Başlangıç seviye için DC motor seçimi

kerim_bey

Üye
Merhaba saygıdeğer kontrolkalemi ailesi. Forumda yeniyim. Elektrik ve manyetizmadaki genel denklemleri az çok bilen biri olarak DC motorla birkaç basit proje gerçekleştirmek istiyorum. Esasında bunun için denklem bilmek gerekmez belki ama olsun. :)

Aşağıya iki link bırakıyorum. Ikisinin farkını pek anlayamadım açıkçası. Bunlardan birini önerebilir misiniz? Dediğim gibi basit projeler yapacağım ama aralarında güç farkı olacaksa ufak fiyat farklarını umursamam. Sizin bildiğiniz, fiyatının hakkını veriyor dediğiniz bir ürün varsa hiç düşünmeden alacağım. Illa bunlardan biri olmak zorunda değil.
1. Ürün linki
2. Ürün linki
Sorum saçma/basit geldiyse cahiliyetime veriniz.
Cevaplarınızı merakla bekliyorum. Teşekkür ediyorum her birinize. :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
önce merhaba güzel insan, cehaletiniz bilmeniz büyük erdemdir, zira ben senden cahilim. öğrenmeyi istemek kadar güzel bir his yoktur. linklere baktım bunlar çok basit oyuncak motoru dediklerimizden yani sıkıntı yok. ama burada çok ince bir çizgi var, kafandaki tasarı ne? işte en büyük soru bu. sen tasarını paylaş be bizden motor tahmini iste. benim elimde sanırım bunlar ve daha da büyüklerinden çeşitli voltajlarda çalışan 20 den fazla dc motor var. ve nerdeyse bunların hiç biri bana hitap etmiyor. elime geçecek olan motor isteyen zımbırtı sanırım daha da büyük dc motora ihtiyacım olacak. burada asıl soru yukarıda belirttiğim gibi motor değil tasarı. yoksa al gitsin derim ama senin tasarında işe yaramazsa yani güçsüz ve zayıf kalırsa hiç bir işe yaramaz. haaa soruyorsun aralarındaki fark diye ya iki linkteki motorlarda aynı, fark pazarlama başlıkları. yoksa aralarında hiç bir fark yok. (fiyat olayı beni ilgilendirmiyor)

Öncelikle mütevazı tavrınızdan ötürü teşekkür ederim. Kafamdaki şey kumanda edilmeksizin çalışacak ve suyun altında düz bir doğrultuda gidebilecek bir araç (denizaltı) tasarlamak. Hedefim ise su geçirmezliğini ve aerodinamiğini incelemek ve dalgasız su içerisinde düz doğrultuda ilerleyebilmesini sağlamak. Ağırlık, ağırlık merkezi, aerodinamik ve hangi maddeden yapıldığı gibi bazı önemli kavramların gerçek hayattaki uygulamasını incelemek istiyorum. Sistem içerisinde şase, batarya, motor dışında ağırlık olmayacak. Şase olabildiğince küçük ama yeterince de ağır olacak çünkü kompresör kullanmadan başka türlü denizin altına nasıl iner bilemiyorum. Sadece ufak birkaç deneme yapacağım. Bu motorlar iş görür diye düşünmüştüm. Acaba yanılmış olabilir miyim?

Öncelikle mütevazı tavrınızdan ötürü teşekkür ederim. Kafamdaki şey kumanda edilmeksizin çalışacak ve suyun altında düz bir doğrultuda gidebilecek bir araç (denizaltı) tasarlamak. Hedefim ise su geçirmezliğini ve aerodinamiğini incelemek ve dalgasız su içerisinde düz doğrultuda ilerleyebilmesini sağlamak. Ağırlık, ağırlık merkezi, aerodinamik ve hangi maddeden yapıldığı gibi bazı önemli kavramların gerçek hayattaki uygulamasını incelemek istiyorum. Sistem içerisinde şase, batarya, motor dışında ağırlık olmayacak. Şase olabildiğince küçük ama yeterince de ağır olacak çünkü kompresör kullanmadan başka türlü denizin altına nasıl iner bilemiyorum. Sadece ufak birkaç deneme yapacağım. Bu motorlar iş görür diye düşünmüştüm. Acaba yanılmış olabilir miyim?
güzeell denizaltı iyi fikir, şimdi ben sesli düşüneyim !
kompresör kullanmayacaksam, balans tankı kullanacağım demek. yani batması için, tekrar yüzmesi için de balast tankını boşaltmam lazım boşaltmak için bu motorlar olmaz çünkü gücü yetmez redüktörlü motor lazım. balast ağırlığını iyi hesaplamak lazım bu arada. hadi hesabı deneme yanılma yoluyla tutturduk. daldı ve gitti ama ne kadar? yani sadece dalıp gitmesi değil bir iş görmesi veya geri dönmesi lazım veya su üzerine çıkması lazım. değerlendir bunları. bir de denizaltılar hiç bir zaman kompresör kullanmazlar dalıp çıkmak için aklında olsun. balast (denge) tanklarını kullanarak dalar ve çıkar.

Fikir elbette dediğiniz gibi çok daha fazlasını içermeli. Ileride aklımdaki diğer şeyleri dahil etmeye çalışıp yapamadıkça siz değerli ustalarımdan bilgi dilenmeye devam edeceğim. Daha şimdiden foruma ısınmama vesile oldunuz. Enerjiniz çok güzel. :)

Kompresör olayına gelirsek; Bir video izlemiştim ve o videoda kompresör bir balona bağlıydı. Balonun içindeki hava oranını ayarlamak suretiyle denizaltının batış ve yükselişini kontrol edebiliyordu. Sizin balans tankı fikrinizi pek anlamadım. Sanırım benzer bir mantığa dayanıyor. Bu tankın içerisine hava mı dolduruyoruz? Cevabınız evet ise, bunu kontrol etmek için yine kompresör gerekmez mi? Elimde RF kumanda ve alıcısı olsaydı mutlaka bu tür şeyleri dahil ederdim ancak onun daha zamanı var. Eğer aklimdakini başarabilirsem kendimi atomu parçalamış gibi hissedeceğim :)

Fikir elbette dediğiniz gibi çok daha fazlasını içermeli. Ileride aklımdaki diğer şeyleri dahil etmeye çalışıp yapamadıkça siz değerli ustalarımdan bilgi dilenmeye devam edeceğim. Daha şimdiden foruma ısınmama vesile oldunuz. Enerjiniz çok güzel. :)

Kompresör olayına gelirsek; Bir video izlemiştim ve o videoda kompresör bir balona bağlıydı. Balonun içindeki hava oranını ayarlamak suretiyle denizaltının batış ve yükselişini kontrol edebiliyordu. Sizin balans tankı fikrinizi pek anlamadım. Sanırım benzer bir mantığa dayanıyor. Bu tankın içerisine hava mı dolduruyoruz? Cevabınız evet ise, bunu kontrol etmek için yine kompresör gerekmez mi? Elimde RF kumanda ve alıcısı olsaydı mutlaka bu tür şeyleri dahil ederdim ancak onun daha zamanı var. Eğer aklimdakini başarabilirsem kendimi atomu parçalamış gibi hissedeceğim :)
kompresör balon olayı oldukça ütopik bir yaklaşım. çok güzel bir göz boyama. ama denizde olmaz. balast tankını bir enjektör olarak düşün içi boş sıfır hava, çektin geriye su doldu ağırlık arttı battın. kademeleri filan geçtim. diyelim 10 metredesin (örnekleme) geriye çalıştırın su boşaldı ne olur? yüzeye çıkarsın. mantık bu. havayı kullanmak değil. iş ağırlığı yönetmek. bir de denge balast tankları vardır onunla karıştırma. varsayalım senin geminin hacmi 10 litre olsun kule hariç batması için de 5 litre suya ihtiyacın var bu balast denge ağırlığıdır. dalmak içinde 10 metre için 2 litre daha suya (ağırlığa) ihtiyacın var. ne yaparsın dalma haznesine 2 litre su alırsın ve 10 metreye dalarsın. boşaltırsın su yüzü.ne çıkarsın. farkı anladın mı? yani havaya ihtiyaç duymazsın ve düşün suyun altında havayı nerede bulacaksın yada hangi havayı kullanacaksın?
denizaltılar suyu elektrolize ederek oksijeni temin ederler (oksijen aynı zamanda hidrojeni yakmak için kullanılır yani enerji santrali için. şimdi burası seni beni ilgilendirmiyor) ve kendi atmosferini sürekli olarak çevirerek. filtre ederek tazeler.

Çok güzel anlattınız ve ben de çok güzel anladım. Önceki mesajda redüktörlü motordan bahsettiniz. Gerçekten de bu iş için bu motor uygun olsa gerek. Motoru almasına alırım ama kumanda edemeyeceğim için bir işe yaramaz... Kumanda olmadan ortaya bir şey koymak çok zor. Yaz bitene kadar mutlaka edineceğim. Ama o zamana kadar da boş durmayacağım. Denizaltıların oksijen teminini nasıl yaptığı bilgisi için de bu bilgiler için de ayrı ayrı teşekkür ederim usta. Universite okuyorum, finalleri atlatır atlatmaz işe koyulmayı düşünüyorum. Son olarak açıklığa kavuşmamiş olan motor seçimi konusu var. Bunlardan iki tanesi aynı anda kullanılsa iş görmez mi sizce?

Çok güzel anlattınız ve ben de çok güzel anladım. Önceki mesajda redüktörlü motordan bahsettiniz. Gerçekten de bu iş için bu motor uygun olsa gerek. Motoru almasına alırım ama kumanda edemeyeceğim için bir işe yaramaz... Kumanda olmadan ortaya bir şey koymak çok zor. Yaz bitene kadar mutlaka edineceğim. Ama o zamana kadar da boş durmayacağım. Denizaltıların oksijen teminini nasıl yaptığı bilgisi için de bu bilgiler için de ayrı ayrı teşekkür ederim usta. Universite okuyorum, finalleri atlatır atlatmaz işe koyulmayı düşünüyorum. Son olarak açıklığa kavuşmamiş olan motor seçimi konusu var. Bunlardan iki tanesi aynı anda kullanılsa iş görmez mi sizce?
hareket ettirmek için bir olasılık ama su altında yüksek hız gibi bir devirde kullanmak için devir sınırlaması yapmanız lazım. bu arada hidrostatik, hidrodinamik gibi bilgilere de sahip olmanız gerekir. (basınç olayını pas geçiyorum deney havuzda yapılacak varsayıyorum). suyun, su altının en büyük avantajı nötr olmak kolaydır yani dengeleme olayı ve nötr olduğunda uzay boşluğu gibi hareket etme özgürlüğü.
serbest dalışta basınçtan etkilenirsin, vücudunu geç hareket kısıtlaması vardır. oysa scuba dalışlarında ağırlığını nötr hale getirirsen; tek harekette ters dönen kablumbağa gibi düşün, düzelebilirsin. yani harcayacağın güç çok az olacaktır. küçük kuvvetler uygulayarak büyük işler yapabilirsin.
hani aklının bir yerlerine yaz. denizaltında karina dediğimiz en alt balans düz denge için ayarlanır. su üstü su altı giderken de yatay eksende düz durmanı ve sağa sola yatmamanı sağlar. aşağı yukarı hareketini su altında flap dene yatay kanatçıklar yapar. hani konu yelpazesi çok geniş ukalalalığımın kusuruna bakma.

dip not: uzaktan kumanda edemiyorsan otonom sistem yapman gerekir.

Usta estağfurullah ne ukalalığı. Noktasına virgülüne kadar okuyorum her ne yazdiysanız. Şuradaki bilgilere paha biçilemez. Yarın sabah şu yazdıklarınızı bilerek uyanacagim için çok şanslıyım. Denge işini, batma çıkma işini vesaire çok şey öğrendim. Dahası, neleri öğrenmem gerektiğini de biraz olsun biliyorum. Aslında proje keskin olmayan hatlarla belli. Hem otonom hem de uzaktan kontrol sistemi kullanılacak. Otonomluk kısmen yapay zeka aracılığı ile gerçekleşecek. Ortaya belli bir para koymam gerekiyor. O yüzden de yaz tatiline kadar para kazanmam ve biriktirmem gerekecek. Sağ olun ustam. Eğer ukalalık ettiysem ben özür dilerim. Iyi geceler dilerim. Acaba yeni sorum olursa bu başlık altından sorabilir miyim yoksa yeni başlık açmam mı gerekir? :)

Usta estağfurullah ne ukalalığı. Noktasına virgülüne kadar okuyorum her ne yazdiysanız. Şuradaki bilgilere paha biçilemez. Yarın sabah şu yazdıklarınızı bilerek uyanacagim için çok şanslıyım. Denge işini, batma çıkma işini vesaire çok şey öğrendim. Dahası, neleri öğrenmem gerektiğini de biraz olsun biliyorum. Aslında proje keskin olmayan hatlarla belli. Hem otonom hem de uzaktan kontrol sistemi kullanılacak. Otonomluk kısmen yapay zeka aracılığı ile gerçekleşecek. Ortaya belli bir para koymam gerekiyor. O yüzden de yaz tatiline kadar para kazanmam ve biriktirmem gerekecek. Sağ olun ustam. Eğer ukalalık ettiysem ben özür dilerim. Iyi geceler dilerim. Acaba yeni sorum olursa bu başlık altından sorabilir miyim yoksa yeni başlık açmam mı gerekir? :)
evlat canın sıkıldıkça sor, ben sağ olduğum sürece ve bilgim sınırlarında her türlü yardımı yaparım. ha şu aralar sanırım isim vermeden bir kanalda üni öğrencilerin yaptığı bir çalışma var. sizin gibi girişimci 3-5 arkadaşla onların yaptıklarını ben ayaklarıma yaptırırım. sizin bu günkü olanaklarımız bizim zamanımızda yoktu. şimdi ben kendi başıma yaza umarım denizde yüzer, bir su jeti projem var. kafamda % 75 bitti. gerisi maddi ve testler. yapımı tekne(gemi) kısmı 1 haftada tamam (üretim tasarım bana ait.) jet şu an kargoda sanırım pazartesi elimde olacak onunda testleri en az bir ay. çünkü bende mühendislik bilgisi sıfır. yani güç tüketim /kullanım hesabını deneme yanılma yoluyla bulacağım ki bu bana en az 3 emekli maaşıma mal olacak, geriye kalan hesabı sen yap. (daha aküler dahil değil, o da yeni zamlı maaşla en az 2-3 maaş edecek. yani arge- hobi ucuz değil)

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri