AUDIO 03B Tek Kat Zil sorunu

kokory

Üye
Merhaba,

4 katlı apartmanımızda diğer katlarda herhangi bir problem yok ancak 1 katın zili bina girişinden veya daire önündeki tuşlardan çalışmamakta.
Kapı girişindeki düğme içerisindeki kabloları birbirine dokundurduğumda da zil çalışmıyor.
Dairedeki zil pilli. Zilin binaya bağlanan kablolarını söküp kablolarını birbirine temas ettirdiğimde zil çalışıyor. Yani zil sağlam.

Binada bununla ilgili olabileceğini düşündüğüm tek yapı resmini eklediğim AUDIO-03B sistemi. Ancak daire girişindeki kablolar ile bu santralin nasıl bir ilişkisi var çözemedim. Yani problemi nasıl takip edeceğimi bulamadım.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-10 at 15.45.23.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-10 at 15.45.23.jpeg
    214.9 KB · Görüntüleme: 44
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Normal zil çalışıyor mu bu dairede, kablosuz zil ile kablo bağlantısını nasıl yaptınız? Öncelikle tesisatta sorun olmadığını tespit edin.

Sizin evinizin kablolarında problem var, temasssızlık yada içten kopma şeklinde, bu durum daha çok iletkenlerin zile, merkeze, butonlara giriş kısımlarına yakın yerlerde olur.Kontrol işlemini anlamıyorsanız profesyonel bir elektrikçiye yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü siz arıza ararken sağlam olan dairelerin tesisatını bozma ihtimaliniz yüksektir.

Sizin evinizin kablolarında problem var, temasssızlık yada içten kopma şeklinde, bu durum daha çok iletkenlerin zile, merkeze, butonlara giriş kısımlarına yakın yerlerde olur.Kontrol işlemini anlamıyorsanız profesyonel bir elektrikçiye yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü siz arıza ararken sağlam olan dairelerin tesisatını bozma ihtimaliniz yüksektir.

Teşekkürler
Aslında mantığı anlamaya çalışıyorum. Aynı katta ortak olan nedir(aynı kattaki 2 daire çalışmıyor) zile bağlı kablolar nerden geliyor mesela zilin bir ucuna 2 kablo geliyor binadan, zilin diğer kablosuna 1 kablo geliyor.Daire girişindeki düğmedeki 2 kablo zildekilerden hangisi vs vs Bir voltaj da gelmesi gerek. Bunlardan hangisidir falan gibi konular. Basit bir şeması varsa ve bu şekilde uygulanırsa her sahada daha anlaşılır olabilir belki

Şema için forumdaki mevcut diafon konularına bakın veya üreticilerin sitelerinde bulursunuz.

Sistem eski olduğu için şemasını bulamadım ama bina zil sistemlerinin mantığı aynıdır diye düşünüyorum. Zannetmiyorum farklı bir şekilde kurmuş olsunlar. Kattaki buatı açtım, 50 tane kablo çıktı.

Sistem eski olduğu için şemasını bulamadım ama bina zil sistemlerinin mantığı aynıdır diye düşünüyorum. Zannetmiyorum farklı bir şekilde kurmuş olsunlar. Kattaki buatı açtım, 50 tane kablo çıktı.
Elbette düşünceniz doğru !
Üstteki mesajimda demiştim. Her elektrikçi çözüm bulamaz, profesyonel bir elektrikciden yardım almalisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri