Banyo Lambası Sorunu

Zenanli

Üye
Değerli arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık bir yıldır banyo ışığını açtığımızda bir süre sonra lamba sürekli yanıp sönmeye başlıyor.
Bir kaç yıl önce banyoya aspiratör takmıştım ve lambadan kablo çekmiştim fakat bir sorun olmadı.
Işığın yanıp sönmesi sorunu ise aspiratörden çok sonra olmaya başladı.
Işık yanıp söndüğü esnada ise aspiratör çalışmaya devam ediyor.

Duyu 2 kez değiştirdim, anahtarı değiştirdim, bağlantıları kontrol ettim fakat bir türlü bu sorunu çözemedim.
Değiştirmediğim lambaya gelen kablolar kaldı fakat kablodan ise aspiratörün de durması gerekir diye düşünüyorum.

Kullandığım ürünler ektedir.

Bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirlerini duymak isterim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• banyo.jpg
    banyo.jpg
    58 KB · Görüntüleme: 8
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
lambanın çeşidi/ türü nedir? eğer led ampul kullanıyorsanız, ilk anahtara bastığınızda lamba+aspiratör aynı anda çalışıyor anladığım kadarıyla. aspiratörden kaynaklan akım çekme farkındandır diye düşünüyorum. çözüm benim kafamda aspiratör girişine kutupsuz kondanstör takmak olabilir.

Daha önce normal sarı ampul kullanıyorduk çok ısındığı için led ampul aldık.
Lambayı açtığımız gibi aspiratör de çalışmaya başlıyor ona bağladık fakat aspiratörü bağlayalı bir hayli oldu. Lamba gidip geliyor fakat o esnada aspiratör çalışmaya devam ediyor.
Lamba OSRAM led ampul 8w diye hatırlıyorum

Aspiratör türü ve bağlantıları .

Anahtar ( faz ) , nötr kesintisiz .
Lambadan atlama alınarak aspiratör bağlantısında faz faz nötr nötre bağlantı .

markapuna-bb-bk-urun-elektrik-baglantisi-sema-1.jpg

Daha önce normal sarı ampul kullanıyorduk çok ısındığı için led ampul aldık.
Lambayı açtığımız gibi aspiratör de çalışmaya başlıyor ona bağladık fakat aspiratörü bağlayalı bir hayli oldu. Lamba gidip geliyor fakat o esnada aspiratör çalışmaya devam ediyor.
Lamba OSRAM led ampul 8w diye hatırlıyorum
hiç bir şey, bir seferde bozulmaz, arıza vermez. (istisnalar hariç) led ampuller hassas cihazlardır. dalgalanan voltajı sevmezler. aspiratör, bir elektrik motorudur ve kalkışta yüksek akım çeker. bunu ben söylemiyorum. etkisini en aza getirmek için çok değişik yöntemler vardır. kondastör bunlardan en basit ve kolay olanıdır. yapıp yapmamak sizin inisifiyatinizde. bizler bilgilerimizi paylaşırız. eksik olanlarımızı diğer ustalarımız tamamlar. (teşekkürler @arkaplan ) yanlışım varsa da zaten ustalarım doğrusunu söylerler.

Değerli arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık bir yıldır banyo ışığını açtığımızda bir süre sonra lamba sürekli yanıp sönmeye başlıyor.
Bir kaç yıl önce banyoya aspiratör takmıştım ve lambadan kablo çekmiştim fakat bir sorun olmadı.
Işığın yanıp sönmesi sorunu ise aspiratörden çok sonra olmaya başladı.
Işık yanıp söndüğü esnada ise aspiratör çalışmaya devam ediyor.

Duyu 2 kez değiştirdim, anahtarı değiştirdim, bağlantıları kontrol ettim fakat bir türlü bu sorunu çözemedim.
Değiştirmediğim lambaya gelen kablolar kaldı fakat kablodan ise aspiratörün de durması gerekir diye düşünüyorum.

Kullandığım ürünler ektedir.

Bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirlerini duymak isterim.

Teşekkürler.
Duy 2 kez değişti, anahtar değişti, bağlantılar kontrol edildi, kablolar değişmedi, lamba? Başka led lambalarla da denediniz mi?

Lambanız bozulmuştur.parazitlere karşı çok hassastır lambanın içindeki devre.

Duy 2 kez değişti, anahtar değişti, bağlantılar kontrol edildi, kablolar değişmedi, lamba? Başka led lambalarla da denediniz mi?
Evet klasik ampul ve led olsun bir kaç ampulde deneme yaptık.
Lambanız bozulmuştur.parazitlere karşı çok hassastır lambanın içindeki devre.
Çok sayıda ampul ile denedik.
hiç bir şey, bir seferde bozulmaz, arıza vermez. (istisnalar hariç) led ampuller hassas cihazlardır. dalgalanan voltajı sevmezler. aspiratör, bir elektrik motorudur ve kalkışta yüksek akım çeker. bunu ben söylemiyorum. etkisini en aza getirmek için çok değişik yöntemler vardır. kondastör bunlardan en basit ve kolay olanıdır. yapıp yapmamak sizin inisifiyatinizde. bizler bilgilerimizi paylaşırız. eksik olanlarımızı diğer ustalarımız tamamlar. (teşekkürler @arkaplan ) yanlışım varsa da zaten ustalarım doğrusunu söylerler.
Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Benim elimden gelen kadarıyla yapamadım ve anlattıklarınıza bakılacak olursa sizlerinde de fikirleri ile en kısa zamanda işi bilen bir arkadaştan destek alacağım.
Teşekkür ederim.

İşin ilginç tarafı aynı şekilde bir alt daireye de bağlantı yaptık, orda böyle bir sorun yok.
Ama aspiratörler biri 10cm biri 15 cm.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,003
Son üye
ozdekaratas07

Yeni konular

Geri