Arduino I2C modülü LCD Ekran Gelmeme Sorunu

Herkese iyi günler. I2C modülü kullanarak 16x2 'lik LCD ekrana yazı yazmak istiyorum , Kodlarda bir hatayla karşılaşmıyorum kodları sıkıntısız arduinoya yükleniyor ancak LCD ekranımda aşağıdaki fotoğraftaki gibi yalnızca mavi şekilde kalıyor yazı vs gelmiyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Bağlantılarda i2c modülündeki SDA bacagı arduinoda A4 'e bağlı, SCL bacagı ise arduinoda A5 pinine bağlı.

I2c kütüphanelerini değiştiriyorum acaba kütüphane ile mi alakalı diye ancak gene aynı sorunla karşılaşıyorum.

!!!Düzenleme:
Evet ne hikmetse ben bu postu açarken I2C modülü üzerindeki vidayı gördüm şöyle bi göz göze geldik dur dedim şununla bi oynayım sağ sol yapayım ufak bi tornavidayı aldım sağa sola çevirdim gözümde bir damla yaşla birlikte ekranda yazılar belirmeye başladı ... 😄
Belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa kesinlikle ufak detayları atlamayın ve acele etmeyin...

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    152.5 KB · Görüntüleme: 225
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    222.2 KB · Görüntüleme: 256
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    314.2 KB · Görüntüleme: 216
Farklı bir sorun bende var ekranın yarısı siyah kutularla dolu dikey şekilde diğer tarafta bozulmuş şekilde yazı alabiliyorum galiba esd öldürdü kontrolcüyü

Farklı bir sorun bende var ekranın yarısı siyah kutularla dolu dikey şekilde diğer tarafta bozulmuş şekilde yazı alabiliyorum galiba esd öldürdü kontrolcüyü
Bunun sebebi; besleme ters verilince ısınan
kontrolcü IC, LCD ye zarar veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri