Arçelik sistem 11 horzantal hatası [EHT nasıl ölçülür]

KardelenG

Üye
Arkadaşlar televizyon (52 ekran 19 yıllık) dün çatırdayarak bozuldu. (Arçelik sistem 11) Daha sonra içerden bir yanık kokusu yükseldi fişi hemen çektik tabi. Ben kondansatör patlamıştır diye içini açtım ama görünürde hiçbirşey bulamadım. EHT nin yanındaki power transistör yanmış ölçümde bütün bacakları kısadevre gösteriyor. Ama ben EHT trafodan şüpheleniyorum EHT trafonun ölçümü nasıl yapılır? Fişe takmak istemiyorum. Teşekkürler....

Transistörü çıkarıp ölçtüm ama emiterle collectör arası kısadevre? Transistör yokken nasıl kısa devre oluyorki? gittiği yeri izlemeye çalıştım bir tanesi EHT ye gidiyor diğerini tam takip edemedim

Moderatör tarafında düzenlendi:
C440=8200pf 1.6kv
C444=330pf 2kv
kondansatörleri ve transistörü orijinaliyle degiştirin.
EHT nin özel test cihazı var.

Son düzenleme:
keske bılseydım sana yardımcı olurdum aynı sey bızımde basımıza geldi

___

tv tamırcısıne goturecen

Moderatör tarafında düzenlendi:
C440=8200pf 1.6kv
C444=330pf 2kv
kondansatörleri ve transistörü orijinaliyle degiştirin.
EHT nin özel test cihazı var.

Çok sağol. Parçaları herhabgi bir elektronikçiden bulabilirim umarım. Yarın araştırıcam.

Kondansatörler kısa devre ise eht trafonuzu çalışsada değiştiriniz.

Değiştirmesek ne olur? Bütün TV yi falan mı yakar yoksa?

malezyalı yarı iletken üretiçilerini mutlu edersin.

tv kullanım ömrünü çoktan bitirmiş, egerki görüntüsünden memnunsanız, bir süre daha kullanmaya ihtiyacınız varsa büyük masraflar yapmaya hiç gerek yok. en az masrafla çalıştırmaya bakın. çünkü satsanız hurdacılar bile almıyor.

C444 yanmış değiştirdim çok sağolun. EHT yi değiştirmedim artık başka alırız diyor bizimkiler :D 3-4 gün dayansın yeter

Aziya sana ayrıca teşekkür ederim :) acaba elinizde sistem 11 şeması varsa gönderebilir misiniz? benim bulduğum şemada yazılar okunmuyorduda...

taktıgınız kondansatörun voltajı düşük degilse daha sizlere yıllarca hizmet eder. birde aşırı ısınan kısımların lehimlerini tazeleseydiniz iyi olurdu.elimde fazla şema yok .bir proplem oldugunda konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,287
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri