Arduino kilit sorunu

czshow35

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde dolap kilidi yapmak için malzemeler var aşağıya resmini koyuyorum sorum şu yazılım bilgim yok internetten baka baka yapmaya çalışıyorum örnek proje yazılımlarından bazıları arduinoya yüklenmiyo hata veriyo bazıları ise yükleniyo tepki vermiyo keypad kullanarak şifreli kilit sistemi yapmaya çalışıyorum dolabıma doğru şifrede yeşil ışık yanlış şifrede buzzerdan ses gelmesini istiyorum mümkünse. devre şeması ve selenoid kilide göre yazılım kodlarına ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz ?
20180605_021512.jpg

İnternette çok örnek var. Dikaktli bir şekilde yapın. Hata aldığınız yerde sorarsınız. yeniden keşfetmeye gerek yok.

Örneklerde servo motor kullanılmış servonun 3 kablosu var bendeki kilidin ise 2 bu yüzden bağlantıyı nasıl yapacağımı bilmiyorum ayrıca 12v luk kilit arduinodan gelen 5v çalıştırırmı?

Örneklerde servo motor kullanılmış servonun 3 kablosu var bendeki kilidin ise 2 bu yüzden bağlantıyı nasıl yapacağımı bilmiyorum ayrıca 12v luk kilit arduinodan gelen 5v çalıştırırmı?

3 kablo dediğin olay dc motorun iki yöne dönmesi içindir yani açıp kapatmak. Sendeki 2 kablo ya açar yada kapatır. 2 kablolu yu kullanmak istiyosan röleler le devir yönü değiştirme devresi yapacaksın . ( buna gerek yok sen motoru değiştir ). 2 soruna cevap ise 5 v ile 12 v çalıştıramazsın 5 v röle ile anahtarlama yapacaksın.

Ledli olanlar da var bakarsan. Kilidi çalıştırmak için de röle kartı kullanmalısın.

herşeyi yaptım sorunsuz çalışıyor parolayı girdiğimde selenoid tepki vermiyor laptobun 14v luk kablosuna direk bağlayınca çalışıyor röleye bağladığımda tepki yok rölenin ışığı yanıyor benim düşüncem bendeki arduino nano 3.3v destekliyo 5v giriş yok röledede 5v yazıyo arduino ile röle arasında sıkıntı çıkıyo ama genede size danışmak istiyorum

Ekli dosyalar

• 20180606_215220.jpg
    20180606_215220.jpg
    237.2 KB · Görüntüleme: 18
  • 20180606_215722.jpg
    20180606_215722.jpg
    158.2 KB · Görüntüleme: 17
Röle kartı bağlantısını nasıl yaptınız? Eksik ya da yanlış yapmış olmalısınız.

vcc - 3.3v
İN1 - 5 Digital pin
gnd - GND

selenoid - adaptor -
selenoid - COM1
adaptor - NO1 +

bağlantı bu şekilde

Röleyi 5 voltluk harici bir kaynaktan besleyip deneyin. Harici kaynağın gnd ile arduino gndsini birleştirmeyi unutmayın. Ya da röleyi arduinoyu beslediğiniz kaynaktan besleyin diyecem ama 5 voltun üstündeki bir gerilim röle kartına zarar verebilir risk size ait.

röleden başka bir yöntemi varmı sistemi sorunsuz çalıştırabilmem için

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri