ilgili forumdan faydalandığım için başka arkadaşların da faydalanması için foruma üye olup durumu paylaşmak istedim. Dilerim bu çözüm bir gün bir arkadaşın işine yarar. herkese teşekkürler. Resimleri de ekledim..

IMG_0877.jpgIMG_0880.jpgIMG_0879.jpg

arkadaşlar merhaba bizim makinemizdede aynı problem su ısıtmama problemi yaşandı. rezistandan şüphelendim. rezistansı söküp ölçtüm yaklaşık 46 ohm. normal olduğunu görünce yerine taktım ve beyin diye tabir edilen elektronik kontrol kartını söktüm . kartın arka yüzünde rezistansı açıp kapayan rölenin ayaklarının soğuk lehim olduğunu gördüm. hava ile ısıtıp ayakların kaynağını yeniledim. Sorun çözüldü. resimde soğuk kaynak olan yerleri görebilirsiniz. kolay gelsin.
20161022_134926.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar merhaba, foruma az önce üye oldum, herkese selamlar...

Beko D1 3001S bulaşık makinam ısıtmadan yıkıyordu. Makina 9 yıllıktı daha önce önce hiç sorun çıkartmamıştı ve hiç sökmemiştim. Bugün önden alt tarafını açıp rezistansı ölçtüm, 42 ohm civarı olduğunu görünce açık devre olmadığını anladım ve karttan şüphelendim. Paneli açmadan önce internetten araştırdım ve bu siteyi gördüm.

Konuda kart arızası olma ihtimali ağır bastığından kartı söktüm. Gözle ön inceleme esnasında mor kablonun hattındaki rölenin lehiminin kararmış ve azalmış olduğunu farkedip açık devre olup olmadığını kontrol ettim, tamamen açık devre idi. 2000W ısıtıcıyı beslediğinden üzerinden geçen akım zamanla lehimi çürütmüştü, sonra da geçen yüksek akım temas yüzeyini ısıtıp sonunda da açmıştı. temizleyip lehimi tazeledim. Şu an ısıtma başladı. Bu işin çözümü ile ilgili forumdan faydalandığım için başka arkadaşların da faydalanması için foruma üye olup durumu paylaşmak istedim. Dilerim bu çözüm bir gün bir arkadaşın işine yarar. herkese teşekkürler. Resimleri de ekledim..

Ekli dosyayı görüntüle 17412Ekli dosyayı görüntüle 17413Ekli dosyayı görüntüle 17414

Hakan bey ısıtma problemini sizin paylaşımınızla kart üzerinde patlak lehimi yenileyip çözdüm. 2 nolu programı sorun çıkarmadan tamamladı. 3 nolu programda kurutma esnasında kaçak akım rölesini attırıyordu. Makinanın alt kapağını açarak kablo kontrolü esnasında farkettim ki parazit kondansatörü patlamış. Yeni bir parazit kondansatörü taktım. Hiçbir sorunu kalmadı. Bir başkasına faydası dokunur diye buraya eklemek istedim.

Ekli dosyalar

• 20200304_225051.jpg
    20200304_225051.jpg
    179.6 KB · Görüntüleme: 25
  • Parazit_Kondansatoru.jpg
    Parazit_Kondansatoru.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 21

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837