Arduino projem hakkında yardım.!(haritalama)

emrereyizz

Üye
Arkadaşlar bir arduino projem var Electronics 1 dersi için.Hoca bir alanda dolanan ve gittiği yerlerin krokisini çıkaran bir robot yapmamı istedi.Bu robot bi nevi hem engelden kaçıp hem de elde ettiği haritalama bilgisini bilgisayara yada telefona gönderen bir robot olucak.Benim arduino shieldler konusunda hep bilgim yok.Bana en ufak bir konuda bile olda yardım edebilecek var mıdır?Şimdiden çok teşekkür ederim.

Haritalamayı nasıl yapabilirim?
Elde ettiğim bilgiyi pc ye nasıl gönderebilirim?

Arduino + Ultranik Sensor + Servo Motor + Processing Bunlar yeterli
1 Servo üstüne Ultrasonik Bağla
2 Her açı değeri için ultrasonik datasını oku
3 servo açısını ve Ultraonik datasını USB port (COM) üzerinden gönder
4 Gönderilen dataları Yarım Çember üzerine açı ve uzunluk olarak Processingde noktala

4 Gönderilen dataları Yarım Çember üzerine açı ve uzunluk olarak Processingde noktala
Çok sağol dostum

Merhabalar bende procesiing üzerinde yaptım ama pek başarılı olmadı ya ekrana yansıtmıyo yada istediğimiz sonucu vermiyo yardımcı olabilirmisiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ne yansıtmıyor ekrana?

Servoya gönderdiğin açı değerlerini topla
Ultrasonikten gelen mesafe değerlerini topla
COM port üzerinden gönder

tam olarak neresini anlamadınız?

bu iş aslında ciddi bi iş. genelde böyle şeyler ros ortamında yapılıyor. hem kaynak babında hemde kullanım babında kolaylıklar var mesela node oluşturup diğer hardware veya softwareler ile konuşmak gibi. işin tap noktasıda en son outdoor natural navigation sistemi galiba.

eğer vaktin varsa bi raspberry 4 ile ros ortamında bu robotu yapabilirsin. birçok kaynak var internette.

bu iş aslında ciddi bi iş. genelde böyle şeyler ros ortamında yapılıyor. hem kaynak babında hemde kullanım babında kolaylıklar var mesela node oluşturup diğer hardware veya softwareler ile konuşmak gibi. işin tap noktasıda en son outdoor natural navigation sistemi galiba.

eğer vaktin varsa bi raspberry 4 ile ros ortamında bu robotu yapabilirsin. birçok kaynak var internette.
Hocam o ROS ile yapılan işlem SLAM. Bu arkadaş sadece basit bir proje yapıyor. Sizin düşündüğünüz gibi değil.

Ne yansıtmıyor ekrana?

Servoya gönderdiğin açı değerlerini topla
Ultrasonikten gelen mesafe değerlerini topla
COM port üzerinden gönder

tam olarak neresini anlamadınız?
Kütüphanelerimdeki bazı ekiskleri tamamladım ve elimdeki delay süresini yarı yarıya azaltınca xyz düzleminde kordinat aldım mesaj bana gelmemiş kusura bakmayın ilginiz için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri