Diyelimki 20 şer metre aralıklarla 1000W lık 6 adet projektör direğimiz var ve bu hattı 4x6mm NYY ( R-S-T-R-S-T) şeklinde beslemek istiyoruz. Bu durumda gerilim düşüm hesabı nasıl yapılmalı? (Tedaş-ADP arasını hesaba katmıyoruz)

Hattımız Şu Şekilde Olacak

-----------------R-------- S-------- T---------- R---------- S---------- T
----ADP-------1kW------1kW------1kW--------1kW------1kW---------1kW
----------20m------20m-------20m------20m--------20m-------20m----

Buradaki projektörler tek fazlı olacağı için 0.0124 ile tüm direkleri hesaba katmak yanlış olur sanırım. Peki

0,074x( 1kW/6mm)x(60m+120m) ile hesaplasak yani sadece T fazından beslenen direkleri hesaplasak doğru olur mu?

Yine ısınma kontrolünde
I = 6000/(658x0,85)
I= 2000/(220x0,85)

bunlardan ikincisini kullanmak doğru olur diye düşünüyorum. Yanılıyormuyum acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar yukarıdaki hesap yöntemlerini yok sayın.

Burada gerlilim düşüm ve ısınma hesaplarını nasıl yaparsınız? Hadi ısınmayıda geçtim gerilim düşüm hesabını neye göre yapıyorsunuz?

Arkadaşlar yukarıdaki hesap yöntemlerini yok sayın.

Burada gerlilim düşüm ve ısınma hesaplarını nasıl yaparsınız? Hadi ısınmayıda geçtim gerilim düşüm hesabını neye göre yapıyorsunuz?

piyasada 0,0124 ile başlayan formülle yapılıyor.
Ama siz tek fazlı gibi hesaplayıp nötrden akım akmıyor gibi düşünmelisiniz.Çünkü yükler dengeli, sistem 3 fazlı besleniyor.Örneğin R fazı için çıkan sonucu 2 ye bölmelisiniz.

Biraz daha açarmısınız hocami 0,074 ile başlayan formülle sadece r fazı için ya da t fazı içi hesaplayıp çıkan değeri ikiye bölmekten bahsediyorsunuz değil mi?

Birde yükler dengesiz olsa nasıl hesaplayacaktık örneğin 6 değilde 7 direk olsa son direğide R fazından beslesek nasıl hesaplamamız gerekir?

Bulunduğum yerde internet iyi değil eve gidince hemen bakıcam, teşekkür ederim.

Peki kablonun taşıyacağı akımı hesaplarken( ısınma kontrolü )

Yine 3 faz gibi düşünüp toplam güç/658 formülümü kullanmalıyız yoksa lambalar tek faz olduğu için lambaların çekeceği akımları ayrı ayrı bulup toplamalıyımız?

iç tesisat kanununa göre üç fazlı beslenen aydınlatma armatülerine 1 fazlı sigorta takamayacağımızdan üç fazlı gibi düşünmeliyiz.ama 658 yüksek olabilir bunların cosfileri düşük olur.

iç tesisat kanununa göre üç fazlı beslenen aydınlatma armatülerine 1 fazlı sigorta takamayacağımızdan üç fazlı gibi düşünmeliyiz.ama 658 yüksek olabilir bunların cosfileri düşük olur.

Anladım hocam teşekkür ederim. Son olarak dış aydınlatma projelerinde gerilim düşüm değerleri uygun ise 2.5mm NYY kullanmakta bir sakınca var mı? Mekanik zorlama vs. yüzünden daha yüksek kesit kullanmak gerekir mi?

mekanik zorlamalara karşı kabloyu boru içinden geçirebilirsiniz ya da NYRY kablo kullanabilirsiniz.Kesit olarak da ilk direğe kadar 4mm² getirip sonrakilere de 2,5mm² ile dağıtırsanız ilerideki direk ilave edilme veya projektörlerin güçlerinin değişme ihtimallerine karşı şimdiden önlem almış olursunuz.

teşekkür ederim. projektörler için değil zaten ayrı bir hat için düşünüyorum 2.5mm'yi. Toplam güc 1kw bile değil ama 150-200metrelik bir hat.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri