Arduino 5v ile 24v Sinyal Kontrolü

ONURYONTAR

Üye
Merhaba arkadaşlar,

bir projemde pano içinde mevcut olan 24v dc akımı 2li röle modülü ve arduino ile kontrol edip PLC ye sinyal olarak gönderiyorum.

Bunu röle yerine ne kullabilirim diye araştırma yaptım. PNP transistörü arduino tam olarak kapatamıyor. Bunun için darlington çifti kullanmak gerekiyor onda da transistör üzerindeki kayıp fazla derken aşağıdaki gibi bir devre buldum.

Transistör ve optoküplör NPN olduğu halde biz burada +24 voltu nasıl kontrol edebiliyoruz. Bunun mantığı nedir birisi anlatabilir mi ? Simulasyonla kontrol ettim gerçektende çalışıyor ama ben mantığını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

arduino-mega-24v-shield.jpg

1 nolu uçta lojik 0 varken opto ledi ve tdolayısıyla opto transistorü ransistor ü yalıtkandır. 4k7 üzerinden beyz polarması alan BD139 transistörü iletime geçer. BD139’un kolektör emiter pinleri birbirine kısa devre gibi davranır ve dolayısyla 3 nolu noktayı lojik 0’a çeker.

1 nolu uçta lojik 1 varken opto ledi ve transistor ü iletime geçer. Opto transistor ünün iletime geçmesi BD139 beyzini şase potansiyeline çeker ve bu nedenle BD139 beyz polarması alamadığı için yalıtımda kalır. BD139 transistörü yalıtımda kaldığı için 3 nolu noktada +24Volt gözlenir.

Opto kuplör kullanmadan da aynı işlevi sağlayan devre yapmak mümkün.

Ekli dosyalar

• arduino-mega-24v-shield.jpg
    arduino-mega-24v-shield.jpg
    30.7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
1 nolu uçta lojik 0 varken opto ledi ve tdolayısıyla opto transistorü ransistor ü yalıtkandır. 4k7 üzerinden beyz polarması alan BD139 transistörü iletime geçer. BD139’un kolektör emiter pinleri birbirine kısa devre gibi davranır ve dolayısyla 3 nolu noktayı lojik 0’a çeker.

1 nolu uçta lojik 1 varken opto ledi ve transistor ü iletime geçer. Opto transistor ünün iletime geçmesi BD139 beyzini şase potansiyeline çeker ve bu nedenle BD139 beyz polarması alamadığı için yalıtımda kalır. BD139 transistörü yalıtımda kaldığı için 3 nolu noktada +24Volt gözlenir.

Opto kuplör kullanmadan da aynı işlevi sağlayan devre yapmak mümkün.

çok teşekkürler söyledikleri ve devreyi bir kağıt üzerine çizip devre takibi yaptım iyice oturdu kafamda.

optokuplör yerine lojik npn bir transistör kullanabilirim diye düşünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri