Araçtaki bobinlere bağlı kondansatörler ne işe yarıyor? (Clio 1.6 8v 2000 model)

Nelektrik

Üye
aracımın motor üstünde kapakta bulunuyor sağ sol bobinden gelen iki kablo bu kondansatore bağlı bu koptu ve bi yararı var mı olmasa ne olur sormak istedim. Clio 1.6 8v 2000 model
Screenshot_2019-01-05-15-10-18.png

Son düzenleme:
aracımın motor üstünde kapakta bulunuyor sağ sol bobinden gelen iki kablo bu kondansatore bağlı bu koptu ve bi yararı var mı olmasa ne olur sormak istedim. Clio 1.6 8v 2000 modelEkli dosyayı görüntüle 51026

Bu sag ve sol bobinler dedikleriniz ne bobinidir?

Mutlaka faydasi olsugu bir konu vardir. Araclarin elektrik tesisatlari cok gurultulu bir beslemeye sahiptir. Anlik 20 - 30 voltluk pikler yasanabilir bu tur kondansatorler bunu filtreledigini dusunuyorum.

Altta soket girişi var bir kablo buradan diğeri diger bobin soket girişinden çıkıp bağlanıyor oradanda kondansatörle birleşiyor.

Ekli dosyalar

• 20190115_235648.jpg
    20190115_235648.jpg
    202.7 KB · Görüntüleme: 65
Renault 21 in kondansatörünü buldum üzerinde 16V 220μ yazıyor. Aynı işlevi görür mü?
Bu sag ve sol bobinler dedikleriniz ne bobinidir?

Mutlaka faydasi olsugu bir konu vardir. Araclarin elektrik tesisatlari cok gurultulu bir beslemeye sahiptir. Anlik 20 - 30 voltluk pikler yasanabilir bu tur kondansatorler bunu filtreledigini dusunuyorum.

Ekli dosyalar

• 20190119_214815.jpg
    20190119_214815.jpg
    196.9 KB · Görüntüleme: 67
eskiden bunlara meksefe denirdi. benzinli araçlarda distribütör kapağının içinde olurdu. platin denen bir kontağa paralel bağlanırdı, kontakta oluşan arkı söndürmeye ve parazit gidermeye yarardı. şimdi herşey bilgisayarlı oldu ama sizin kondansatörün görevini ben çözemedim. belki başka bir amaç için olabilir. biraz daha detay verebilirseniz iyi olur.
bu arada bir elektrik devresinde kondansatörü değişik amaçlarla kullanabilirsiniz. misal: ark söndürme, filtreleme, kuplaj,vb.

eskiden bunlara meksefe denirdi. benzinli araçlarda distribütör kapağının içinde olurdu. platin denen bir kontağa paralel bağlanırdı, kontakta oluşan arkı söndürmeye ve parazit gidermeye yarardı. şimdi herşey bilgisayarlı oldu ama sizin kondansatörün görevini ben çözemedim. belki başka bir amaç için olabilir. biraz daha detay verebilirseniz iyi olur.
bu arada bir elektrik devresinde kondansatörü değişik amaçlarla kullanabilirsiniz. misal: ark söndürme, filtreleme, kuplaj,vb.

Kondansatör elektrik ve elektronik te elektiriğin dengesizliği önlemek için dır yani elektrik biraz düşse devre kondansatör dan beslenir kısacası bir nevi pil görevi yapar yani elektrik dalgalanmasına parazit denir kondansatör parazitleri önler bide filitret vardır filtrede dışarıdan oluşan manyetik dalgaları önlemek için kullanılır yanı arac calişinca manyetik oluşuyor ve manyetik elektronik karta zarar vermesin diye filtre kullanılır

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri