ATtiny 24 ve reset problemi..

sefertopcu

Üye
Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Mutfağımdaki led aydınlatmanın parlaklığını ayarlamak ve spotları ayrı olarak kontrol edebilmek için ufak bir kart yaptım. Mcu olarak elimde bolca bulunan ATtiny24A işlemcisini kullanmak istedim. Led trafosunda 17A maksimum akım verebildiği yazıyor. Bu sebepten IRF540 mosfet tercih ettim. Sistem masada çok güzel çalışıyor. Ancak bahsettiğim lede bağladığımda işlemci sürekli reset atıyor. Masaya tekrar dönüp kontrol ettim. Mosfete ortalama 5-6 amper çeken rezistif bir yük bağladığımda aynı sorun oldu. Mosfet sürülmeye başlayınca mcu reset atmaya başlıyor. MCU'yu besleyen +5V AMS1117 ile regüle ediliyor ve 1000uf x 6 tane kapasitör var. (Proje için) Ayrıca işlemcinin en yakın noktasına 100nF seramik kapasitör koymayı da ihmal etmedim.

Gerçekten bir sorun ilk defa bu kadar başımı ağrıttı. Yardımlarınızı bekliyorum.

TCCR0A |= (1 << COM0B1) | (1 << WGM01) | (1 << WGM00); // Fast PWM
TCCR0B |= (1 << CS00); // Pre-Scaler - 0

Keşke şema da paylaşsaydınız. Ams1117
soğutucuya bağlı değilse (TO-220 olduğunu
düşünüyorum.) 500-600mA den fazla vermeyebilir.

Keşke şema da paylaşsaydınız. Ams1117
soğutucuya bağlı değilse (TO-220 olduğunu
düşünüyorum.) 500-600mA den fazla vermeyebilir.
Hocam teşekkür ederim. AMS1117 smd olanı kullandım. Ama beslemesi gereken fazla bir şey yok.
Projeye başlarken çizdiğim şema..

Ekran görüntüsü 2023-09-07 215915.png

* Reset pinini 1K - 10K arası direnç ile pull-up
yapınız.
* Opto 4 numaralı pin yine pull-up.
* Mosfet lojik tetiklemeli değilse transistör ile sürülmeli. Mosfet gate 100K ile gnd ye.

* Reset pinini 1K - 10K arası direnç ile pull-up
yapınız.
* Opto 4 numaralı pin yine pull-up.
* Mosfet lojik tetiklemeli değilse transistör ile sürülmeli. Mosfet gate 100K ile gnd ye.
Ustam tekrardan teşekkür ederim. Şemada yok ama Reset pinine 10K direnç ile pull-up yapmayı ihmal etmedim. Opto 4 numaralı pin için mcu dahili pull-up direncini aktifleştirdim. (Yine de dışarıdan pull-up gerekli mi bilmiyorum.) "Mosfet gate 100K ile gnd ye." hali hazırda var olan 10k direnci 100k ile mi değiştireyim?

Dahili pull-up ~50K civarı. Pek iç açıcı değil.
Benim pull-up/down favori direncim
1K dır. (5V da)
Gate pinindeki 10K gerilim bölücü gibi
davranabilir. 100K daha uygun bence.

Dahili pull-up ~50K civarı. Pek iç açıcı değil.
Benim pull-up/down favori direncim
1K dır. (5V da)
Gate pinindeki 10K gerilim bölücü gibi
davranabilir. 100K daha uygun bence.
Ustam demek sizin de gerilime göre favori pull-up/down direnciniz var :), bir tek bende var zannediyordum. İlginiz için çok teşekkür ederim. Yarın kartı dediğiniz gibi revize edeceğim.

IRF540 gate gerilimi 5V u geçmesi gerekli.
Bunun için ya tek transistör ile ya da
PNP+NPN ikilisi ile sürücü yapmalısınız.

Usta olmak için çaba sarf ediyorum. Çıraklıktan
hallice diyelim.

IRF540 gate gerilimi 5V u gemesi gerekli.
Bunun için ya tek transistör ile ya da
PNP+NPN ikilisi ile sürücü yapmalısınız.

Usta olmak için çaba sarf ediyorum. Çıraklıktan
hallice diyelim.
Dediğiniz sürücü devresini smps tasarımlarında çok gördüm ustam. Ancak irf540 N kanal bir mosfet ve bilgi kağıdında gate doyum voltajı minimum 2.0 ve maksimum 4.0 olduğu yazıyor. Buna dayanarak böyle bir tasarım yapmıştım. Ayrıca 5-6 ay önce 328p mcu ile daha karmaşık bir projede motor sürmek için bu mosfeti kullandım. Hiç sorun çıkarmadı bana.. Mcuyu programlarken yanlış yaptığım bir şey olabilir mi? Mesela PWM pre scaler 0 kullanıyorum. Bu da 8mhz hızına tekabül ediyor. Sorunun kaynağı bu olabilir mi? Masamda devreyi izlerken PWM çıkışı 0 olmasına rağmen ledde hafif parlaklık olduğunu gördüm. Şimdiden teşekkürler.

540n pdf inde, grafik 8 ve 9 u inceleyin.
25°C de tutabliyorsanız mosfeti. Sorun yok.
9 daki eğri 5Vgs de daha dik olabilir. Yani
Rdson değeri artar.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri