Arduino komut satırı yazılım yükleme

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Aslında daha önce sizlere Arduino'ya komut satırından yazılım yüklemeyi göstermiştim.

Bu make kütüğünü ben yazmaya çalışmıştım. Normalde de başka birilerinin yazdığı bir make kütüğünü kullanıyorum.

Şimdi şöyle bir soru akla gelebilir. Böyle bir şeye ihtiyaç var mı?

Bu benim biraz önce başıma geldi. Düşünün ki iki tane farklı kart kullanıyorsunuz. Benim kullandığım kartlar Arduino Uno ve Pro Mini idi. İki tane de farklı programcı var. Kartlar da birbiriyle RF ASK kullanarak haberleşiyor. Yani kartın birinde yaptığınız değişiklikler eş zamanlı olarak diğerinde gösteriliyor.

Kartların bir tanesini Emacs ve make kütüğü ile, diğerini ise Arduino geliştirme ortamı kullanarak programlıyordum. Ama nispeten böyle basit bir uygulama için bile Arduino geliştirme ortamı kullanmak zor gelmeye başladı.

Emacs da kodu otomatik tamamlama, parantezleri eşleştirme, gereksiz boşlukları silme, hazır desenler kullanma ... gibi özellikler bulunuyor.

Artık Arduino doğal olarak komut satırından yazılım geliştirmeyi desteklemeye başlamış. Bu özellik çok hoşuma gitti.

Kısaca Linux ortamında kurulumunu izah etmeye çalışayım.

İlk önce ev dizinindeki bin dizinini çalıştırma yetkisi vermemiz gerekiyor. Bunun için ev dizininde bulunan .profile kütüğüne şu satırları ekliyoruz.

export PATH=/home/kullanici_ismi/bin:$PATH

Kurulum için şu komutu veriyoruz :

Kod:
curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/arduino/arduino-cli/master/install.sh | BINDIR=~/bin sh

Geliştirme araçlarının kurulumu için ise şu komutu yazabilirsiniz :

arduino-cli core install arduino:avr

Eğer isterseniz burada hızlıca gösterildiği gibi komut satırından karta yazılım yükleyebilirsiniz.

Ama daha kolayı bir make kütüğü kullanmak.
Makefile:
KAYNAK := $(shell ls -tp *.ino | grep -v /$ | head -1)
KART := uno
KAPI := /dev/ttyACM0

derle:
    @echo " $(KAYNAK) kütüğünü derliyorum"
    arduino-cli compile -b arduino:avr:$(KART) -v
    arduino-cli upload -b arduino:avr:$(KART) -p $(KAPI) -v

yeni:
    arduino-cli sketch new $(isim)
listele:
    arduino-cli board list

Eğer farklı bir kart ya da seri iletişim kapısı kullanıyorsanız KART ve KAPI değişkenlerini değiştirmeniz gerekebilir.

Karta yazılım yüklemek için basitçe make yazmanız yeterli olacaktır. Eğer tüm kartların listesini görmek isterseniz make listele yazabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri