Atx rafosu ile inverter yapımı ve sorunları hakkında

Mucit8001

Üye
Merhaba bugün ilkkez bir foruma kaydoldum. Çunki çözemediğim bazı sorunlar var ve bilgisi ile bana yardımcı olabilecek kişilerin burada olduğunu biliyorum .
Öncelikle sorunum şu: pushpull olarak sarıp sürdüğüm trafodan neden 100de 50 gibi bir verim alıyorum oysa %90 lara çıkması gerek denediğim tüm ferrit trafolarda durum bu şekilde genel itibarıyle giriş sargım 2ye 2 ve 3e 3 olacak şekilde her iki durumdada sonuç aynı gibi giriş voltajım 13.5 volt ortalama frekans 2+2 turda 55 70 khz arası 3+3turda ise 35 55 khz arası bu değerleri nasıl buluyorsun derseniz . Tl494 ile totem pole ile frekansını ayarladığım bir modül ile duty herzaman%48 civarında .trafo boştayken ampermetreden hiç veya en az akımın çekildiği frekansı çalışma frekansı olarak ayarlıyorum çıkışada 330 watlık halojen lamba bağladım ama çıkışa direk bağlı değil arada seri olarak bağlı kondansatör var 104j bunu çıkarırsam ışığın şiddeti bariz bir şekilde düşüyor çıkış voltajını ac olarak ölçemediğimden köprü diyot ile dc ye çevirip olçüyorum oda yaklaşık 320 volt civarı oluyor lamba bağlıyken ama . Rms değerini 0.7070i voltla çarpıp buluyorum oda yaklaşık 226 volt oluyor görünrde çok iyi gibi duruyor ama verim yüzde ellilerde .çünki 13.5 voltta 32 amper çekiyor 430 wat eder ama çıkışın amperini net olarak olçemiyorum elimdeki ac 30 ampermetre analog olan 1 amperi bile görmüyor kafamda burda karışıyor. Acaba frekans 50 khz civarıda olduğu için düzgün ölçemediğini düşünüp elimdeki hurda kaynak makinesinin kartındaki akım trafosunu önce şebekede deneyip ölçü aletinin miliamper kısmında ölçtüm şebekeden bu arada pirüiz için takılan ölçme aleti pirizde takılı çekilen akımı görüyorum ve bu akımı ölçü aletinde gördüğüm değere oranlayıp akım trafosunun değerini buldum yaklaşık oran 200. Büyük bir heycanla bunu inverterime uyarladım ama ölçü aletim burda sapıtıyor zaten yükteyken dalga şekli abuk subuk bişey el tipi osikoskopla ölçüyorum sağlıklı bir ölçüm için trafonun dış bacağına 1 tur sarıp sinyali burdan takip ediyorum boştayken sinyal sinüs ama yüke bindiğinde dalga şekli bozuluyor alet sabit bir şekil bulamıyor.çıkışa komple bir köprü diyot bağlayıp büyükce bir kondansatör taktığımmzaman ise girişten çekilen akım 32 den 40a 50 ye çıkıyor akımı bu şekidede ölçmeyi denedim ama yinede 1 ampere çıkamıyorum ölçü aletinin göstergesinde. Işık yanma şiddeti olarak Şebeke deki ışık miktarıyla aynı gibi ama bi türlü hesap tutmuyor trafo ısınmıyor mosfetler ısınmıyor hiçbir yerde kayıp olmaması gerek mosfetlerim hy4008 3+3 olacak şekilde ben acaba çıkışa seri olarak bağladığım kondansatör değerimi az diyorum yanına bir tane daha koyuyorum ışığın şiddeti azalıyor çekilen akım çoğalıyor . Ben bu verimi nasıl arttırabilirim çıkıştaki akımı nasıl düzgün olçerim bana yardımcı olurmusunuz cevabızız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-12-03-01-51-02-976_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-12-03-01-51-02-976_com.miui.gallery.jpg
    121.3 KB · Görüntüleme: 21
Şema ekler misiniz?

Bu inverter ile ne çalıştırmayı planlıyorsunuz? Elektronik cihaz calistiracakmisiniz yada motor v.s.

Şimdilik dc çıkış alıp daha sonra ac ye çevirip tam sinüs inverter yapmak istiyorum
Şimdilik dc çıkış alıp daha sonra ac ye çevirip tam sinüs inverter yapmak istiyorum
Comvertet kısmını olabildiğince verimli hale getirmek istiyorum

onunla modem çalıştırmaya kalkma modemi kızartabilir lamba yakabilirsin.

Acaba trafoyumu değiştirmem gerek daha verimli hale getirmek için ne yapabilirim

O zaman trafonun çıkışını hızlı diyotlarla dc ye çevirin. 450 volt bir kapasitede sarj edin. Elde ettiginiz gerilim 320 volt olması gerekiyor.

Daha sonra bu 320 voltu bir yukle yükleyin. Hesapladiginiz güçle çektiğiniz gücü karşılaştırın.

Not guc çekerken duty oranını değiştirmeniz gereklidir. Yoksa dc bara voltajiniz cokecektir.

Ya zaten bu haliyle sadece halojen ampul çalıştırıyorum voltajını sarımla düşürüp yükseltebilirim o işin kolay kısmı elektronik cihazlarda kullanmak istesem zaten hızlı diyotla doğrultmam yeterli

Trafo çıkışını yüklediğiniz zaman duty yi sabit tutamazsınız. O zaman çıkış voltajiniz ve gücünüz düşer.

Su an siz mantiken dc to dc converter yapıyorsunuz.

O zaman trafonun çıkışını hızlı diyotlarla dc ye çevirin. 450 volt bir kapasitede sarj edin. Elde ettiginiz gerilim 320 volt olması gerekiyor.

Daha sonra bu 320 voltu bir yukle yükleyin. Hesapladiginiz güçle çektiğiniz gücü karşılaştırın.

Not guc çekerken duty oranını değiştirmeniz gereklidir. Yoksa dc bara voltajiniz cokecektir.
Duty genelde 48 civarı yük çekerken duty düşürmediğim içinmi verim cöküyor . Ama duty 25 30 lara kadar düşürüyorum bu seferde ışık şiddeti düşüyor
Ne yapayım ben
Ya zaten bu haliyle sadece halojen ampul çalıştırıyorum voltajını sarımla düşürüp yükseltebilirim o işin kolay kısmı elektronik cihazlarda kullanmak istesem zaten hızlı diyotla doğrultmam yeterli

Bunu daha net açıklarmısınız
Acaba trafo 250 watlık ama 25 khz deben bunu hesaplama proğramında frekans arttıkca güçte artıyo acaba bu durum yanlışmı

Bu dediğinizi yaptığımda girişten normalde 30 amper çekerken doğrultup ampüle verdiğimde girişten 50 55 amper çekiyor ama ışığın şiddeti artmak yerine azalıyor

Son düzenleme:
Kısaca benim sorunum çıkışı ac deyken çekilen akımı ölçemiyorum 30 amper skalalı analog ampermetrem1 amper bile göstermiyor ama ölçmek için bağladığım diyotun ucundan 320 volt okuyorum ama işık şiddetide iyi ama lamba 330 vatlık çekilen akım 13.5 voltta 32 amper çıkışı hızlı diyotla köprüleyip yaklaşık 450 volt 1300 ufarat (330*4) la denediğimde çekilen amper iki katına çıkmakta ve çıkış amperini olçebiliyorum ve verim yüzde elli olmakta voltaj çökmesi nasıl oluyor burada ne yapmam lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri