Autocad’te Metraj (ölçüm) yaparken bazı sorular ?

Selam arkadaşlar. Keşif metrajda biraz yeniyim. Ondan bazı sorularım olacaktı

1) Diyelimki autocad’te projedeki kablo uzunluğunu 100 metre ölçtüm. Projenin ölçeği 1/50 ise bu kablo uzunluğunu etkiler mi ?

2) diyelimki yine 100 metre ölçtüğün kabloya %10 pay gibi fazladan ekliyor musunuz ? Hemde şaftlar için kaç metre ekliyorsunuz ?

3) projedeki kabloları tek tek ölçüp topluyorum. Bunun daha kolay yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam arkadaşlar. Keşif metrajda biraz yeniyim. Ondan bazı sorularım olacaktı

1) Diyelimki autocad’te projedeki kablo uzunluğunu 100 metre ölçtüm. Projenin ölçeği 1/50 ise bu kablo uzunluğunu etkiler mi ?

2) diyelimki yine 100 metre ölçtüğün kabloya %10 pay gibi fazladan ekliyor musunuz ? Hemde şaftlar için kaç metre ekliyorsunuz ?

3) projedeki kabloları tek tek ölçüp topluyorum. Bunun daha kolay yolu var mı?

Şimdiden teşekkürler

1) 1/50 ölçek demek proje üzerindeki ölçü gerçeğin 50'de 1'i demektir. Diğer soruyu sormadın kabul ediyorum :)
2) Hiç uygulama yapmamış bir teknik eleman keşif hazırlayamaz. Benzer uygulamalarda bulunmuş olmak ve 3 boyutlu düşünme yeteneği şart. %10 - %20 gibi opsiyonlar çok acil teklif verilmesi gereken işlerde yapılır.
3) Kablo ve tava işi 3 eksende olan bir iştir. 2 boyutlu projeden sadece ölçüm alarak keşif alınmaz. 3 boyutlu düşünerek miktarlar belirlenir. Mimari proje katlar arası yükseklik, kolon, kiriş herşeye bakılır.

Uygulama tecrübesi olmadan bu iş olmaz @Kemalcengiz Bey

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri