Autocad’te 170 metre ölçtüğüm kablo keşif özetinde 450 ?

Selam arkadaşlar. Autocad’te yangın kablosunu 170 metre ölçtüm ama keşif raporunda 450 yazıyor. Neden ?
Projenin ölçeği 1/50 bunla mı alakalı ? Eğer öyleyse nasıl hesaplanmış bu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
..kablo hangi güzergahtan gidecekse plan üzerinde o güzergahtan kabloyu hayali olarak çekiyormuş gibi hesaplamak lazım..ölçekle ilgisi yok..neden sorusunun cevabını biz bilemeyiz..gerçek ölçü ancak kabloyu çektikten sonra ortaya çıkar..tahminler ancak yaklaşık olur..
tahminlerde mantıklı olmalı..atmasyon tahmin olmaz..

57238

Bu kadar fark olmaması lazım. 1/50 kağıda aktarılan çıktı ile ilgili... Ekteki resime bakarsan .Tali tablodan Aspiratöre giden kablo "Polyline" metrajdan 4768 cm( 47,68 mt) gösteriyor. Bunun keşfini çıkarırken TABLO bağlantı ve aspiratör bağlantı toleransı, Panodan üste Tavaya çıkış(veya duvar hizasına ya da tavana) Aspiratör tarafından tavadan iniş vs, kablo da cetvel gibi dümdüz döşenemez elbette, toleranslar ile ki ben bunu yaklaşık +10mt alırım ve 60mt yazarım keşifte... (Bu da + %20 ye denk gelir ölçüde yaklaşık)

Ekli dosyayı görüntüle 57238
Bu kadar fark olmaması lazım. 1/50 kağıda aktarılan çıktı ile ilgili... Ekteki resime bakarsan .Tali tablodan Aspiratöre giden kablo "Polyline" metrajdan 4768 cm( 47,68 mt) gösteriyor. Bunun keşfini çıkarırken TABLO bağlantı ve aspiratör bağlantı toleransı, Panodan üste Tavaya çıkış(veya duvar hizasına ya da tavana) Aspiratör tarafından tavadan iniş vs, kablo da cetvel gibi dümdüz döşenemez elbette, toleranslar ile ki ben bunu yaklaşık +10mt alırım ve 60mt yazarım keşifte... (Bu da + %20 ye denk gelir ölçüde yaklaşık)

Bizimkinde kağıda aktarmak yok. Direk o oranda çizilmiş projedeki kabloyu autocad’te ölçüp Excel’de belirtiyorum. Ama dediğim gibi ölçtüğüm ile yazılan arasında 2 kat fark var ondan sorayım dedim .

Bazende örnek kamera projelerinde; kamera sayısını bulup tahmini bir değerle çarpıyorlar. Örnek 10 kamera var. 20 metreden 200 metre diye yazıyorlar.

Açtığınız konuda herhangi bir proje paylaşımınız bulunmuyor. Sn @mesutelb 'ın paylaştığı çizim size aitse orada toplam 13,5kw'lık 5 tane yük var bu 4x2,5 tek kablodan verilemez zaten (kesiti net okunmuyor!). Yükleme cetveli yok mu projede?
Götürü bedel pursantajlı iş mi bu?
Evetse Pursantaj oranları elinizde mi?
Çok az bilgi vermişsiniz !

5 adet yük için tek tek kablo ölçümü yaptınızda kaç metre çıkıyor linyeler tek tek çizilmiş ama gerçekte ayrı ayrı çekilir çizim karmaşası olmasın diye yapılmış olabilir

5 adet yük için tek tek kablo ölçümü yaptınızda kaç metre çıkıyor linyeler tek tek çizilmiş ama gerçekte ayrı ayrı çekilir çizim karmaşası olmasın diye yapılmış olabilir
Yüklerin güçleri yüksek olduğu için normal priz gibi düşünülüp buatla dağıtım olmaz.
Bahsettiğiniz gibi tek hat çizilir ama yükün olduğu yerde linye numarası verilir. Linye numarası verilmeden bu şekilde gösterim hatalıdır.
Elips içindeki harf ve sayılar linye no olabilir dediğim gibi yükleme cetveline bakılması gerekir.

Yüklerin güçleri yüksek olduğu için normal priz gibi düşünülüp buatla dağıtım olmaz.
Bahsettiğiniz gibi tek hat çizilir ama yükün olduğu yerde linye numarası verilir. Linye numarası verilmeden bu şekilde gösterim hatalıdır.
Elips içindeki harf ve sayılar linye no olabilir dediğim gibi yükleme cetveline bakılması gerekir.
Doğru ama @kral kobra artık bilen bilmeyen herkes çizim yapıyor unutulmuş olabilir

Doğru ama @kral kobra artık bilen bilmeyen herkes çizim yapıyor unutulmuş olabilir
Yaşım 45 bugüne kadar hatasız proje görmedim desem yalan olmaz. Ömrüm boyunca 1 tane adam gibi proje gördüm PUB (Proje uygulama birimi) denetiminde yabancı ortaklı kontrollügü olan ticaret merkezi işine ait bir projeydi. Sadece elektrik için 1500 sayfa nokta detay kitabı vardı.
Dediginiz gibi şimdi Autocad bilen herkes projecilige soyunuyor maalesef.

Açtığınız konuda herhangi bir proje paylaşımınız bulunmuyor. Sn @mesutelb 'ın paylaştığı çizim size aitse orada toplam 13,5kw'lık 5 tane yük var bu 4x2,5 tek kablodan verilemez zaten (kesiti net okunmuyor!). Yükleme cetveli yok mu projede?
Götürü bedel pursantajlı iş mi bu?
Evetse Pursantaj oranları elinizde mi?
Çok az bilgi vermişsiniz !

merhaba proje bu. Pursantajlı bir iş. Her kameraya müstakil hat çekiliyor. Oyüzden CCTV merkezinden her kamerayı ayrı ayrı ölçtüm. Topladım. Ama raporda yazanın yarısı çıkıyor kablo metrajı.

Ya yazanlar yanlış yaptı. Ya da soruda sorduğum gibi ölçek 1/50 yazıyordu. Acaba onla mı alakalı diye sormuştum üstad
kamera.png

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri