Asgari ücret altında paraya çalışılır mı?

veli dayı

Üye
Cümleten s.a arkadaşlar ;
az önce bir iş görüşmesine gittim ama pek içime sinmedi. tarım aletleri malzemeleri satan bir dükkan bunun yanında güneş enerjisi sistemleri yapıyor teknik eleman arıyor güneş peneli aküsü v.s bunun bağlantılarında çalışacak efendime söylim dükkanda duracak evrak getir götür işi yapacak adam arıyorlarmış.
bende onlara vasıflarımdan bahsettim elektronik devre tasarımı imalatı v.s işler yaptığımı 2. el elektronik parça eşya satışı yaptığımı söyledim. ustalık belgem usta öğretici belgem v.s var felan dedim neyse konuşma böyle ilerlerken iş maaş sigorta konusuna geldi bende sigorta ve asgari ücret ile işe başlarız dedim adamlar burda öyle çok asgari ücretlik iş yok gibisinden laf etti. bende biraz niyetlerini anladım asgari ücret altında adam çalıştırmak gibi düşünceleri var pazartesi salı tekrar görüşücez ama bena biraz ters geldi iş hani biz çocuk değiliz 32 yaşına gelmiş adamız evlenecez yuva kuracaz belki insalar asgari ücret ile geçinemezken asgari ücret artılırsın derken 1000-1500 liraya çalışmak ne kadar doğru olur kafam karıştı tecrübeli abileren görüş istiyorum....

Ben ramazandan önce bir iş yerine iş başvurusu yaptım adamla maaşı anlaştık agi maaş dışındadır çünkü agi yi devlet öder işveren agi yi de maaş a katmış Türkiye de çalışma saati 45 saattir cumartesi de çalışıyoruz hafta da 10 saat te ordan gidiyor 1,5 ay çalıştım çıktım.45 saat çalışma üzerinden en az asgari ücret verilmeli fazlası varsa fazla ücret vermeli şunu da söyleyeyim kanuni şartlar da Türkiye de asgari ücretten az maaş vermek yasaktır 45 saat çalıştırp asgari ücret vermeleri lazım en az benim çalıştığım işyerinde de 55 saat çalıştırdıkları için asgari ücretten düşüğe geliyordu maaşım sonra fırsatını buldum çıktım asgari ücretten düşük maaş veriyorsa hem suç işliyor hem de seni sömürecek ben doğalgazlı evde otuuruyorum son zamlar dan sonra 400 tl den aşağı fatura ödemedim elektrik de 200-290 tl arasında telefon su değince 1000 tl bunlara gidiyor asgari ücret yetmiyor geçinmek için aşağısı nasıl yetecek

Son düzenleme:
Ben ramazandan önce bir iş yerine iş başvurusu yaptım adamla maaşı anlaştık agi maaş dışındadır çünkü agi yi devlet öder işveren agi yi de maaş a katmış Türkiye de çalışma saati 45 saattir pazartesi de çalışıyoruz hafta da 10 saat te ordan gidiyor 1,5 ay çalıştım çıktım.45 saat çalışma üzerinden en az asgari ücret verilmeli fazlası varsa fazla ücret vermeli şunu da söyleyeyim kanuni şartlar da Türkiye de asgari ücretten az maaş vermek yasaktır 45 saat çalıştırp asgari ücret vermeleri lazım en az benim çalıştığım işyerinde de 55 saat çalıştırdıkları için asgari ücretten düşüğe geliyordu maaşım sonra fırsatını buldum çıktım asgari ücretten düşük maaş veriyorsa hem suç işliyor hem de seni sömürecek ben doğalgazlı evde otuuruyorum son zamlar dan sonra 400 tl den aşağı fatura ödemedim elektrik de 200-290 tl arasında telefon su değince 1000 tl bunlara gidiyor asgari ücret yetmiyor geçinmek için aşağısı nasıl yetecek

evet ustacım haklısınız şimdi belki bekarız yeter felan diyoruz ama yarın birgün evlenecek duruma geldiğimizde işler değişir hem zaten o parayı ben şu andada kaznaıyorum ki internet üzerinden iş yapıyorum boş duran bir insan değilim...
Aç dururum asgari ücrete bile çalışmam.

büyük konuşma usta çok çok çok klaifiye elemansan birşey diyemem ama en az asgari ücret olmalı....

Bu insanın o anki durumuyla alakalı. Eğer gerçekten zor durumdaysa yapacak bir şeyi olmuyor. Ama bilginize, emeğinize ve yapabileceklerinize güveniyor ve maddi durumunuz biraz daha idare edecekse daha iyi imkanlarda iş bakılabilir. Bu dediğim gibi kişinin o anki durumuyla alakalı. Eğer gerçekten zor bir durumdaysanız işe girer, bir kaç bakarsınız. Maaş ve çalışma şartlarında iyileştirmeye yönelik ışık görürseniz devam edersiniz. Yok öyle bir şey söz konusu değilse istediğiniz şartları sağlayan iş aramaya devam edersiniz.

para kazanmak için değil, ekmek parası için o kadar çok şerefli insanlarla çalıştım ki anlatamam, köpeği bile benden daha değerliydi. ne demişler "bakamıyacaksan kapında köpek besleme" çünkü sen onu aç bırakırsan karnının doyduğu yere gider. ben de öyle yaptım. gir bir dene en azından piyasayı görürsün, piyasa yaparsın. bir de şartları biraz daha kendine doğru iyileştirmeye çalış part time olayı gibi. bir de piyasan olursa fiyatın artar.

Asgari ücretin altında bir paraya çalışabilirsin ama o parayla hayatta kalabilir misin? Maalesef ülkemiz böyle bir hale geldi. Asgari ücret zaten yetmezken insanlar utanmadan asgari ücretin altını teklif ediyor. Bir de utanmadan yaptığın işi küçümsüyor. Madem o kadar önemsizse kendin yap demek düşüyor ama insanların çaresizliği buna da müsaade etmiyor. Mühendis arkadaşlara bin lira maaş teklif eden ama kendisi tr de bulunmayan arabalara binen barzolarla karşılaşıyoruz her gün. Kardeş Allah yardımcın olsun mesleğini seviyorsan her türlü yolu dene derim ama insanların seni sömürmesine hazır ol. Çünkü bu ülkede en ucuz şey emektir.

Asgari ücretin altında bir paraya çalışabilirsin ama o parayla hayatta kalabilir misin? Maalesef ülkemiz böyle bir hale geldi. Asgari ücret zaten yetmezken insanlar utanmadan asgari ücretin altını teklif ediyor. Bir de utanmadan yaptığın işi küçümsüyor. Madem o kadar önemsizse kendin yap demek düşüyor ama insanların çaresizliği buna da müsaade etmiyor. Mühendis arkadaşlara bin lira maaş teklif eden ama kendisi tr de bulunmayan arabalara binen barzolarla karşılaşıyoruz her gün. Kardeş Allah yardımcın olsun mesleğini seviyorsan her türlü yolu dene derim ama insanların seni sömürmesine hazır ol. Çünkü bu ülkede en ucuz şey emektir.

eyvallah ustam çok güzel yazdın ....
benim bu görüştüğüm işveren çevre mühendisi ama adam elektriğin E sini bilmiyor işi bilmediği için yanında her daim kuyruk gibi dolanan çok bilmiş bir tip var gelmiş bana asgari ücretlik iş yok diyor sanki adam da 10 milyar maaş istedk....
valla bilmiyorum nereye varacak bu işin sonu? zaten bugüne kadar başımıza ne geldiyse taviz vermekten kendimizi ezdirmekten geldi. filmde dediği gibi bundan sonra kimseye eyvallah yok herkese gider....

malum "uçuracağız" demişlerdi.

bu nedenle de "paranın ne önemi var önemli olan insanlık" ve türevleri ifadeler hayatımızda her geçen gün artarak devam ediyor.

ben de ocak şubat ayı gibi çalıştığım iş yeriyle görüşmüştüm maaş vs konuları ; "bugüne takılma 10 sene sonrasını düşün" demişlerdi :)

neyse konumuza dönelim.

kardeş elbette asgari ücretin altında çalışılmaz ancak yaşam standartını bilmiyoruz neticede. borç harç içerisinde olabilirsin. çalıştığın şehirde çok fazla istihdam imkanı olmayabilir vs vs.... eğer çalışmak zorundaysan ve bir gün bile bekleyemem diyorsan gir çalış bir taraftan da iş aramaya devam et yapacak bir şey yok bence. ama dersen ki ben başka yerlerde iş bulurum bir süre daha iş arasam da benim için sorun değil, o zaman bekle derim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri