Bayraktar Kızılelma ilk kez CNN TÜRK'te görücüye çıktı! Haluk Bayraktar'dan önemli açıklamalar!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
6,193
Puanları
3,256
Konum
BURSA
o7wlfpj.jpg

ol1rc8a.jpg

gftczrr.jpg


İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar Kızılelma ilk kez Teknofest Karadeniz'de CNN TÜRK ekranında görücüye çıktı. BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar da CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı. Bayraktar, Kızılelma'nın ilk uçuşu için tarih verdi.

İşte BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamalar...

"HAVADA 5-6 SAAT KALABİLİYOR"

Kızılelma havada 5-6 saat kalabiliyor. Toplam kalkış ağırlığı 6 ton civarında. Maliyeti yüksek olmayacak, daha düşük maliyetle çok daha fazla üretebileceğiz. Kızılelma'nın böylesine önemli misyonu var. Ülkemiz savaş uçağı anlamında da buna kavuşmuş olacak. İnşallah kısa bir süre içinde uçuşu gerçekleşecek.


"RADAR GÖRÜNMEZLİĞİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

Radar görünmezliği konusunda Kızılelma'da çalışmalar yapılıyor. Radar görünmezliği önemli bir özellik. Milli olarak geliştirilen seyir füzeleri var. Onlar bizi görmeden, biz onları milli seyir füzeleriyle etkisiz hale getirecek imkana sahip olacağız. Bu uçan prototip, bu uçak uçuş yapacak. Bundan sonra seri imalata başlayacağız. En geç 2 yıl içinde seri imalarının başlamasını bekliyoruz.

Ukrayna'da Ukrayna'nın güvenliğine katkı sunuyor ve oranın halkı da bunu sahipleniyor. Ukrayna halkının Bayraktar TB2'ye sahip çıkmasından gurur duyuyoruz.

"DÜNYADA HENÜZ BÖYLE BİR KONSEPT YOK"

Savaş uçakları için 5-6 saat çok iyi bir süre. Hem Kızılelma hem de Bayraktar TB3 Türkiye'de geliştirilen gemimize iniş yapabilecek. Dünyada henüz böyle bir konsept yok. Hem gemide hem uçakta olabilecek sistemler gerçekleştiriliyor. Dünyanın en büyük teknoloji organizasyonu Samsun'da bugün başlamış oldu.

Buradan elde edilen tecrübeler bunların sivil alanda da insanların hayatını kolaylaştırıcı ürünlerle devam edecek.

İŞTE KIZILELMA’NIN ÖZELLİKLERİ

Üstün teknolojik özelliklere sahip olan Kızılelma geleceğin muharebe konseptine yön verecek. Baykar tarafından geliştirilen Kızılelma geleceğin teknolojiyle hizmete sunulacak.

KISA PİSTLİ GEMİLERDEN KALKIP İNEBİLECEK

Havada agresif manevralar yapıp düşük radar kesitiyle güvenlik güçlerine büyük fayda sağlayacak olan Kızılelma, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş gerçekleştirebilecek.

Görev esnasında taşıyacağı mühimmatlarla belirlenen hedeflere taarruzda bulunacak.

DÜŞÜK GÖRÜNÜRLÜK, YÜKSEK MANEVRA KABİLİYETİ

Kızılelma’nın özelliklerine baktığımızda 500 Nm görev yarı çapı, 35.000 feet operasyonel irtifa, 5 saat havada kalış süresi, 6 ton maksimum kalkış ağırlığı, 0.6 mach seyir hızı, 1500 kilogram faydalı yük kapasitesi bulunuyor.

Gelişmiş özellikleri arasında da otomatik iniş ve kalkış, düşük görünürlük, yüksek manevra kabiliyeti, görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme, kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş kabiliyeti, AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık bulunuyor.

https://www.msn.com/tr-tr/haber/gundem/bayraktar-kızılelma-ilk-kez-cnn-türk-te-görücüye-çıktı-haluk-bayraktar-dan-önemli-açıklamalar/ar-AA11gzSJ?ocid=msedgdhp&pc=U531&cvid=8334777c289a545b56646ee80ad1b6ab
 

Forum istatistikleri

Konular
127,610
Mesajlar
911,424
Kullanıcılar
449,040
Son üye
Resul yiğit

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst